| lorra mng a întrebat:

Cine a facut vaccinul impotriva gripei Ah1n1? Cum va-ti simtit dupa? Dca nu l-ati facut, ati dori sa il faceti?

22 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Nu l-am facut, medicul meu mi-a dat niste medicamente pe care le voi lua pana in februarie si nu m-a sfatuit sa-mi fac vaccinul. eu nu am incredere in vaccinuri care intra pe piata de o luna si sa ma trezesc ca dupa ceva timp apar reactii adverse

| juniper a răspuns:

Nu am facut vaccinul si nici nu-l voi face decat daca ma imbolnavesc grav.

| DeeDee a răspuns:

Nu e vorba numai de medicii nostri. Mai multe tari au refuzat sa faca vaccinul pe motiv ca este in faza experimentala. Din cate am observat ti se da o hartie in care sa completezi daca esti alergic la ceva, ce alte tratamente mai faci, etc. Familia mea nu se vaccineaza. Nu stiu daca vaccinul este bun sau nu, dar dat fiind ca gripa porcina are efecte mai putin daunatoare decat gripa umana - si, sa fim seriosi, gripa pur si simplu este pandemie - nu vad de ce sa ma mai complic sa-mi fac si vaccinul. Cei care au murit pana acum au facut toti complicatii ale unor boli acute sau cronice pe care le aveau deja. Pentru imunodeprimati ar trebui sa se faca ceva, dar eu care am o stare de sanatate relativ buna nu am nici un motiv ca sa il fac. Si pentru Legiuitoarea: ceea ce ai spus tu este perfect adevarat. Atata timp cat nu exista un prospect, fugi cat te tin picioarele^^

| DeeDee a răspuns:

@juniper: vaccinul (cu tulpina atenuata sau omorata) este destinat sa te protejeze de boala prin dezvoltarea de anticorpi anti-Ah1n1. Daca faci boala, evident vei avea si anticorpii dupa, asa ca nu are rost sa te mai vaccinezi. Te vei trata cu antivirale si alteleXD

| DeeDee a răspuns:

Ah...raspuns nou. Mama are o prietena care s-a vaccinat. A doua zi a facut boala, o viroza mai grava decat ar fi trebuit sa faca, si-a luat concediu si acum sta in pat si se doftoriceste cu diverse medicamente si asteapta sa ii treaca. Doamna respectiva e doctor.

| D33d33wttzzaaaaaaa a răspuns:

Nu l-am facut si nici nu-l fac. Tu?

| mariobros a răspuns:

Nu am facut acest `vaccin` si nici nu o sa-l fac.

| lorra mng explică:

Nu stiu daca il voi face? eu sper sa nu ma imbolnavesc... pana acum am rezistat si nu am racit, cu toate ca am avut aproape 1 sfert din colegi bolnavi.

| gyo a răspuns:

Eu nu l-am facut dar unii colegi care l-au facut s-au simtit rau, au facut febra, le amortea mana...nu au reactionat chiar frumos.eu una nu am de gand sa-l fachappy

| blue007eyes a răspuns:

a aratat la stiri una care a facut testul ea are 19 ani si studenta, acum merge cu caruciorul are spasme ia ghiceste tu eu al voi face? nu te mai chinuii normal ca nu fac, ei fac teste pe noi nu ca ne vrea binele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
De când sunt așa de deștepți cei de la Cantacuzino cu acest vaccin care nu are prospect?
Personal am cerut la unitatea unde lucrez așa ceva și asistentul a spus că nu are, nu au trimis cei de la București și vrei să am încrede în ei?
Hai să fim serioși, cu medicii noștri mori, nu înviezi.
Mi-e silă...
Nu l-am făcut și nici nu-l fac!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ok.am facut tot odata si pe cel gripal obisnuit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

