| anonim_4396 a întrebat:

Ce urmăresc oamenii care fac glume proaste pe seama fizicului anumitor persoane?
Cu ce se simt ei mai câștigați dacă le fac bullying și îi poreclesc?
Mai ales că unii is oameni trecuți de prima tinerețe.

O altă întrebare inspirată de experiența neplăcută cu fostul șef.
Cum poate un preot să se comporte așa cum se comporta fostul meu șef cu mine?
Cum poate să-și bată joc când se presupune că e omul Domnului și trebuie să fie ca un psiholog pentru enoriași?
Cum poate un preot să poreclească, să ironizeze și să ridiculizeze pe cineva?

M-a durut felul cum m-a tratat șeful meu aproape un an de zile.
Știu că există șefi și mai răi. Sunt conștientă de asta, dar al meu mă teroriza practic zilnic cu porecle, ironii și aluzii. V-am povestit că nici în biserică nu s-a sfiit să mă ia la mișto.
Plus că le-a încurajat și pe colegele mele să mă tachineze și să facă glume pe seama mea.

26 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Parca ieri ne părăseai

| Emma30555 a răspuns:

Dar pana acum ceva timp spuneai ca e minunat ca om, ca ești îndrăgostită. Acum spui ca te teroriza. Nu prea înțeleg schimbarea aceasta de la o extrema la alta... Ca sa ți răspund la întrebare, unii oamenii care vor sa fie plăcuți, sunt sociabili și lipsiți oarecum de empatie sau nu realizează ca fac rău, se distrează pur și simplu când fac glume pe seama celorlați. Făcând acest lucru, ceilalți ii dau apa la moara și lui ii creste stima de sine, fiindcă și ceilalți martori la acest comportament îl încurajează îl validează iar el se hrănește cu aprecierea lor. De fapt are la rândul lui niște frustrări niște insecuritati.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Am fost atrasă de șarmul lui, am mai zis într-o postare anterioară că e un tip atractiv, rafinat, selectiv și carismatic.

| raMLesS a răspuns:

"al meu mă teroriza practic zilnic cu porecle, ironii și aluzii" o iei prea personal, lui poate i se parea o nimic toata... iar problema este ca i-ai si permis.
Intrebarea mea este de ce nu incerci sa inveti ceva din experientele astea? De ce nu incerci sa te schimbi? Decat sa-ti folosesti toata energia vaitandu-te intr-una, mai bine ai incerca sa schimbi ceva, tu singura din vina ta ai ajuns sa fii supraponderala.
Procesul este unul destul de lung dar timpul trece, de ce sa nu mergi la sala incercand sa schimbi ceva? Sa incepi sa inveti despre cum se construiesc muschii, alimentatie, proteine(absorbtie rapida, lenta), carbohidrati buni/rai, grasimi sanatoase/sau nu, kcalorii, exercitii fizice, diete, gatit sanatos si tot asa? Repet, procesul este unul destul de lung, evolutia se poate intinde pe parcursul mai multor luni, 1 sau chiar 2 ani pana cand o sa vezi schimbari radicale, iar apoi te tii te chestia asta pentru tot restul vietii ca sa te mentii in forma si sanatoasa. Cand ajungi sa fii fit si tot ce trebuie, atunci trebuie sa inveti sa te iubesti pe tine insuti, lucru care oricum se va intampla pentru ca asta este efectul pe care sala il are asupra psihicului tau.

| anonim_4396 explică (pentru raMLesS):

Nu-mi permit să merg la sală. Nu am bani să plătesc abonamentul.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Fa acasa, no excuses.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt rai pur si simplu acei oameni care fac rau intentionat si batjocoresc templul lui Dumnezeu.iti voi relata acum un verset biblic care te-ar putea ajuta: "Caci, chiar daca smochinul nu va inflori, vita nu va da niciun rod, rodul maslinului va lipsi, si campiile nu vor da hrana, oile vor pieri din staule, si nu vor mai fi boi in grajduri, eu tot ma voi bucura in Domnul, ma voi bucura in Dumnezeul mantuirii mele!"(Habacuc 3:17-18). Nu cred ca acel preot s-ar fi purtat urat cu tine daca nu avea vreun motiv anume. Poate l-ai deranjat in vreun fel, iar preotul a reactionat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sincer, niciodată nu l-am deranjat. Ba chiar am încercat să-mi fac treaba cât mai bine.
În tinerețe, făcea mișto de femeile care veneau la biserică, până să fie preot.
Avea o atitudine de derbedeu fustangiu.
Aceste chestii mi le-au povestit câteva femei, vecine cu el, care îl știu de dinainte să fie preot.
Nici preoția nu l-am schimbat. Are aceași atitudine bădărănească și acum. Tot miștocar și afemeiat a rămas.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca este locul potrivit pentru rezolvarea acestei probleme

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Chiar dacă. Măcar m-am descărcat și am spus tot ce am avut pe suflet.

| Trixt3r a răspuns:

Unii oameni o fac doar pentru amuzament iar alții din răutate și/sau prostie, atât pot doar.

