| Necunoscutu92 a întrebat:

Ce ziceți de catedrala mântuirii neamului?
Pro sau contra?

33 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

In ciuda manipularilor ordinare atat de numeroase, eu sunt pro. Este o constructie frumoasa, de cult, dorita de inaintasii nostri si care va ramane un dar pentru posteritate si un viitor obiectiv turistic foarte important, atunci cand va fi finalizata. Daca nu s-ar fi construit aceasta catedrala, garantez eu ca, cu banii aia, nu s-ar fi facut nici macar jumatate de spital sau 1km de autostrada. Ar fi intrat, pana la urma, in buzunarele cuiva. Sau a mai multora.

| RAY a răspuns:

Ca nu e asa mare incat sa intru in ea eu fiind in Timisoara si cand ies din ea sa ajung la malul mari, zau e prea mica, suntem 19 milioane de crestini, se plang pagani astia ca nu au spitale, dar de ce mai avem nevoie de asa ceva? sau de scoli? cand toata invatatura sta scrisa intr o carte veche de 2000 de ani

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Chiar si daca eram credincios, aceeasi parere o aveam: inutila, si de prost gust.
Pur si simplu au vrut popii sa-si arate "valoarea". Acum sunt cocalarii supremi.
Chestia aia nu le serveste nici lor, nici credinciosilor, nici lui Dumnezeu. In schimb, daca faceau un orfelinat de dimensiunile alea, cum ar fi facut adevaratii preoti (pe cale de disparitie), meritau doar laude.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce sa mai zici de-acum? Au turnat c*catul ala in mijlocul Bucurestiului pe banii nostri, acum ce sa mai facem, sa ii dam foc? Ar fi mai eficient sa o transformam in biblioteca sau spital, dar e atit de urita incit as prefera sa fiu tratat sau sa citesc o carte intr-un cort. Sincer, oricit de mizerabili mi se par mafiotii de la conducerea bor, poate mi-ar fi fost mai putin sila de mizeria aia din beton daca o faceau cit de cit frumusica. La naiba, puteau sa ia Manastirea de la Curtea de Arges sau Mitropolia din Iasi, sa le mareasca de cateva ori, si ar fi fost ceva cit de cit in regula. @Lioana: O sa ii platesti tu facturile la utilitati? Cu cit se va consuma pentru a lumina si incalzi mausoleul ala nenorocit ai fi incalzit vreo 20 de scoli si tot pe-atitea spitale.

| Hammurabi a răspuns:

De ce ai fi împotriva unei catedrale?
E un monument arhitectonic.

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

De fapt e un kitsch poleit din beton si caramida. Cu resursele necesare asteia s-ar fi putut restaura minim 20-30 de cladiri cu adevarate valoare arhitecturala, culturala si istorica ce stau sa cada.
De fapt e mall-ul ortodoxiei romanesti. Cel mai mare si nou hypermarket romanesc specializat in vanzarea de iluzii.

| Endoryus a răspuns (pentru Hammurabi):

Ai dreptate mai ranjila. De ce sa investeasca tara in scoli/ spitale cand te poti uita la o catedrala, nu? Poate nu la plural. Macar un spital de urgenta ( asta e mai bine pentru toti).

| Hammurabi a răspuns (pentru Endoryus):

Pe bune?
Ești tu convins că dacă nu băgau banii în catedrală, ar fi construit școli și spitale?
Sau furau ei mai mult? laughing
Eu sunt mulțumit când banii intră în orice altceva decât în buzunarele și interesele lor.
Că de la niște guvernanți tâmpiți nu mă aștept să facă ce trebuie.

| Endoryus a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu sunt sigur ca faceau ceva bun cu banii dar cica speranta ultima moare.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Hammurabi):

Mda...dar cand esti constient ca poti face ceva mult mai util(si de care chiar ai nevoie), in mod normal nu stiu daca ar trebui sa-ti mai stea gandul la catedrala. Dupa ce esti sigur ca ai ce iti trebuie si iti mai raman bani, iti faci si mofturile.Adica d'abia imi ajung banii de mancare, dar in loc sa-mi iau mancare, ma duc si-mi cumpar bautura si tigari.

| AC4S4 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Nu poti zice ca e vina Bisericii Ortodoxe. Nu e treaba ei sa faca spitale de stat, scoli de stat. Mai sunt spitale in cadrul bisericilor, ce-i drept. In plus, si alte culte (catolicii de exemplu, protestantii, neoprotestantii) doneaza pentru spitale, scoli. Chiar daca nu e treaba lor.
Se puteau face lucruri mai utile, dar e treaba statului, nu a Bisericii Ortodoxe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Dar cum apreciezi tu utilitatea catedralei?
poate pentru tine n-are, pentru mine n-are, dar weekend-ul trecut au fost 50.000 de oameni din toată țara veniti acolo, pentru ei sigur are.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Și tu ai spus că se puteau face lucruri mai utile, din ce punct de vedere?
Utilitatea e ceva pur subiectiv și diferă la fiecare persoană.

| alex15ccc a răspuns (pentru Hammurabi):

Ce o face monument?

dex spune MONUMÉNT, monumente, s. n. 1. Operă de sculptură sau de arhitectură destinată să perpetueze amintirea unui eveniment sau a unei personalități remarcabile

| Hammurabi a răspuns (pentru alex15ccc):

Ai văzut-o?
E o operă de arhitectură. Privește-o fără să mai amesteci religia în chestia asta.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un lucru este util daca satisface o necesitate.
Nu stiu la ce ar trebui sa deserveasca acea catedrala, dar romanii nu merg atat de frecvent la biserica incat sa nu fie loc in biserici.
http://www.pewforum.org/......rn-europe/
21% Din romanii ortodocsi merg frecvent la biserica. Bisericile sunt pline doar de doua ori pe an (Pasti si Craciun).

