Întrebare recomandată | eliaclodia a întrebat:

Ce v-ar determina sa fiti profund recunoscatori sexului opus, indiferent de varsta?

Răspuns Câştigător
| Iwao a răspuns:

Respectul de sine.

| eliaclodia explică (pentru Iwao):

In zilele noaste acest raspuns merita cea mai mare funda din lume. Multumesc.

32 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Mancare, intotdeauna am fost si o sa fiu recunoscator femeii aceleia care face papa bun. happy

| eliaclodia explică (pentru Zenithf):

De asta si se dau peste cap femininele care nu vor recunostinta cu forta. Dar exista si partea rea, daca mancarea se face din buzunarul tau, iar obsesia pentru recunostinta e prea stimulata, o sa ai frigiderul plin si o sa te plimbi gol pe strada sau cu haine second hand. In plus au aparut tot felul de reviste si carti de retete extrem de scumpe. Jamie Oliver, parca asa il cheama, e super, nu cred ca ai zice nu la ceva nou, dar costa un milion...

| Woodenpints91 a răspuns:

Până acum nu mi s-a întâmplat să-i fiu recunoscător sexului opus şi sper să nici nu vină ziua aia.

| eliaclodia explică (pentru Woodenpints91):

De ce? E un mod de a cere mai mult, sau dispret, ceea ce nu cred?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru eliaclodia):

De ce aş fi recunoscător, profund recunoscător chiar, sexului opus?

| eliaclodia explică (pentru Woodenpints91):

Nu stiu. Asta am intrebat si eu. Nu m-am uitat ce muzica asculti, de exemplu. Muzica face si sexul opus. Nu stiu daca ai vreun ideal, idealuri si lupte au si cele de sex opus. Nu stiu daca ai avut nevoie de vreo descoperire stiintifica sau de un roman sau de un film, care sa fie datorita femininului. Vroiam sa ne cunoastem.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru eliaclodia):

Dacă-mi place o melodie, o carte sau un film, este irelevant dacă-i prosudul unei minţi de femeie sau de bărbat.

| eliaclodia explică (pentru Woodenpints91):

Deci esti recunoscator, dar nu tii cont ca e rodul unui spirit de barbat sau de femeie. Nu te mai inteleg in afirmatii.

| eliaclodia explică (pentru Woodenpints91):

Sau sa deduc ca tot ce iti place si ai nevoie iti hraneste ura sau rautatea si astea nu sunt compatibile cu recunostinta? Ma ia cu fioriiiii.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru eliaclodia):

Eşti ciudată. N-ai înţeles absolut nimic despre mine. Nu mai încerca să-mi faci un profil psihologic că nu ţine.

| eliaclodia explică (pentru Woodenpints91):

Extrem de prietenos raspuns. Tu de ce imi faci mie profilul psihologic subliniand ca sunt ciudata? Ce e asa ciudat la mine? Apropos nu crezi ca a te face cineva ciudat e o lipsa de politete? Chiar daca ar fi asa. Suna a:hai sa o excomunicam pe asta. Bisericosule. Na, sa iti zic si eu o impolitete drept profil psihologic.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru eliaclodia):

Ţi-am spus ciudată deoarece răspunsurile tale nu urmau un fir logic, spui o mulţime de cuvinte care puse unul lângă altul nu înseamnă absolut nimic.
Da, mi s-a mai spus că-s nepoliticos şi mă mândresc cu asta. Prin nepoliteţea mea mă pot exprima mai bine.

| eliaclodia explică (pentru Woodenpints91):

Probabil ca vreau sa spun prea multe si condensez pana nu se mai intelege nimic. Am mania sa vreau sa introduc o galeata de informatii intr-o secunda. Acum suna clar?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru eliaclodia):

Poţi sa scrii cât de mult vrei. Nu mă deranjerază cititul absolut deloc.

| eliaclodia explică (pentru Woodenpints91):

Super! Nici pe mine nu ma dor ochii tai, iradiati de monitor. In schimb ma doare degetul aratator. Cu el tastez. Totusi merita.

| Kaℓi a răspuns:

Nu vad ce legatura e intre a fi recunoscator unei persoane si sexul persoanei respective. Mai ales ca ai specificat "indiferent de varsta". Fara asta, se putea intelege ca e vorba despre partener/partenera, presupunand ca sunt de sex opus. Nu ca as avea ceva impotriva celor care eludeaza aceasta cutuma...

| eliaclodia explică (pentru Kaℓi):

Nu inteleg! Dar daca, cineva de sex opus, cunoscut mie, o sa inteleaga ce vrei sa-mi spui, atunci o sa imi explice el. Asta ca sa nu-ti prinzi urechile in logica mea, cu un dispret care nu-mi place. Poate va fi un motiv de recunostinta.

| Kaℓi a răspuns (pentru eliaclodia):

"eliaclodia explică (pentru Kaℓi):

Nu inteleg! Dar daca o sa inteleaga ce vrei sa-mi spui cineva de sex opus si o sa-mi explice si mie, ca sa nu-ti prinzi tu urechile in logica mea, poate va fi un motiv de recunostinta. "