fiecare isi spune parerea aici, mai bine te vaccinezi cu toate ca poti avea reactii adverse, decat sa nu fii vaccinat si sa duca la deces, pe zi ce trece nr deceselor creste tot mai mult din cauza gripei a H1N1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu l-am facut ieri si n-am nimic.doar ma doare putin mana in locul intepaturii.prospectul se gaseste pe net, rau e ca are in compozitie mercur, formaldehida si nu mai stiu ce, in cant mica, desigur, dar...mercur gasim si in peste din ape poluate, alte metale grele le inspiram in bucuresti, ne umplu astia de e-uri.asa ca tot n-o sa murim la 80 de ani.depinde de fiecare. daca ai copii sau batrani, daca tu esti cel care umb; la cel mai mult, care esti baza casei si ai cea mai mare sansa s-o iei si s-o dai, poate e bine sa-l faci...nu stiu.Eu am riscat putin pentru ca n-a fost testat suficient.altfel contine cam aceleasi suspensii ca si vaccinurile pe care le-am facut cand eram mici si care se fac si acum pentru hepatita c, etc.credeti ca alea nu au efecte secundare? au. faceti cum va dicteaza constiinta si stiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am facut vaccinul si nu s-a intamplat nimic.ma ustura un pic locul, dar nu e foarte dureros! faceti-l ca nu se intampla nimic. e un vaccin ca cele pe care le faceam cand eram mici.ati patit ceva de la ele? nu fiti comunisti! va pup si multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, acum 4 zile si nu am avut nici o reactie adversa, pe de alta parte informatia bruta receptionata de un subiect nepregatit, ca sa folosesc un eufemism, este cu adevarat periculoasa, iar precum se stie romanul de la fasa la barba alba, indiferent de pregatire, educatie, mediu social se pricepe de la poezie la astronomie trecind prin fotbal, politica, strategii economice, religii si evident medicina...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-am facut in decembrie si nu am patit nimic pana acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-am facut ieri pentru ca am dorit sa imi protejez copii cu orice pret. De simtit nu ma simt mai bine sau mai rau ca inainte. Nu stiu daca am facut bine sau rau ca am acceptat vaccinul dar sigur ma simt mai bine stiind ca am facut tot ce pot pentru a-mi proteja copii. Am mai multe obligatii fata de ei decat fata de mine. Dumnezeu sa ii ajute si pe cei care l-au facut si pe cei care nu-l vor face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dee.dee esti superba:,, a facut o viroza mai grava decat ar fi trebuit,,! hello! haideti sa fim seriosi, nu vrea nimeni sa ne extermine; si-apoi nu e obligatorie vaccinarea; hotaraste fiecare pentru el.
Pentru cei mai tineri, care,, stiu multe,, si care vor avea copii:datorita alinierii Romaniei la tot ce inseamna U. E., in timp, parintii vor,, semna,, pentru toate vaccinurile pe care trebuie sa le faca un copil.Va asumati riscul pentru TBC, variola, tuse magareasca, difterie, bepatita b, etc? Toate au efecte adverse.Toate contin diferite cantitati de substante care ridica semne de intrebare.
Sincer, nu cred ca vrea nimeni sa ma omoare.
Test simplu(sau nu!):intrebati un bebelus de 6 luni cum se simte dupa administrarea vaccinului?
Sanatate la toti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dee.dee esti superba:,,a facut o viroza mai grava decat ar fi trebuit,,!hello!haideti sa fim seriosi,nu vrea nimeni sa ne extermine;si-apoi nu e obligatorie vaccinarea;hotaraste fiecare pentru el.
Pentru cei mai tineri,care ,,stiu multe,, si care vor avea copii:datorita alinierii Romaniei la tot ce inseamna U.E. ,in timp,parintii vor ,,semna ,, pentru toate vaccinurile pe care trebuie sa le faca un copil.Va asumati riscul pentru TBC,variola,tuse magareasca,difterie,bepatita b,etc?Toate au efecte adverse.Toate contin diferite cantitati de substante care ridica semne de intrebare.
Sincer,nu cred ca vrea nimeni sa ma omoare.
Test simplu(sau nu!):intrebati un bebelus de 6 luni cum se simte dupa administrarea vaccinului?
Sanatate la toti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am facut vaccinul... Asistenta mi-a zis ca o sa ma doara mana dupa vaccin, dar surpriza, nu am avut nimic. In schimb, dupa aprox 30 de minute a inceput sa-mi curga sange din nas, lucru care nu mi s-a mai intamplat de peste 15 ani (am 28 de ani). L-am facut pentru ca am fost plecat intr-o tara cu multe cazuri. Fiecare trebuie sa fie in stare sa decida pentru el ce si cum face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu l-am facut cam la data cand a fost pusa aceasta intrebare. Dupa atata timp pot spune ca nu am patit nimic in afara de durerea din mana, pe langa asta nu am racit deloc toata iarna desi am frecventat aglomeratii in fiecare zi si mai toti colegii mei au fost raciti. Si eu am fost alarmata de ceea ce mi-au spus altii, cineva mi-a zis chiar ca voi muri din cauza lui in cativa ani. Eu sunt insa foarte scepticahappy