| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cei care se supara cel mai tare cand sunt numiti prosti sunt cei care se cred inteligenti? Pai stati un pic.Trebuie sa fi tare limitat sa te superi cand cineva te numeste prost pentru ca prostia omului nu sta intr-o problema pe care n-ai reusit s-o rezolvi si nici intr-o fapta idioata,nu? La fel si cand esti numit inteligent,inteligenta nu sta intr-o fapta inteligenta, aceea e doar o fapta inteligenta iar tu nu esti in totalitate inteligent daca te lauzi ca esti destept cu o fapta inteligenta sau te superi ca esti prost cu o fapta idioataCa sa numesti un om inteligent sa prost trebuie sa il cunosti prea bine, nu?

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Una e dacă te face prost unul cu studii superioare și alta dacă te face prost unul din piață care nu poate face nimic mai mult de a vinde cartofi. Depinde.

| danay72 a răspuns:

Nu cred ca ajuta la ceva faptul de a jigni. Fiecare om are un mod diferit de a se maturiza, nu putem cataloga după o acțiune dacă e sau nu inteligent. Cel mai bine e ca în loc sa catalogam sa ajutam o astfel de persoana sa facă îmbunătățiri. Învinge răul prin bine.