Hm, sa vorbim despre logica?
In mod logic, propozitia "ca sa nu-ti prinzi tu urechile in logica mea" nu are rost in fraza pe care ai formulat-o.
"Dar daca o sa inteleaga ce vrei sa-mi spui cineva de sex opus si o sa-mi explice si mie, poate va fi un motiv de recunostinta" - nu ti se pare ca suna mai logic? presupunerea ta ca eu imi prind urechile in meandrele gandirii tale nu are nimic de-a face cu faptul ca tu nu ai inteles ce ti-am raspuns eu sau cu eventualitatea ca cineva o sa-ti explice mesajul meu... ideea de baza a reply-ului tau e explicatie - recunostinta, da? asta, ca sa exemplifici (putin fortat, de altfel) ceea ce ai vrut sa transmiti prin intrebarea ta.
Revenind, urechile mele nu aveau ce cauta in raspunsul tau, decat daca ai incercat sa minimalizezi capacitatea mea de intelegere fara a sti de fapt nimic despre orice fel de capacitate de-a mea.
Cat despre intrebarea ta, cred ca exprima o falsa problema, ca multe alte intrebari de pe TPU dar cu toate astea am incercat sa-ti raspund happy
Sper sa-ti explice cineva de orice sex ce am vrut sa-ti spun in primul mesaj, de asemenea si in asta, daca mai e ceva neclar...

| eliaclodia explică (pentru Kaℓi):

Nu cred ca ma ajuta cu ceva lunga dizertatie. Nu contine decat o putere de a submina increderea cuiva in puterea proprie de a se exprima. Pentru ca pare doar un exercitiu de dominanta si orgoliu, eu stie sa vorbeste tu nu stie, nu ofera forta si ajutor. De critici si conflicte nu am chef.

| Kaℓi a răspuns (pentru eliaclodia):

Departe de mine ideea de conflict sau de subminare a orice, sau de dispret, ca vad ca ai editat ceva acolo. Sunt cea mai pasnica utilizatoare TPU.
Nu am facut decat sa apar reputatia urechilor mele, cu care ai fost un pic rautacioasa, dar poate mi s-a parut.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Intr-o convietuire normala, ambele sexe contribuie cu activitati specifice.Am putea fi recunoscatori celuilalt sex tocmai pentru,, completarea,, cu care contribuie la formarea acestui,, intreg,, care este de fapt viata noastra.

| eliaclodia explică (pentru Danut_Popa_1961):

Atunci recunostinta consta in curajul de a evolua pentru a putea mai mult.

| Delicacy a răspuns:

Amabilitatea.

| eliaclodia explică (pentru Delicacy):

Mie amabilitatea imi pare un fel de zeama de zeama de suc. Eu apreciez forta de a menaja si apara vulnerabilitatea feminina.

| Delicacy a răspuns (pentru eliaclodia):

Nu este nevoie să aperi pe nimeni.O femeie adevărată se poate apăra şi singură. Vulnerabilitatea feminină este un concept total greşit, din punctul meu de vedere.Nu-mi face plăcere imaginea unei femei inocente, inofensive şi naive, care are nevoie de protecţia masculină.

| eliaclodia explică (pentru Delicacy):

Mie nu imi face placere, dar asa sunt. Stiu sigur ca voi avea nevoie vesnic de Vlad Tepes.

| eliaclodia explică (pentru Delicacy):

Cu exceptia cuvantului inofensiv, restul ma caracterizeaza. O persoana inocenta poate fi determinata chiar si sa isi faca singura rau, cu ata mai mare cu cat nu a caracterizat-o niciodata cuvantul inofensiva.

| Delicacy a răspuns (pentru eliaclodia):

De ce îmi spui atâtea lucruri despre tine? Nu ţi-am cerut nici o informaţie despre personalitatea ta.

| eliaclodia explică (pentru eliaclodia):

Hei! Eram la categoria:conversatii? Ce e cu tine, se transmite morbul comportamentului dispretuitor? Eu am observat ca e de ajuns sa intre un anumit gen de persoana in pagina, arunca o piatra, vanatoreste, de apoi se schimba atmosfera intre cei care continua sa interactioneze. Persoana respectiva, daca lucrurile intra in matca si pare ca se leaga cominicari, intra iar. Ghici la cine ma refer? Poate e prea dificil pentru tine jocul de sentimente si sinceritati. Nu esti obligata sa lupti pentru comunicarea constructiva, nu distructiva. Esti libera!

| Cat a răspuns:

Daca ma iau doar pe mine in calcul, pornesc de la ideea ca fiecare merita sa fie tratat cu respect si ca ai ce invata de la fiecare.
Nu fac diferente pe baza sexului atunci cand vine vorba de recunostinta, si-un barbat si-o femeie pot avea influente extraordinare asupra celor din jur.
Apreciez ideile pe care le preiau si ajutorul pe care il primesc. Apoi toate lucrurile bune ajuta la construirea acelei fundatii de recunostinta. Nu cred ca asta se-ntampla intr-o maniera oarba si-mi pastrez totusi niste limite si ratiunea alerta.

| eliaclodia explică (pentru Cat):

Chiar ma refeream la mamiferele de sex opus. Avem o capacitate animalica de a fi recunoscatori, putem darama muntii si dupa parerea mea nu exista un stimulent mai mare ca interactiunea cu sexul opus, indiferent de varsta. Asa simt eu. Poate tu esti in mod egal stimulata sa raspunzi. Tu te cunosti mai bine. Dar nu stiu de ce, nu-mi vine a crede. Tu simti forta pe care ti-o poate declansa cineva, de aceea spui ca:"Apoi toate lucrurile bune ajuta la construirea acelei fundatii de recunostinta. Nu cred ca asta se-ntampla intr-o maniera oarba si-mi pastrez totusi niste limite si ratiunea alerta. " Eu nu pot controla cu usurinta, distantez uneori stimulul, de aceea par a fi nerecunoscatoare :}