| anonim_4396 a întrebat:

Cind iubiti pe cineva, va simtiti doar atrasi de persoana respectiva, sau iubiti din tot sufletul, pasional... cu patima? Si in ultima situatie, de ce? De ce ajungeti sa aveti sentimentele astea? Ce va face sa simtiti ca vreti sa fiti impreuna pentru eternitate?

Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

Intrebarea asta e dovada ca BRO are sange cald. aveam dubiihee hee

33 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Cand iubesc nu exista altcineva. Nimeni. Si nici nu o fac pentru ca asta l-ar bucura pe el, ci pentru ca nu as suporta sa fiu atinsa de altcineva. Nici macar privita si nu ma las nici sedusa. Pun patos, incredere, intelegere si disperare. Pun si nopti si zile, cafele si barfe.
Nu stiu de ce iubesc. Stiu ca o fac. Apoi, nici nu ma intreb pentru ca daca as afla de ce, vraja s-ar disipa, s-ar duce in neant. Iar neantul iubirii imi place.
M-am vazut cu o singura persoana pentru totdeauna. Dar totdeauna e relativ. E impresurat de contexte, oameni, detalii. De ce? Nu as putea sa iti spun. Stiu ca fluturii zburau prin mine, nu stiu daca in stomac, ca nu ma puteam opri din a fi fericita si, mai ales, nu l-as fi dat pe nimeni altcineva. Dar totul moare. Fluturii au murit, insa, nici astazi nu l-as schimba pentru ceea ce mi-a oferit.
Si cand ma gandesc ca l-am iubit 5 minute.

kratos
| kratos a răspuns:

Pe sotia mea o iubesc din tot sufletul si o iubesc cu pasiunea deoarece ea este jumatatea mea si ma mandresc cu ea mereu. O ador si nu o pot insela niciodata.

| Cryssy a răspuns:

Mai..eu nu ma joc cu sentimentele, eu cand iubesc, iubesc cu adevarat, din tot sufletul. Sincera sa fiu, da, mi-as dori sa fiu impreuna cu iubitul meu pentru totdeauna, si stiu ca si el si-ar dori asta. De ce? Pentru ca el este cel care m-a facut si ma face sa simt din nou ca traiesc, ma face sa zambec atunci cand sunt la pamant. Pentru ca el a aparut in viata mea atunci cand nu ma asteptam, dar cand aveam nevoie de cineva. Pentru ca il iubesc, pentru ca ma iubeste, pentru ca suntem fericiti impreuna.
o seara placuta si sa ai parte de multa dragoste! :X happy

| inna a răspuns:

Stii eu am o vorba pe care o respect mult de tot : Intodeauna intr-o relatie, unul iubeste mai mult...mereu incerc sa nu fiu eu aceea persoana pentru ca in final sa nu sufar cel mai mult.

| Dan a răspuns:

Iubesti ca sa fi fericit.

| Dara a răspuns:

Iubesc. Nu ca la 15 ani cand inca mai credeam in domnite si in cavaleri cu armuri stralucitoare. Este dragoste de femeie matura, pasionala, iar fluturii au ramas si ei dar s-au transformat. Mereu se transforma si uneori am impresia ca dispar - si-atunci ma sperii - dar se intorc, metamorfozati. Si trairile pe care mi le dau sunt mai intense ca niciodata.
In ochii sotului meu ma simt femeie, intelegerea lui imi da incredere in mine si in bratele lui imi gasesc adapostul si siguranta pe care nu le-am mai avut de cand eram copil in bratele mamei.
Suntem doua fiinte ce alcatuim un intreg. Gandim la fel, iubim la fel, ne unesc aceleasi idealuri si cred ca formam o pereche aproape perfecta. Nu putem fi perfecti si nici nu doresc, dar ceea ce ne uneste pe noi e unic si nu poti trai asa ceva decat odata in viata, alaturi de o singura persoana.

| Georgiana2905 a răspuns:

