| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ceva nu inteleg,de ce cel care se simte respins seamana la chip cu cel care respinge? Adica sa zicem ca mergi intr-un local si sti deja ca vei fi respins,bagi o fata nervoasa de om respins,oamenii se uita la tine si crede ca tu ii respingi,desi tu te simti respins,asa ca te asezi singur undeva si oamenii te considera un om respingator,desi in sinea ta tu te crezi respins. Oare asa e? Daca intri in local si esti convins ca tu nu esti un om respins si chipul tau e deschis fara urme de om respins,oamenii vor crede si ei ca iubesti socializarea si se vor indrepta spre tine nu? Inca odata, fara urme de om respins, voi ce credeti?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De unde sti man ca aia care ma resping seamana cu fizicul meu?

Răspuns utilizator avertizat
| Deliiiia a răspuns:

Bună, da e adevărat. Oamenii îi găsesc neplăcuţi pe cei care au aceleaşi defecte ca şi ei, deşi poate ei nu conştientizează că au aceleaşi defecte. De aceea egoul nostru ne protejeaza, aratandu-i cu degetul pe ceilalti. Orice senzatie ai tu fata de un om, el va avea aceeasi senzatie fata de tine, deci ca si in exemplul tau, daca eu cred ca restul ma resping si ei vor crede ca eu ii resping. La fel functioneaza si pentru calitati, ne plac persoanele care au aceleasi calitati ca si noi(desi poate noi nici nu stim ca le avem).

In concluzie, adopta o mina deschisa si restul te vor percepe vizibil diferit happy

| AlexCristi97 a răspuns:

Se numeste legea atractiei universale. (nu gravitatia lui newton)
Ca sa intelegi in caz ca nu ai auzit despre chestia asta, iti copiez ceva de pe net:
"Legea Atractiei nu e o lege nouă pentru omenire, doar că începem să ne reamintim de ea, să o înțelegem cu adevarat si să o folosim deliberat la crearea realității noastre. Legea Atractie simplu stipulează că ceea ce este de vibrație asemanătoare se atrage. Ceea ce aduce în plus în conștiința noastră este ideea de responsabilitate pentru propria viață, propria realitate și toată creația noastră."

Filmul "Secretul" e pe tema asta, daca chiar esti interesat.