supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Ce vinuri vă plac? Soiuri, mărci etc.

7 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Vin rosu de tara cel mai bun, facut din struguri bio din curte, mai beau roze, dar si alb, depinde de zi si de ce mi se pune in fata.

| T0T a răspuns:

Îmi place ăla sec.

| ywar a răspuns:

Cadarca de Minis- un vin prea putin cunoscut dintr-o podgorie mica de langa Arad. Pe mine m-a impresionat.
Vinurile albe au multi metabisulfiti dar si aici am un preferat: Aligote de Sarica Niculitel. In general vinurile din podgoria Macinului au ceva spectaculos in ele. Pot fi si vinuri de desert.

| Salontanul a răspuns (pentru ywar):

Am baut si eu. Prin anii '80 am fost in aplicatie la Taut-Dud-Minis. Am stat in Minis la o familie cu o moldoveanca (sotia barbatului) si care ne-a facut niste "poale in brau" de ne-am lins pe degete. Le-am "stamparat" cu vin fiert de Minis. Erau minus 20 de grade.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primul vin pe care imi amintesc ca l-am baut ca adolescent a fost Sange De Taur. Si acum imi amintesc cum ma durea capul dupa un pahar. De ani buni nu am mai pus gura. Nu am vicii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ceva vreme iau Cabernet Sauvignon Blanc de la VAL DUNA, la cutie cu robinet, exista de 3L si de 5L.

| InvatamProgramare a răspuns:

Eu sunt fan vinuri seci.
Macin - Feteasca Neagra
Purcari - Blend
Purcari - Feteasca Neagra
Isarescu - Syrah
Hamangia - Pagaia Roze