Inteleg ca necesitatea e subiectiva. Eu sunt protestant, pentru mine nu e necesara acea catedrala. Dar pentru ortodocsi e necesara? Daca procentul era mai ridicat (40-50%) puteam spune ca da. Sau poate acea catedrala nu e pentru a fi frecventata de credinciosi (?).

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

21% dintre români e puțin?

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

21% dintre ortodocsi. Da, e putin.
Neoprotestantii au un procent in jur de 85-90%, catolicii au si ei un procent decent. Asta in tara noastra... poate vei spune ca ei sunt minoritari si de aia au procentul ridicat. Asa ca:
Daca ne uitam la SUA, se schimba lucrurile, dar nu foarte mult.
http://www.pewforum.org/......-services/
Protestantii evanghelici (la noi numiti neoprotestanti) au si acolo cel mai mare procentaj (dintre cele 3 grupuri religioase), 58%, desi acolo nu sunt o minoritate. Catolicii, ca aici, sunt "pe locul 2", 39%. Iar ortodocsii, tot ultimii (desi acolo sunt minoritate), 31%.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

21% dintre ortodocși înseamna vreo 3 milioane de oameni...120 mil euro catedrala / 3 mil oameni = 40 euro / om în 10 ani dați de guvern.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu era vorba de bani. Era vorba de utilitatea catedralei. Daca tot investesti bani, investeste in ceva ce va fi folosit.
E ca si cum sunt intr-un oras 2 scoli, iar copiii sunt tot mai putini, se desfinteaza clase pentru ca nu sunt destui copii inscrisi, dar se decide sa se mai construiasca inca o scoala. Ce utilitate ar avea scoala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

și de unde știi că nu va fi folosită? lol, n-a fost construită la Zimnicea, în Teleorman, a fost făcută într-un oraș unde sunt mereu ~2milioane de oameni.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

"și de unde știi că nu va fi folosită?" - M-am uitat doar pe niste statistici care spun ca romanii nu frecventeaza bisericile.
Dar, hai sa zicem ca bucurestenii vor merge la acea catedrala, asta ar insemna ca celelalte biserici se vor goli si mai tare. Pentru ca, daca va fi frecventata, oamenii care mergeau la alte biserici vor merge la acea catedrala. Doar nu se vor trezi oamenii care nu mergeau deloc la biserica sa mearga la catedrala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Atunci să le demoleze pe alea
pe Lia Manoliu nu se juca fotbal?

| Dismally a răspuns:

Contra. Nu am o problema cu cladirea in sine desi e de prost gust, ma deranjeaza finantarea. Daca biserica o construia din banii proprii putea face 10 catedrale nu doar una.

| Lioana a răspuns:

Cele mai vizate obiective turistice ale unei tari sunt bisericile si catedralele. De de am fi impotriva? Si apoi catedrala e deja facuta. La ce ajuta parerile carcotasilor?

| Holiday a răspuns (pentru Lioana):

Daca e facuta nu inseamna ca nu poate fi transformata in altceva cum deja se intampla cu unele din tari unde afacerile cu povesti cu spiridusi nu prea mai au trecere.
Vizitezi niste cladiri, fie ele si biserici, care au intr-adevar o valoare istorica, arhitectonica, etc, nicidecum un kitsch de genul asta. Dar probabil ca vorba ta, mai exista unii care ar putea fi interesati de astfel de sandramale din beton si caramida doar pentru ca au desenate niste cruci pe ele si in interior se vand iluzii.

Sa fim seriosi, e o tampenie specifica romanilor. Exact de rahatul ala era nevoie...

| Nemessys a răspuns:

Daca aveam deja tot ce ne trebuie, adica. sa moara de foame doar aia care nu muncesc, sa avem drumuri bune si autostrazi, claridi ok, spitale la fel, scoli bune, nu aveam nimic impotriva ei.

| Steregoi a răspuns:

Doar o cladire mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro din toateee punctele de vedere.
Și e pretextul perfect ca să se mai manipuleze puțin cu școlile și spitalele.

| gratargratar a răspuns:

Este probabil cea mai mare realizare a Romaniei de dupa revolutie. Si asta ar trebui sa ne puna pe ganduri. Biserica este singura institutie din tara aceasta care s-a putut tine de un plan si si-a respectat toti termenii de finalizare. Daca Romania ar avea un management asa cum are Biserica Ortodoxa, am duce-o mult mai bine.

Merita mentionat si urmatorul fapt: Catedrala NU s-a construit in detrimentul spitalelor, scolilor etc. Nici inainte de a se incepe construirea Catedralei nu se faceau spitale, scoli etc., nici acum, dupa terminare, nu se vor face indeosebi. Astfel de comparatii sunt aberante si malitioase. Nu banii lipsesc in Romania, ci managementul de calitate si seriozitatea.

| AlexDarius3 a răspuns:

De ce aş fi contra împotriva unei construcţii, mai ales că banii ăia oricum erau furaţi dacă nu îi iroseam, ăia oricum nu ar fi facut spitale în veci din banii ăia, să fim serioşi, dar măcar avem un obiectiv turistic acum şi ceva pentru credincioşi.

| DorelExpertu a răspuns:

PRO!

Zic asta doar sa ma amuz cum ma injura restul laughing

| veryhonest a răspuns:

Nu stiu, eu nu vreau decat sa fie dat jos psd-u.