| streamdoll a întrebat:

Ce ziceti daca ati scrie un citat / proverb / maxima / cugetare care va place voua foarte mult si explicati in cateva cuvinte de ce ati facut alegerea asta?
Am si eu nevoie de cateva proverbe comentate.nu de alta oh go onwinkingFunda obligatoriu+ voturiwinking

1 răspuns:
| TwoBrothers a răspuns:

Carul gol hodorogeşte

Ca să scapi de fum, de multe ori te arunci în foc.

Cel ce pierde drumul e bucuros şi de cărare.

Chipul omului e oglinda sufletului.

Cine caută vreme pierde vremea.

Cine dă săracilor împrumută pe Dumnezeu.

Cine defaimă pe altul înaintea ta, el şi pe tine o să te defaime înaintea altora.

Cine de oameni nu se ruşinează, nici de Dumnezeu nu se înfricoşează.

Cine se ia după muscă ajunge la bălegar.

Cine se porneşte cu graba
Se întâlneşte cu zăbava.

Cine se teme de moarte şi-a pierdut viaţa.

Cine ştie carte are patru ochi.

Când îi vorbi puneţi trei lacăte: la inimă, la gât şi la gură.

Când te-a înşelat cineva odată, e de vină el; când te-a înşelat a doua oară, eşti de vină tu

Când treci prin ţara orbilor închide şi tu un ochi.

Cu sila poţi să iei, dar nu poţi să dai.

Fundtizza? Plz?!