| Carusel a întrebat:

Ce se intampla daca pleci din Germania de la un loc de munca inainte de termenul de demisie?
De exemplu eu daca mi-am depus foaia de demisie si termenul de preaviz este de 28 de zile si eu plec in 14 zile, ce se intampla?
Exista ceva riscuri majore?

1 răspuns:
| lpavel a răspuns:

Depinde de contract dar vei plati o gramada de bani ca nu ai respectat termenul de contract sau termenul de demisie in cazul tau! Daca ai un contract de munca nu poti pleca cand vrei tu ca vei ajunge in instanta si nu cred ca va merita pentru acei 2 saptamani... Poti pleca numai si numai daca accepta angajatorul sa pleci mai devreme, dar chiar si asa sa semneze demisia ta si asa sa pleci, ca de nu ai nimic la mana s-ar putea sa te trezesti cu surprize!