| Girly97 a întrebat:

Cine are noutati despre alegerile locale din 5 iunie 2016? Vor fi intr-un singur tur sau doua? Stiu candidatii din Popesti-Leordeni din fericire. Imi cer scuze daca i-am innebunit pe toti din TPU despre alegeri dar va fi prima oara cand voi vota si sunt asa bucuroasa. Imi terorirez familia recent zilnic cu alegerile dar ei isi dau seama ca sunt bucuroasa si nu tipa la mine sau ceva. happy

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu-i asa un eveniment extraordinar faptul ca votezi prima oara. Nu stiu de unde entuziasmul asta. Pur si simplu mergi acolo, dai buletinul, intri in cabina, pui stampila si apoi arunci votul in urna. Momentan, la alegerile locale, are loc un singur tur de scrutin, insa din ce vad la tv, guvernantii astia incompetenti vor sa modifice si sa se revina din nou la acel sistem cu doua tururi. Ramane de vazut.

| Kaℓi a răspuns:

Las' ca-ti trece, cu timpul.

| Girly97 explică (pentru Kaℓi):

?

| Kaℓi a răspuns (pentru Girly97):

Entuziasmul happy
Din cate stiu, o sa fie totusi un singur tur.

| Girly97 explică (pentru Kaℓi):

De fapt voiam doar sa stiu cate tururi vor fi, nu solutii pentru entuziasmul meu acceptabil. Va fi prima data cand voi vota. Pot sa ma duc si singura daca vreau? happy

| Kaℓi a răspuns (pentru Girly97):

Sigur, e chiar de preferat sa mergi singura.
La intrarea in sectia de vot sunt afisate listele electorale, te cauti acolo in functie de adresa ta. In sectie, intrebi la cine sunt listele cu strada ta, ii spui eventual la ce numar esti pe lista, semnezi lista, dai cartea de identitate si primesti stampila si buletinul de vot. Intri in cabina, pui stampila, impaturi buletinul de vot si il depui in urna. Predai stampila de la cine ai luat-o, primesti cartea de identitate, saluti frumos si gata happy
Daca ai implinit 18 ani de curand, s-ar putea sa nu fie actualizate listele electorale si sa nu te ragasesti pe ele, atunci poti vota pe lista suplimentara.
Succes happy