| apz a întrebat:

Cine administrează paginile de Facebook ale sfinților?

13 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu m-as fi gandit in viata mea sa intreb asa ceva, gg

| apz explică (pentru whatevernvm):

Mulțumesc. Asta se întâmplă când nu ai chef să îți faci treaba la muncă.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sunt destui credincioși care aleg să facă asta.

| apz explică (pentru floresdemayo):

Credincioși sau miștocari? Nu cred că cineva sănătos la minte ar face așa ceva. Cum să faci o pagină de Facebook pentru Arsenie Boca? Te mai și pun să dai share la nu știu ce videoclipuri pentru a avea noroc în dragoste. Pe bune?!

| floresdemayo a răspuns (pentru apz):

Depinde de cuprinsul paginii. Dacă vorbim de miștocari, ei postează poze cu texte haioase, parodiază ca cei de la Cațavencu.
Dacă zici că postează doar material religios, texte bisericesti, poate o fac din dragoste pentru acel sfânt. Dar, dacă te îndrumă să le dai (și) share pentru noroc, ai de-a face cu o lume bolnavă după like-uri, oameni care așa știu să își manifeste credința. Nu-s habotnici, fiindcă aceștia își respectă cu strictețe toate principiile (normele) rituale ale unei religii.
Ignoră astfel de share-uri, fiindcă pe FB sunt o mulțime de astfel de jocuri care te conving că doar prin distribuirea lor, ți se va împlini dorința. Nu zic că n-ar fi și destui naivi care să-i creadă...

| Vvistula a răspuns:

Biserica Ortodoxa Romana

| apz explică (pentru Vvistula):

Nu au timp de așa ceva. Trebuie să mintă boșorogii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alți viitori sfinți

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu

| apz explică (pentru anonim_4396):

Zi-mi unde-l găsesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru apz):

Pe Facebook, dar vezi ca e sub acoperire nu se arata el așa.