| anonim_4396 a întrebat:

Ce ziceți de o persoană căreia nu îi e frică de amenințări, bătaie sau chestii mai grave, dar în schimb îi este frică de întuneric, demoni și păianjeni?
La aceași persoană mă refer.
Cum se explică acest contrast?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Depinde, aia cu intunericul, demonii, paianjenii se numeste fobie, este altceva, e cumva o afectiune din sfera anxietatii.
Dar poate sa nu aiba frica de batai, nu prea exista fobie de bataie ca si denumire, dar frica de apa exista, frica de intuneric, de spatii inchise exista.
Deci se diferentiaza tipurile de frica.

E curajos insa unde are fobii, aia e, acolo e defect.

5 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

E de înțeles. E o persoană al cărei principal atu e forța fizică.
Dar de întuneric, demoni sau păianjeni nu te poți apăra cu forța fizică.
Logic că se simte extrem de vulnerabil față de chestiile astea.
laughing

| mentholinks a răspuns:

Pai nu si-a luat bataie inca, pana nu o primesti nu are cum sa-ti fie frica.

| Nirvanaaa a răspuns:

Eh, fiecare are fricile lui in viața. Poate pe mine întunericul nu mă sperie, dar pe altcineva da. Fricile sunt greu de clasificat. Dar pana la urma fiecare se teme de ceva. Dacă nu s-ar teme de nimic ar fi ciudat, dar așa e ok.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La întuneric și păianjeni poate fi ceva normal gen o fobie,arahnofobie, dar frica de demoni deja rmse regăsește în sfera problemelor mintale gen paranoia, psihoza sau schizofrenie! Inafara de frica de păianjeni, restul fricile sunt irationala, absurde și chiar puerile dacă persoana respectiva nu a trecut printr-o trauma majora pe timp se seara, întuneric!
Dacă nu ii e frica de bătaie înseamnă că nu a întâlnit oameni foarte periculoși care sunt cu faptele nu cu vorbele laughing
De păianjeni cred ca tuturor ne e frica, dacă vezi unul mare în casa nu cred ca mai dormi la fel de liniștit decât dacă ești nebun sau prost! Ma refer la păianjenii veninoși, chiar letali.
Eu chiar as vrea sa vizionez un film horror care sa îmi provoace putina adrenalina, frica, dar la mine se întâmplă să rad atât de penibile și "scary" sunt filmele horror pentru minehee hee
Probabil ii e teama de întuneric fiindcă ii e teama de demoni, ca își închipuie ca de acolo pot apărea demonii, ca în locurile acelea se întâmplă lucruri oribile, sunt foarte primejdioase. Asa ca dacă elimina frica de demoni automat va elimina instant și frica de întuneric. Recomand a nu se mai viziona filme horror deloc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Automat va elimina si frica de întuneric sorry*