Eu am învățat ca în viata trebuie sa ai simțul umorului și al auto-ironiei fie ca ești urat, prost, slab, gras, înalt, scund, ungur, neamț sau iți pleacă un ochi la plimbare sau se pune picior peste picior peste celalalt ochi - singura modalitate sa treci peste este prin auto-ironizarea situației sau "defectului" și prin a nu le arata altora ca te deranjează pentru a nu le oferi satisfacție.

Nimeni nu-i perfect, dacă-ți recunoști bine defectul și este ușor vizibil, cel mai ușor este sa-l folosești în avantajul tău, făcând tu glume despre el, atunci societatea te va accepta altfel, iar când altul iți insulta intenționat defectul faci o gluma despre defectul tău și tot în gluma menționezi defectul lui, în aceeași propoziție daca chiar crezi ca merita și ca o poți face în gluma încât sa nu-și dea seama ca te deranjează. (daca-si da seama, o sa te atace și mai des)

Părerea mea este ca-i singura modalitate sa treci fără stres prin viata, în afara de a încerca sa repari defectul care de multe ori nu poate fi "reparat".

Sfatul meu : Accepta-ți defectul și învață sa trăiești cu el, toți avem defecte și insecurități, toți a trebuit și uneori mai trebuie sa găsim modul de a duce o viata normala cu el (sau ele, unii avem mai multe, eu spre exemplu).

| Fantaspirit a răspuns:

O sa mai dai de oameni de genul in societate până când faci ceva cu fizicul tau,sa slăbești ar fi o modalitate sa scapi de hărțuială și de abuzuri,daca ai multe kg in plus de vor mai găsi oameni care te vor mai lua la mișto indiferent că îți sunt șefi sau colegi, o vor face in fata sau după perdea dar o vor face, din denigrări nu vei scăpa, asta e mentalitatea romanului de rând, suntem needucați nu mai exista bunul simț și cei 7 ani de acasă la noi,suntem pierduți, nu cred că o să ne revenim vreodată, ne dam creștini dar suntem foarte ipocriți, tu ar trebui sa nu mai visezi cai verzi pe pereți sa te îndrăgostești de preoți și de bărbați căsătoriți, să revii puțin cu picioarele pe pământ

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Nu alegem noi de cine să ne îndrăgostim.

Adevărul e că am ajuns la concluzia că Mosotti avea dreptate: atracția e condiționată de fizic. Dacă figura și trupul nu atrage, degeaba ai tu calități morale.
Cel puțin te place că om, dar să vrea o aventură cu tine sau o relație, nu.

El ca preot nu trebuia să se comporte așa.
Că și preot trebuie să ai o anumită conduită morală și etică nu să-ți bați joc de oameni.
Chiar dacă am eu kg în plus, el că șef trebuia să aprecieze munca mea, profesionalismul, nu să facă caterincă de aspectul meu fizic.

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Și tu ca un enoriaș nu trebuia sa te îndrăgostești de un preot însurat, e o chestie ce tine de moralitate și principii pe care tu le-ai încălcat fără nici o jenă, stricai o familie practic daca îți acepta avansurile, din atâția bărbați de pe lumea asta ai ales sa te focusezi pe un preot care îți era și șef, ai încălcat ca om credincios multe imoralități, te-ai sters cu ele la fund.

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Te înșeli. De la gând la faptă e cale lungă.
Niciodată nu i-am făcut avansuri. Nu aș fi îndrăznit. Nu era etic.
Nu e păcat să te îndrăgostești. Păcat e dacă corupi pe cineva căsătorit.
Eu nu i-am dat de înțeles niciodată că îmi place de el, n-a aflat niciodată și nici nu o să afle.

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

E deja un pacat că aveai intenția asta că te-ai îndrăgostit de un preot însurat și șef,ai încălcat principiile fundamentale ale credinței creștine și a moralității,nu i-ai făcut că nu ai încredere în tine și că ești timida altfel o făceai fara nici o jenă,chiar scriai că vrei sa ii trimiți mesaje pe WhatsApp nu te interesa de nevasta lui și de urmări,daca era reciproc nu îl refuzai,de șef și de un om însurat care e preot e de la sine înțeles că nu e potrivit sa îți atragi atenția și să vrei ceva cu el,mai ales că aveai fantezii cu el,ești și ipocrita, ai comis un mare păcat degeaba negi că postezi întrebări cu fantezii sexuale morbide și dupa le ștergi, deja ne-ai obișnuit cu asta, te știe toată platforma laughing
Ca inteligenta emoțională ești imatura, nu știi să le controlezi și să realizezi că de un om însurat care e și preot și șef și care e pedofil nu ai cum sa te îndrăgostești decât dacă ai probleme grave la mansarda.

