| OmuFoarfeca a întrebat:

De ce oamenii nu vad ca sunt controlati ca nu mai exista liber-arbitru, ca lumea si valorile morale sunt distruse sau ca muncesc pentru bani dar cei mai multi bani se duc la ei?

9 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

La care ei bre? ca 16% este impozit, CAS, CSS, Somaj cam peste 40% mai pune "basca"24% TVAsi mai sunt o droaie de impozite si taxe.

| shadovv a răspuns:

Ce inseamna sa fim controlati si de catre cine? Ce inseamna liber-arbitru? Il avem ca sa poata fi luat? Se poate sa fie luat?
Tu folosesti concepte interpretabile.

Cat despre faptul ca valorile morale sunt distruse multi nici nu realizeaza ca avem nevoie de asa ceva.
Faptul ca oamenii muncesc pentru bani si nu i primesc e un lucru rau. Dar mai rau mi se pare ca oamenii muncesc pentru bani!

| OmuFoarfeca explică (pentru shadovv):

Prin controlati ma refer la rutina (servici-casa-servici) si de catre cine pai de cine conduce lumea
Liberul-arbitru este libertatea de a face ce vrea si noi aici in Romania poate nu l-am avut dar altii care-l au sau care l-au avut nu au stiut sa se foloseasca de el.

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

Liberul arbitru nu exista, este o iluzie.
"Cat despre faptul ca valorile morale sunt distruse."
Valorile morale n-au existat nici o dat, decat in mintea cetateanului indoctrinat de catre stat.

| shadovv a răspuns (pentru OmuFoarfeca):

Rutina? Dar cine te pune sa faci aceasta rutina? Nu esti obligat sa o faci. Esti liber, fa ce vrei!

| Inferno a răspuns:

In primul rand din punct de vedere stiintific liberul arbitru nu exista, acest lucru a fost demonstrat experimental de catre Benjamin Libet, cercetător în cadrul departamentului de fiziologie al Universităţii din California San Francisco.
morala nici ea nu exista, fiind doar o inventie a umanitatii, daca tu crezi contrariul te rog sa-mispui ce este morala, cum se manifesta si ce o face existenta?

| LoveToHate a răspuns:

Liberul arbitru este o iluzie construita de mintea umana.
Actiunile noastre sunt determinate de gandurile noastre.

| RAY a răspuns:

Ce ai vrea sasi cada din cer?

| OmuFoarfeca explică (pentru RAY):

Sa se trezeasca daca se poate.