| Loryk24 a întrebat:

Ce unde vine numele de Loredana si ce semnificatie are.Dau fundasad

2 răspunsuri:
| manke a răspuns:

Are semnificatia de "incoronata cu lauri". Vezi aici mai multe http://www.prenumelepotrivit.ro/

| stefydragutzica a răspuns:

De origine latina, Loredana isi are etimologia in cuvantul lauretum, adica tufa de lauri, dar la noi este imprumutat din italiana, unde arata descendenta din provincia Lored. Femeia care poarta acest nume este o persoana dinamica, foarte emotiva si impulsiva. Aceste trasaturi de caracter genereaza doua tipuri de reactii, ambele paisonale: iubeste cu toata inima si se infurie la fel. Paradoxal, acest gen de comportament are darul de a o face simpatizata, in mod special de catre persoanele de sex opus si de cei mai in varsta. Cu un aparent aer vesnic copilaresc, este capabila de rationamente sofisticate, cu multe detalii si desfasurandu-se pe numeroase planuri.