Momentan iubesc dar nu am siguranta ca voi fi cu aceasta persoana pentru tot restul vietii.Il iubesc pentru ca ma simt atrasa de el, simt cama iubeste din tot sufletul din toate pctele de vedere. La fel il iubesc si eu dar totusi nu am siguranta ca el va fi alesul inimii mele.
Momentan ma aflu la o varsta la care nu vreau sa gandesc asa departe. Cu toate ca iubesc mai vreau sa burlacesc. Nu ma gandesc nicidecum la rochia alba de mireasa.

| carmi_6480 a răspuns:

Cand cunosti pe cineva nou simti doar oatractie dupa aceea te indragostesti iar in final, in putine cazuri, ajungi sa iubesti.Atunci simti ca nu poti trai fara celalalt

| Jupiter a răspuns:

Pentru ca vreau, pentru ca imi place, pentru ca asa ma simt implinita, completa, extrem de fericita.

| zuzumic a răspuns:

.eu am ajuns sa iubesc fara sa vreau... de fapt am ajuns sa iubesc pentru ca persoana pe care o iubesc a reusit sa imi arate drumul a reusit sa imi arate ca pot avea incredere in el... sa imi arate cum e sa simti un sentiment atat deputernic care te face sa plangi si sa raziin acelasi timp... te face sa vrei sa renunti la tot numai sa ai persoana iubita langa tine pentru tot deauna ( desi pe mine cuvintele :tot deuna, veci eterniatet .etc...ma sperie la culmea am o fobie in privinta lor)

NU cred ca atunci and iubesti pe cineva cu adevarat esti atras doar fizic de el pentru ca a iubi insemna daruire totala sufleteasca ...sa faci din defectele persoanei iubite calitati... poate de aceea se spune si ca iubirea e oarba...pentru ca nimeni nu e prefect nici d. p. d. v moral nici fizic si totusi noi vedem persoana iubita perfecta...

cei care considera ca iubesc pe cineva doar pentru ca arata bine se insemna... cel putin asta e parerea mea...

| happy.....withoutyou a răspuns:

A doua varianta, pentru ca asa e natura umana!

| SimpleSergio a răspuns:

Voi iubi cand acea fata se va potrivi majoritar cerintelor mele happy... voi iubi sincer.cu daruinta...cu implicare...cu straduinta.pentur ca imi place ca totul sa iasa perfect! Sunt un perfectionist... un optimist. Simt diferenta .cand ma simt atras de o persoana...si cand iubesc o persoana happy Te simti atras fata de fizicul ei. fata de comportament. te simti atras de ea.in alea10 secunde cat o vezi... iar cand iubesti... iubesti un intreg happy. o fiinta din toate p. d. v. iubesti pentru ceea ce este. O zi buna!

| monycutz a răspuns:

La inceput exista pasiunea aia mare.focul ala de nu se mai stingelaughing... dar intr-un final ramane asa spusa dragoste care la randul ei se transforma in obisnuinta, iar sentimentul asta daca se poate numi asa t face sa vrei sau cel putin sa crezi ca iti doresti sa ramai cu pers respectiva pentru eternitate.

| monycutz a răspuns:

PS: a iubi nu inseamna neaparat a fi atras de pers respectiva. iubirea implica multe iti zic eu...si ajungem sa avem sentimentele astea pentru ca asa ne este dat. k omu sa simta nevoia de a oferi dragoste de a o primi etc.nu am asa multa"inspiratie"la ora asta. sper ca ti-am fost de folos cu cevabig grin

| monycutz a răspuns:

@ criticul niciodata sa nu spui niciodata pentru ca nu vei sti ce va fi...sti vb aia"inimii nu-i poti poruncii"laughing... take care

