| RAY a întrebat:

Ce telefon ai? ce telefon ai vrea sa ai? Android vs iOS?

https://www.youtube.com/watch?v=hGRaoM7eTeQ

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am Android, parca 7.1
Sunt multumit, nu ma tenteaza alte sisteme de operare, il prefer pe cel mai popular.
iOS e ok, mi se pare apropiat de Android si nu te incurca cu nimic, in schimb windows pe telefon e... O mare porcarie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ai avut Windows ca sa zici ca e mare porcarie? Tocmai ca la nivel de UI si responsiveness era campion. Avea cel mai clean design si era ultra fast cu mai putine resurse hardware fata de iOS si Android.
Singura chestie naspa la Windows Phone/Mobile a fost interesul slab pentru market ( aplicatii, producatori telefoane exceptand Nokia) atat din partea companiei, cat si a dezvoltatorilor care lansau aplicatii echivalente mult mai sarace in features, desi culmea ca era mai usor sa dezvolti pe Windows Phone, insa nimeni nu prefera sa investeasca aici. S-a vrut ca acest OS sa nu creasca intentionat, nu pentru ca el insusi ar fi vreo porcarie, chiar dimpotriva.
Din punct de vedere al securitatii de asemenea telefoanele Windows stateau cel mai bine. De fapt ar mai sta, dar cum Microsoft s-a cam retras de piata mobilelor...nu le-a prea pasat.
Plus ca la camera era super tare, fara exagerare, Nokia si Windows Phone dominau anii trecuti la capitolul fotografie.

Acum si eu sunt utilizator de Android (chiar am ultima versiune 8 Oreo), dar inca imi lipseste si un Windows Phone la zi pe un hardware actual. Nu sufar interfata Android. Imi place ca ai aplicatii de baza importante care pe Windows Phone erau in stadiu beta sau pending, asta clar, in rest, ca si OS nu ma incanta cu nimic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Am 'butonat' niste Nokii, si ultima data un Microsoft. Aplicatii uzuale, precum Whatsapp, se instaleaza dintr-a 20-a incercare, cu update-uri la zi. Pe Android, rar se intampla sa nu se instaleze/sa nu functioneze ceva, cu atat mai putin o aplicatie populara.
E o parere personala, am pe PC win 8, si mi se pare ca se duc pe p la cu totul... Toate versiunile mai vechi, au fost mai bune. Nici macar programele folosite in xp si 7, nu pot rula in 8.

| Lioana a răspuns:

Am telefonul pe care mi-l doresc. Nu-ti spun care e dar nu e Iphone.

| PainTech a răspuns:

Am Android, sunt multumit de el.
Si IOS se descurca, dar este mult prea scump.

Daca nu ai ce face cu banii, alege IOS. Daca ai nevoie de un telefon pentru operatii uzuale alege Android.

| JackR a răspuns:

Blackberry Passport, asa ca nici Android, nici iOS.winking

Ce as vrea sa am? Habar n-am, nu fac planuri cand vine vorba de cumparat hardware. Ce-i "ultimul racnet" astazi, se poate sa fie "rahat cu mot" peste 3 luni.

| VictorFenrir a răspuns:

Android,dar as incerca si un ios doar asa sa vad diferenta intre ele