| BlackScorpion2001 a întrebat:

Cand incerc sa bag stick-ul USB in calculator ma electrocuteaza si nu stiu de ce. Toata unitatea ma electrocuteaza, mai ales monitorul, cand pun degetul pe el (PS : nu aveam mainile ude).
Ce naiba se intampla? M-am saturat!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate ai electrricitate statica tu in tine, in mod normal unitatea nu electrocuteaza pentru ca placa de baza nu e pusa direct pe placa si sta in aer tinuta de niste suruburi slabe sanse mai ales ca nu-i mult curent ar praji componentele din el, am mai cunoscut o femeie tot asa se electrocuta din orice pune mana pe calorifer, niciodata nu pune mana pe componente esti pericol

| K0sti a răspuns:

Toate calculatoarele electrocuteaza, pentru ca pe carcasa ai 110V, jumate din tensiunea de alimentare, datorita filtrului de retea din sursa!

RAY25TM ca de obicei vorbeste tampenii!

Ca sa nu te mai electrocutezi, desi face bine la reumatism, iti trebuie priza cu impamantare!

http://i.imgur.com/8acPN3X.jpg

| EmanuelEmy7 a răspuns:

Schimba sursa!

| AdrianBoss17WOLF a răspuns:

HOPA! Deja suna a pericol... Posibil vreun scurt pe alimentarea de 220 sau nu ai impamantare la monitor sau pc. Verifica sau roaga pe cineva care are experienta sa te ajute. Ai grija...

| BlackScorpion2001 explică (pentru AdrianBoss17WOLF):

Ok! Ms frate dar am gasit problema. Era datorita radiatiilor de la telefon. Pur si simplu cand apropii telefonul de monitor (am pe tub) ma electrocuteaza. Este posibil sa fie de la faptul ca nu am impamantare?

| AdrianBoss17WOLF a răspuns (pentru BlackScorpion2001):

Ar fi o cauza dar poate fi si cauza campului magnetic generat de telefon care intra in contact cu monitorul. sincer schimba-l...ia-ti cv LCD sau LED chiar daca sunt cv mai scu, pe dar poti gasi si la second hand...