| Joker3134 a întrebat:

Ce tari nu au fost afectate asa rau in al doilea razboi mondial?

Răspuns Câştigător
| Michaeel a răspuns:

Pierderi au avut dar prin faptul ca au castigat au resuit sa mai ''lase''din acele pierderi.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Elvetia - america

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru Joker3134):

Japonia a luptat in ww2 cu americanii pana au lansat enola gay (bomba atomica) si s.au linistit

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru Joker3134):

Referior la ce? Au murit multi oameni nevinovati pentru ca americanii vroiau sa le dea o lectie japonezilor + au ales sa testeze cum da roade bomba atomica

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mgtow):

Sa stii ca in toate razboaiele s-au testat arme noi. Mai ales in cele zonale. Exemple? In Asia de Sud (in special in Vietnam) au folosit dispozitive de detectare de concentrari de bazate pe unda termica. Atunci cand vietnamezii au constatat acest lucru si foloseau turme de animale pentru a duce in eroare, au folosit substante chimice pentru desfolierea arborilor.
In Irak au verificat eficacitatea avionului "invzibil" F-35 si au folosit o noua tactica de lupta: 6 luni razboi informational, peste o luna de zile razboiul aerian si la urma 2 saptamani de razboi terestru pentru "cratare". In Serbia a folosit bomba cu grafit pentru strapungerea adaposturilor, in special in muntii stancosi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mgtow):

Daca nu mureau japonezi, mureau militari aliati.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pai sunt foarte multe! Te referi la o aumita zona?

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Iti dau un exemplu ca sa intelegi intrebarea mea. Cu ce a fost afectat Peru?

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu ai inteles intrebarea mea. Spuneam de zone, referindu-ma la o parte a Africii, a Americii latine, nu la zone pustii. Unde dai si unde crapa. In Europa, tara care a suferit mai putin este Elvetia.

| Michaeel a răspuns:

Vad ca te preocupa foarte mult istoria, economia, pshihologia si geografia in ultima vreme...Raspunsurile astea nu le gasesti pe TPU, trebuie sa te documentezi mult despre Razboiul Mondial si celelate subicte.As zice ca ele mai putin afectate tari au fost Aliatii, tarile care au luptat cu Uniunea Sovietica(inclusiv)deoarece au castigat razboiul.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Michaeel):

Eu sunt de alta parere. Tarile aliate URSS-ului au suferit pierderi mari. Ca pe urma au recuperat o parte din pierderile materiale este altceva. Dar au suferit pierderi mari in oameni, din care mai mult de jumatate au fost civili. De exemplu, URSS a pierdut 23, 5 milioane de oameni, pe cand Germania doar 7, 1 milioane.

| Michaeel a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Da ai dreptate, și ma bucur ca ți-ai împărtășit părerea. Ma refeream la tarile care au ieșit câștigătoare ca au reușit sa își revină din acele pierderi. URSS a ieșit cel mai bine din război, după părerea mea, chiar dacă au avut asa multe pierderi.

| Michaeel a răspuns (pentru Joker3134):

Pierderi au avut dar prin faptul ca au castigat au resuit sa mai ''lase''din acele pierderi.

Răspuns utilizator avertizat