| forever4u a întrebat:

Ziceti-mi si mie un status/un citat/un proverb ceva legat de a promite big grin

3 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Cine promite cel mai greu îndeplineşte cel mai sigur.
Autor: Francois de La Rochefoucauld

Promisiunile sunt o cursă pentru proşti.
Autor: Baltasar Garcian

Adesea speranţa se năruie, când promisiunile sunt nemăsurate.
Autor: William Shakespeare

Când faci promisiuni, Dumnezeu zâmbeşte.
Autor: Ion Cristofor (1952)

| llust a răspuns:

Promisiunile sunt o cursă pentru proşti.

A promite e nobil, a se ţine de promisiune e ceva burghez.

Promisiunea este capacitatea de a dezamăgi oamenii.

Cei ce promit şi nu se ţin de cuvânt sfârşesc în neputinţă şi frustrare. La fel se întîmplă şi cu cei care îşi respectă promisiunile făcute!

Usurinta de a face promisiuni si greutatea de a le tine sunt aproape inseparabile.

Culege toata viata ca sa ajungi bogat dar nu uita copile de unde ai plecat.

| SurprizeWow a răspuns:

Am podul plin de promisiuni si scuze.