| obarbiebruneta a întrebat:

Ce se studiaza mai exact la un liceu cu profilul stiinte sociale?

Răspuns Câştigător
| pengu a răspuns:

Se pune accent pe istorie, dar si un pic pe geogra, in sensul ca ai de ales cand dai teza intre cele doua materii.
Faci materiile din sfera stiintelor socio-umane: logica si argumentare in clasa a 9a, psihologie in clasa a 10a, economie si sociologie in clasa a 11a (dai teza doar la economie), filosofie in clasa a 12a. Vei da teza la aceste materii in functie de an.
Celelalte doua teze sunt la lb romana si lb engleza.
Din clasa a 11a nu mai faci fizica, chimie, biologie si lb latina, ai numai 2 ore de matematica M5 (adica foarte usor), nu faci informatica, faci TIC (la care vei face pachetul office si ceva html elementar in clasa a 12a).
Celelalte materii: ed. fizica (2 ore pana in clasa a 11a, apoi doar 1 ora), desen, muzica si religie (doar o ora pe saptamana) si bineinteles o limba straina 2 sau 3 ore si in functie de liceu se aleg niste optionale in fiecare an, sau cel putin asa am avut eu 1-2 / an

2 răspunsuri:
| PinkY a răspuns:

Poi, materii obisnuite. Mai putin matematica, mai multa istorie si geografie, si limbi straine.

| NUdrogurilor a răspuns:

In clasa a 9 vei face logica si argumentare 2ore plus inca una daca o alegi ca optional.La acest profil te bazezi mai mult pe Istorie Engleza/Franceza(depinde de ce alegi), Romana si in clasa a 9 Logica si argumentare in a 10 psohologie apoi Economie.
E un profil frumos si interesant.si cred eu de viitor:*
>big grin