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine zice ca as vrea sa fiu imreuna cu x pentru totdeaua
Mereu exista un SFwinking
xoxo
by zui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stii...cand imi aratam dragostea fata de o persoana...eram prost.
Acum mi-am mai revenithappy...Nu cred ca am sa mai iubesc ca prima oara...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vrea sa va raspund, dar nu fac bine, totusi Zbenguici, fluturii nu mor... nu mor... dar uneori nu te mai bucura, te dor, nu mor... naiba sa-i ia de fluturi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am iubit de 2 ori in viata mea, odata am iubit nebuneste, pasional, am simtit ca iubirea mi-a luat mintile, am simtit dragostea pana in cea mai mica farama a trupului si a sufletului.am iubit pentru ca am simtit ca asta e drumul meu, am simtit ca este sensul vietii mele, am iubit nebuneste pana in clipa in care am realizat ca tot ceea ce simteam eu nu avea sens, am iubit un suflet rece...
Acum iubesc in alt mod, iubesc la un alt nivel, iubesc cu mintea, iubesc stabilitatea, siguranta, linistea, iubesc faptul ca sunt iubita si dorita.Doar timpul care a trecut ma face sa cred ca vom fi impreuna pentru eternitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inna lipsa de incredere si de daruire nu te lasa in cele din urma sa cunosti fericirea si inevitabil apare dezastrul (tocmai de aici au aparut cele doua intrebari). Din prea multa precautie si din neincredere ajungi cind intilnesti dragostea sa-i inchizi usa in nas. Fara sa vrei, fara sa stii dai cu piciorul fericirii. Mai tirziu te trezesti cu un sot betiv si violent si te intrebi cu ce-ai gresit sa capeti asa ceva. E posibil sa nu-ti dai seama ca tu ai facut alegerea, tu ai renuntat la ceva frumos si ai ales nenorocirea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand iubesc, iubesc cu toata fiinta mea, dar pot sa fac diferenta...stiu cand doar sunt atrasa de o persoana si cand o iubesc in adevaratul sens al cuvantului.De ce? Asta nici eu nu stiu, dar iubesc tot ceea ce ma inconjoara.Pana si cand merg ma uit sa nu calc vre o furnica sau gandac.Nu conteaza pe cine sau ce iubesc... fac asta din toata inima.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pasional si cu patima, Bro, nici nu se poate altfel! E un singur mod de a iubi:sincer si adevarat si daca nu esti in stare...culca-te mai bine! Detest pers care spun "te iubesc"din plictiseala...pentru ca nu au ce face...Si detest si pers care spun si nu cred. Daca nu au ce face sa faca un bine omenirii si sa se impuste! Iubirea ne-a mai ramas...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa dorm eu cand se posteaza o astfel de intrebare? Inadmisibil! Hai sa incerc sa recuperez!
Bro: normal ca din tot sufletul..., altfel ar fi un simulacru, obositor si ipocrit. S-ar termina extrem de repede. De ce ajungem la astfel de sentimente? Pentru ca suntem oameni (mi-a placut maxim aia cu "sange cald"). Daca am putea sa raspundem la ultima ta intrebare ar insemna ca, de fapt, nu iubim cu adevarat, ci avem un interes. E un mister legat de chimia ce uneste si separa persoanele. E frumos sa iubesti, dar uneori poate fi extrem de dureros. Unii oameni aleg sa se pazeasca de iubire (criticule, te salut), dupa unele ...esecuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Furni asa e. Se intimpla ca o fata sa se friga cu ciorba si apoi sa sufle si-n iaurt. Dar e tragic daca o face cind nu trebuie. Cind are toate dovezile ca este iubita si totusi nu crede. Daca tocmai atunci i-a iesit fericirea in cale si ii da cu piciorul... cum mai repara greseala... cind o sa realizeze asta, regretele n-or sa fie tardive?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sensei Bro...eu nu suflu in nimic...doar ma ard, iar si iar... dar ma ard pe capul meu si pe deciziile mele! E riscul meu si mi-l asum ca doar de aceea am un creier si o inima care nu stie carte!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maktub de mine nu avea de ce sa se teama, nu ascundeam nimic. Am avut mereu cele mai bune intentii, dar la prima vorba urita despre mine, a uitat ca eu sint sincer.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca a-ncetat sa fie, nici nu a fost cu adevarat, Bro!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bro: vezi ca dintre atatea raspunsuri frumoase, adanci si pline de pilde raspunsul castigator e ultimul al lui maktub. Nu te avertizez sa-i dai fundita, ci doar sa pritocesti...