| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla cu pestii din mare cand fulgera pe apa? Se electrocuteaza si mor? Stiu ca apa e un foarte bun conductor electric.

Răspuns Câştigător
| Dia007 a răspuns:

Asa cum fulgerul isi pierde din intensitate de cand se produce pana in momentul impactului, asa se intampla mai departe in apa. cu cat continua mai mult pe suprafata apei, cu atat isi pierde din intensitate. Cat despre animalutele marine, stai fara grija, ele simt cand va fi furtuna si se duc cat mai la fundul oceanului unde nu sunt valuri care se le arunce cat colo si sunt in siguranta. Presupun ca daca s-ar intampla sa fie fulgerat un animal marin, conteaza marimea lui, ca si la oameni. Cu cat este mai mare, cu atat probabilitatea ca acesta sa moara e mai mica happy

5 răspunsuri:
| NuAmGasitUnNume a răspuns:

Nu prea cred ca fulgera prea des in apa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar poate o balena se gaseste sa scoata coada din apa exact cand fulgera, fiind cel mai inalt obiect din peisaj o fulgera.Vor fi fulgerate si celalalte balene din proximitate(de ex balenele ucigase umbla in haita)? Intelegi ce zic? normal ar fi sa moara toate dar vroiam sa stiu daca are cineva ceva info despre asta...

| Hyperion_5064 a răspuns:

O descarcare electrica nu tranverseaza prin apa sarata ca prin aer, deoarece apa are rezistenta electrica mult mai mica. Sunt multe fulgere care ating apa marii, dar toate sunt anulate la suprafata, deoarece apa (si pamantul) se va incarca intotdeauna cu un nr de protoni egal cu cel de electroni ai fulgerului. E ca si cum ai intreba ce se intampla cu ramele din pamant cand trasneste.
Daca o balena scoate coada si are ghinionul sa fie trasnita, moare, de altfel ca orice animal trasnit pe uscat (ceilalti pesti din apa nu sunt afectati de fluxul electric).

| anonim_4396 explică (pentru Hyperion_5064):

Raspunsul tau e mult mai tehnic decat cel care a primit fundita,m-am grabit cand am dat fundita sau ai raspuns tu prea tz,depinde de cum vreau sa privesc :)) trebuie sa ma uit putin peste detaliile cu protonii, dar suna cunoscut, te cred.ref la nimalele care mor sa stii ca pe tipul asta http://en.wikipedia.org/wiki/Roy_Sullivan l-a lovit de 7 ori fulgerul si a murit impuscat. cred ca o balena ar putea supravietui,probabil depinde si de intensitatea fulgerului, dar hai sa tinem cu balena, e asa inofensiva si vanata aproape pana la extinctie.imi place cel mai mult raspunsul castigator combinat cu raspunsul tau. multumesc pentru ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi.numai bine

| Hyperion_5064 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai linistit ca nu ma intereseaza funditele, am vrut doar sa te ajut sa intelegi ca in momentul cand fulgerul strapunge distanta dintre nor si apa, sarciniile electrice (+-) se anuleaza reciproc.
Intr-adevar, se poate supravietui de la un fulger, daca esti lovit de o ramnificatie a lui, dar sansele sunt destul de mici, si oricum provoaca pagube ireversibile ale sistemului nervos.