| marrr a întrebat:

Chiar ma dezgusta aronganta unora. Cat de nepasator sa fii? Pana unde ajungem cu superioritatea asta de care dam dovada zi de zi? V-am cam exasperat cu intrebarile mele despre oameni si prostia unora, dar chiar mi-e greu sa accept ca exista tot mai putini oameni ca lumea, cu capul pe umeri, care sa vada si esenta, nu doar ambalajul.[Cel putin cei de varsta mea, sau chiar mai mari- 13~17].
Nu stiu, unii zic ca sunt copilarii de-ale mele ca vad doar ce este la interior, desi conteaza si exteriorul[la un om], dar nu atat de mult. Se poate spune ca o fata este cu "mult" peste mine daca arata intr-adevar foarte bine? Asta mi-a fost spusa de o persoana care ma cunoaste, sau nu, de nici o saptamana.[doar pe mess am vorbit]. Am fost draguta cu persoana aceea, am incercat sa ascund o oarecare suparare pe care o purtam in momentul in care-i scriam pe mess, dar chiar ma enerveaza la culme cand incepe cu faze de genul "Scumpa, dincolo de copilariile astea, sa recunoastem ca x este cu mult peste tine:*" La corp? Da. Dar cand isi permite sa spuna ca stie pana unde ma duce pe mine mintea cand nu ma cunoaste absolut deloc devine chiar nesimtire. Sau este nesimtirea mea, din moment ce ii contrazic pe cei mai mari decat mine? Am recunoscut ca nu-mi place sa fiu contrazisa, dar atunci cand sunt, ma gandesc de doua ori inainte de a-mi sustine in continuare opinia. Si de am dreptate, continui sa lupt pentru principiile mele.

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Idem @AaBb.
Foarte bun raspuns!
Incearca sa nu pui la suflet, sa ingnori astfel de persoane. Important este, ca tu iti cunosti propriile valori, si parerile rautacioase, nefondane a unora n-ar trebui sa te atinga, sa te dezechilibreze. Fii tu! Esti pe drumul cel bun (mereu ti-am admirat maturitatea). Succes! Numai bine!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună. Ce?
"Scumpa, dincolo de copilariile astea, sa recunoastem ca x este cu mult peste tine:*" Ce vârstă are persoana care ţi-a spus lucrul acesta de se crede atât de matură?
Dacă tu nu eşti de acord cu opinia celor mai mari ca tine, şi îi contrazici, de ce să se numească nesimţire?
Cum ai spus şi tu; dacă nu cunoşti o persoană absolut deloc, şi o etichetezi ca fiind o persoană pe care nu o duce prea mult mintea, e clar că eşti nesimţit.
Încearcă să ignori astfel de persoane, şi fii tu însăţi. Nu te schimba pentru nimic în lume.

pa, pa.

| Elena1234456 a răspuns:

Cred ca el este cel imatur, nu tu.Esti foarte matura pentru varsta ta, gandesti bine - felicitari!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Bine-ai venit în lumea superficială unde nu e nimeni curios de ce-ai în cap ci doar de cum arăţi.
E o realitate. Nu ne place dar aşa stau lucrurile din păcate.

| Pho3nix a răspuns:

Persoanele care te stiu, te stiu asa cum esti. Ceilalati isi dau cu parerea chiar daca nu te cunosc dar nu trebuie sa pui la suflet.
Te cunosti pe tine insati? Daca da, foarte bine. Nu asculta parerea celorlalti. Fi indiferenta.

| AaBb a răspuns:

Superficialitatea este prezenta in societatea noastra. Ramai la principiile tale si ignora-i pe ceilalti.