| rebela a întrebat:

Ce superstiti stiti de Pasti? Daca ne gandim bine nu mai este asa de mult. Abia astept:X:X

Răspuns Câştigător
| blue95 a răspuns:

Se spune ca ducand acasa ramuri de salcie sfintita in Duminica Intrarii in Ierusalim si punandu-le pe tocul usii, ferim casa de duhuri rele.In Joia Mare somnul de dupa-amiaza nu e indicat, caci atrage dupa sine lenea de-a lungul intregului an. Despre persoanele care ciocnesc oua in ziua de Paste se spune ca atunci cand se vor intalni pe lumea cealalta se vor recunoaste. Despre persoanele care ciocnesc oua rosii si rostesc simultan, nevoit, "Hristos a inviat!" si "Adevarat a Inviat!" se spune ca le va fi iertat un pacat greu. Descoperirea unui ou cu doua galbenusuri e semn de casatorie in curand. De asemenea, spargerea partii superioare a oului inseamna recunoasterea invierii Domnului, iar spargerea partii inferioare a oului bucuria nespusa cauzata de inviere.Se spune ca in perioada dintre Paste si Rusalii cerurile se deschid, iar sufletele celor decedati se intorc in casele celor dragi pentru a-i proteja. De asemenea, se spune ca sufletele persoanelor care decedeaza in prima duminica de Paste nu mai sunt supuse judecatii de apoi, caci ajung direct in Rai. Apa pastrata de la slujba Invierii are puteri vindecatoare, indepartand anumite boli si suferinte.Lumanarile cu care ai luat lumina de la preot in noaptea Invierii nu se arunca, ci se aprind in fata icoanei in caz de suparare mare, la necazuri sau cand te afli in mari dificultati. Se spune ca lumina acestora este mai aproape de rai decat orice alta lumina.Se crede ca ouale vopsite in Vinerea Mare au puteri miraculoase. Fetele care isi spala obrazul in apa in care au strecurat coaja de la ouale ciocnite vor avea tenul luminos si curat pentru tot restul anului.
Cam atat stiu si eu.Si sa stii ca si eu astept cu multa nerabdare Sarbatoarea Pascala love struck!
:*

1 răspuns:
| Ana a răspuns:

Eu ce stiam este ca de Pasti trebuie sa porti ceva nou, o bluza noua sau mai stiu eu ce big grin