| marius5600 a întrebat:

Ce trebuie sa faca un nebun pentru a fi considerat "pericol social"? Tentativa de omor nu e de ajuns?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt a fii nebun "declarat", trebuie sa ai niste internari la psihatrie.Deci sa fii in evidentele lor. Daca esti minor, parintii semneaza pentru tine (isi asuma raspunderea)si poti sta linistit in sanul familiei.La tentativa de omor, cu siguranta si numaidecat se face o expertiza psihatrica care va decide daca esti in deplinatatea facultatilor mintale.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om care nu este in toate mintile nu este considerat un pericol social foarte mare. Daca este internat la timp, nu-i nicio problema.
Orice tentativa de omor este un pericol. Daca vine din parte unui nebun, nu cred ca se poate pedepsi cu inchisoarea.