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Și nu este "gând", ai creat o adevărată obsesie pentru acest tip,pari a fi unealta diavolului nu o crestina,de asta tara asta se duce de râpă ogramada de oameni susțin că sunt oameni buni și creștini dar sunt mega ipocriți. Un creștin se comporta ca atare nu se abate de la creștinism,între tine și una care face only fans nu e mare diferență,ba chiar păcătuiești chiar mai grav decât una care face așa ceva că ai niste obsesii bizare pline de păcat chiar cu oameni care slujesc bisericii, și obsesii fata de preoți inca de la primul cont făcut de tine, te știe lumea nu te mai poți ascunde după copac, asumați întrebările și că nu ești nici pe departe un om credincios și responsabil, baai mult îți și negi intențiile deci ne minți și cu nerușinare pe fata încercând să te justifici.hee hee

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Și în caz că ar fi fost adevărat ce afirmi, ai prea mult spirit justițiar încât să mă judeci?
Nu toți creștinii sunt la fel.
Eu n-am acționat din ipocrizie. Îndrăgosteala sau fanteziile sexuale nu sunt ipocrizie.
Nu poți face afirmați despre un user doar pe baza întrebărilor/răspunsurilor de pe un site.
De fel nu dezvolt obsesii, nu am acest patern. Fostul meu șef, chiar dacă e miștocar și bădăran, e foarte atractiv.
E un bărbat șarmant dar caracterul lasă mult de dorit.

Mai blamabil e un popă care deși e însurat, trimite cereri de prietenie unor fete de 14-15 ani îmbrăcate sumar și în ipostaze provocatoare.

Își blama una dintre angajate că a postat un live pe Facebook unde dansa pe ritmuri de manele la o petrecere, dar îi curgeau ochii la tinere minore cărora le pompa like-uri la pozele în ipostaze provocatoare.

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

O respectăm mult pe soția lui cu care m-am înțeles. Ea nu își bătea joc de mine cum o făceam el.
Chiar dacă mi-ar fi făcut el avansuri, n-aș fi acceptat din respect pentru soția lui și pentru mine. E o tipă prea drăguță și prea cumsecade că să-i fac asta.

De mai multă ipocrizie dă el dovadă prin faptul că pozează în preot evlavios dar când colo bea alcool, trimite cereri și da like-uri unor fete minore și îsi bate joc de oamenii fără apărare, umilindu-i și ironizându-i.

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Întrebările tale sunt consecința gândirii și a acțiunii tale,daca nu aveai probleme de timiditate,arătai mai bine și aveai îndrăzneală acționai de mult cu acest tip,știai că e pedofil și tot l-ai luat în serios, de așa ceva nu ai cum sa te îndrăgostești decât dacă ai probleme de personalitate, te-a simtit că îl placi și de aia și-a bătut joc de tine având în vedere că arăți cum arati și că ești creștină ar trebui sa fii mai retinuta și să îți îndrepți atenția asupra unui om care e singur care nu are copii și nu îți r șef, asta că e șarmant e o scuză penibilă de a-ți admite obsesiile și intențiile fata de un om căsătorit. Pentru o crestina sau habotnică ce ești tu este condamnabil, nu ai nici o scuza, nu te îndrăgostești de un om care e însurat și ti șef ci îl respecți ca om, ca șef și doar atât nimic mai mult. Tu cauți mai mult răspunsuri asta e scopul întrebărilor tale nu sa fii lămurită.

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Nu și-a dat seama niciodată că-l plac, deoarece am știut să mă ascund al naibii de bine. În plus, era prea preocupat să mă ia la mișto încât să-și de-a seama.

Da, e șarmant și atrăgător. Și încă cât.
Nu pot pune poză cu el, deoarece nu vreau să-l fac public. Dacă îl vedeai, îmi dăteai dreptate.
Nu sunt habotnică.
Repet: NU alegem noi de cine să ne îndrăgostim. Inimii nu-i poți porunci.

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine scumpa mea,ai dreptate cine suntem noi sa te judecăm, fa ce îți dictează inima.

| shookdazed a răspuns:

Stii e o vorba,sa faci ce zice popa nu ce face popa ca pana la urma si el este om,insa se mai întâmplă sa intre si tot felul de badarani cu banii ca nah suntem o tara in care totul se cumpara inclusiv diplomele si te trezești cu unii in niste funcții de te miri ce cauta acolo...
Daca zici ca ti-a fost sef atunci asa sa fie, nu te mai gândi ca ti-a facut si ti-a dres uita tot si vezi ce iti mai rezerva viata fiindca altfel ramai cu suparare si posibil si riduri happy
Chiar daca poate ai o problema cu kg asta nu înseamnă ca trebuie sa isi bata joc de aceea persoana, eu unul am iesit si cu fete mai plinute sa zic asa si m-am simțit foarte bine, ba chiar pe unele le-am sprijinit pana s-au maritat, trebuie sa ai încredere in tine si atat eu cel putin la mine asta e o mare problema cand vine vorba de relatii...
Succes in toate.

| Parkia a răspuns:

Poate voia sa te determine sa vrei sa slabesti. Iti dadea un motiv.

| anonim_4396 explică (pentru Parkia):

Putea să o facă în alt mod, nu ridiculizându-mă.
Dacă atât de mult îl deranja, putea să-mi spună personal, nu batjocorindu-mă cu celelalte colege de față.