| anonim_4396 a întrebat:

Ce ziceti, lumea merge spre mai bine sau spre rau? Nu ma refer numai la bani, pentru ca o sa iesim din criza. Ma refer la faptul ca valorile morale s-au inversat, acum oamenii cu bun simt sunt rari, cand faci un gest frumos e considerat de unele persoane anormal. Eu cred ca planeta nu o sa mai reziste mult, din cauza rautatii oamenilor. Oamenii pretind ca au evoluat, dar de fapt au involuat. S-a dezvoltat tehnologia, intra-adevar, dar este folosita de oamenii influenti pentru a manipula oamenii. Nu pot intelege de unde se naste placerea de a umili pe cineva, de a-l face sa ingenuncheze. Tot pentru putere se lupta oamenii, dar ei uita ca nu sunt nemuritori. La ce le foloseste puterea cand ei nu traiesc pe pamant decat 50-60-70 ani? De ce trebuie sa moara si sa fie umiliti altii pentru puterea lor efemera? Astept parerea voastra, daca voi credeti ca lumea o sa se schimbe in bine si daca nu o sa mai alerge atat dupa lucrurile materiale, pe care oricum nu le iau cu ei pe lumea cealalta.

6 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Oricat se v-a schimba lumea intotdeauna vor fi si exceptii, stii ca exceptiile intaresc regula.

| DontAsK a răspuns:

Doar o vorba vreau sa spun:Alexandru Macedon, care stapanise aproape un continent intreg, inainte de a trece la cele vesnice, a pus sa-i fie facute doua gauri in sicriu, pentru a putea arata lumii mainile lui...care raman goale in ultima clipa.Nu se alege nimeni cu materie de pe pamant, cine cauta spiritualitatea, va fi constient ca lumea merge de mult timp spre uitare si negare a valorilor.Noapte buna.

| mhann a răspuns:

Fiecare epoca a fost criticata de contemporani. Aceasta atitudine deriva din nevoia de mai bine, din nevoia de a asheza cerintzele peste "matritza" nevoilor. Prin urmare scala valorilor este intr-o dinamica perpetua.
Nemultzumirea contemporanilor? este reflexul individului de rezistentza la schimbare.
Faptul ca traim 50-70 de ani nu insemneaza ca trebuie sa dormim linistiti sub copac ca tot nu luam nimic cu noi. Societatea are nevoie de cumul de valori din generatzie in generatzie. Netul acesta pe care comunicam noi acum, n-ar fi existat daca nu ar fi existat un cumul al cunoasterii si deopotriva al tehnologiilor, toate intinzandu-se de-a lungul mai multor generatzii, iar cumulul nu s-ar fi putut realiza daca fiecare ar fi spus "dupa mine potopul"...
In consecintza, lumea merge spre bine, in ciuda stresului nostru zilnic. happy Nu cred ca ar accepta cineva sa traiasca intr-o comunitate medievala, iar langa el, altii sa utilizeze mobilul, netul, etc...

Aaa! lumea-i un sistem... si orice sistem se naste, se dezvolta si apoi moare... dar asta e o alta discutzie... happy

| Dreamgirl a răspuns:

Buna.
Parerea mea este ca tot ceea ce vedem astazi, a fost intotdeauna, iar toate lucrurile tind sa se repede mereu si mereu, in orice aspect.
Insa trebuie sa recunoastem ca astazi lucrurile.sunt putin scapate de sub control, referindu-ma la faptul ca prostia nesfarsita, rautatea si lipsa corectitudinii sunt mult mai prezente.Sunt sigura ca fiecare dintre noi am simtit macar o data una dintre aceste lucruri pe pielea noastra, fara sa fi "atacat" in vreun fel.
Oricum, acei oameni cu bun simt, vor exista, intr-un numar foarte redus, dar vor fii, ideea este ca si noi, aceia care facem parte dintre acestia.sa sustinem sus si tare aceste principii la care tinem atat de mult.
Pana la urma...tot ce ai iti poate fi luat, indiferent cum. dar un pricipiu nu poate sa ti-l i-a nimeni!
Sa nu va fie teama sa va exprimati parerile, chiar daca lumea are o influenta negativa prin gandirea ei cateodata...sa fim noi aceia care ii putem influenta pe ei, nu conteaza ca suntem in minoritatehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu iti raspund ca una dintre cei umiliti, nu fac parte nici din partid politic, nici din protipendada mai sunt si sunt atee. Pai o sa avem de tras de pe urma furiei inavutirii, mi-e teama ca din valorile morale n-o sa mai lasam, mai nimic, copiilor nostri, si cel mai rau este ca nici noi nu mai suntem ceea ce am fost, DAR, soarele rasare tot de acolo, copii se nasc in continuare, exista flori exista viata, exista iubire, multe multe lucruri frumoase, uraciunile despre care spui, nu le putem schimba, este prea tarziu, de fapt au fost si au existat de la inceputuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sint perioade bune si perioade rele. Asa a fost mereu, nu se poate numai bine sau numai rau. Asta in ceeace priveste situatia economica mondiala. In privinta oamenilor. la fel si cu ei. Sint oameni de toate felurile. Insa daca ai nesansa sa intilnesti doar pramatii, o sa traiesti cu ideea ca omenirea este condamnata. Daca intilnesti multi oameni cumsecade si mai esti si o fire optimista, nu o sa mai ai o perspectiva atit de sumbra. Pina la urma totul tine de perceptia noastra. In realitate nimic nu este diferit fata de acum 2000 de ani. Si pe vremea romanilor existau oameni avari sau oameni cu dare de mina, tirfe si femei pudice, hoti, criminali, oameni milosi etc.