| anonim_4396 a întrebat:

Cine caută adevărul îşi asumă riscul de a-l găsi."

— Isabel Allende

De ce oare adevarul cantarese asa greu pe sufletul unui om?
Sincer sunt intre ciocan si nicova pe tema asta caci sunt intr-o situatie in care habar nu am cum sa aleg raul cel mai mic pentru mine. Cunosc o persoana sincer nu as vrea sa se schimbe, dar nu am mai vorbit de o perioada, iar acum temerea mea se adevereste pe moment ce trece. Acea persoana este ca o carte pentru mine o cunosc, stiu cum gandeste, dar imi imagienz eu cum reactioneaza, asa cum ai citi o carte si iti imaginezi tu personajele in urma descrierii facut de autor.
Si nu stiu ce sa fac sa continui sa aflu cat de mult s-a schimbat, sau sa nu mai vorbesc cu acea persoana cu riscul ca peste ani sa vad cat de mult s-a schimbat.
Credeti-ma ca sunt terminat de chestia asta, ma framanta mult, nu putine sunt zilele in care am izbugnit in plans in ciuda faptului ca deja mi am luat viata in maini. Sunt o fire sensibili care isi iubeste prietenii si cunoscutii, imi place sa vorbesc cu toata lumea despre problemele lor si ale mele, dar situatia asta este peste puterea mea mintala de a o rezolva intr-un mod cat mai bun pentru toata lumea. Va rog dati mi sfaturi, incurajari orice va rog simt. Sunt cu moralul la pamant

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Te inteleg man, din pacate sinceritatea e o slabiciune de care multi profita

| Hexiled a răspuns (pentru RAY):

Faza e ca eu in general zic ceea ce simt, gandesc, ce relatii am cu x sau y. Daca ma intrebi ceva nu am nimic de ascuns, discut pe orice tema insa eu sunt blocat intr-o bariera de care nu pot trece. Am citit, am cautat citate, le-am pus cap la cam, am scos morale, invataturi dar degeaba. Am ajuns sa ma refugiez in Biblie sa caut raspunsuri acolo, o sa tin post si o sa ma spovedesc. Am realizat unde am gresit, recunosc ca am gresit cu cea mai mare fericire. As da ani din viata mea ca sa pot trece peste asta

| RAY a răspuns (pentru Hexiled):

Si eu la fel,dar vezi tu multi rad de noi, majoritatea man traiesc in ipocrizie, falscitate, minciuna, vei fi dezamagit mult in viitor sa stii, crezi ca vei gasi pacea in biblia?

| Drimmero a răspuns:

Adevarul doare pentru om, cat si indiferenta,, sunt armele de care trebuie sa te feresti si sa fii puternic cand vine vorba de ele, dar depinde acum de la cine sunt aruncate aceste 2 arme, daca e o persoana importanta din viata ta... te cam pune pe ace armamentul acesta.

| Hexiled a răspuns (pentru Drimmero):

Pot zice ca m-a pus la pamant, dar nu voit caci nu ar avea nici cea mai mica intentie a o face. Doar ca eu o stiam asa, intr-un fel... si acum e altcumva. Nu e prima data. Ca sa iti dai seama e ca si cun ai citi o carte... iti imaginezi tu decorul, atmosfera, personajele. Si apoi vezi filmul si vezi ca nu e asa cum ti ai imaginat tu.
Pentru mine chestia asta e un soc, am mai avut parte de el, abia trecusem, acum cred iar ca o sa am parte de unul. Sincer abia astept sa se termine vacanta sa vorbesc cu un psiholog. Eu nu mai am capacitatea de a trece prin asta. Simt ca mintea mea e blocata, singur nu pot trece prin asta, n-am pe nimeni care ma poate sfatui sau vorbi cu mine, care sa imi inteleaga situatia in care mintea mea e captiva

| Drimmero a răspuns (pentru Hexiled):

Te inteleg perfect, stiu ce zici, in viata se mai intampla si evenimente de genul.
Placi sau iubesti persoana respectiva? Daca da... ai dat de belea!

Iti trebuie tarie de caracter sa infrunti ceea ce va urma, si crede-ma ca nu e deloc usor, dar se poate,, tot inainte.
Sa nu renunti la acea persoana asa usor, asta ar mai fi cel de-al doilea sfat!

| Hexiled a răspuns (pentru Drimmero):

Pai asta ar fi chestia ca habar nu am care e rau mai mic prntru mine, sa continui sa vorbesc cu acea persoana chiar daca voi fi zdruncinat sau sa nu mai continui cu un risc la fel de mare. Nu am vorbit cam de 7 luni dar in acest timp ma mai candeam uneori, ce o mai face cum o mai fi. Insa iti dai seama ca peste 10 sau 11 ani sa dau random de ea si sa vad cat de mult s-a schimbat, as fi distrus complet, pur si simplu nu pot percepe ca poate fi altcumva cum era inainte. Adevarat ca timpul si experientele schimba omul dar nu pot percepe. E ca o piatra micuta pe care o inghit, trece prin stomac si cand iese e tot la fel, nu pot digera chestia asta, creierul meu nu poate. Am incercat sa ma ocup cu altceva, dezvoltare personala, sa lucrez pana obosesc, sa nu mai am timp nici de mine dar nu pot. Unele zile le simt apasatoare, cred ca cel mai ar fi sa inchid tot in mine si sa dau inainte, sa ma distruga sufleteste caci oricum sunt destul alta solutie nu vad

| Drimmero a răspuns (pentru Hexiled):

Ti-e frica ca persoana iubita sa se schimbe, cum tu nu o mai cunosti, nu concepi ca ea sa se schimbe, oarecum te inteleg,, dar asta nu poti tu sa controlezi.
Tu vorbeste cu ea, vezi ce poti rezolva, nu lasa asa situatia!

| Hexiled a răspuns (pentru Drimmero):

Am mai incercat odata asta si nu a iesit prea bine. Inca si-a batut joc de mine, in orice caz pe mine nu ma afecteaza cand isi bate cineva joc de mine sau ma injura sau rade de mine, sunt trecut prin din astea si deja nu ma mai afecteaza. Insa ma enerveaza faptul ca nu pricepe ce vreau sa i zic, sa-i subliniez. Iti zic sincer ca daca cantaresc viata mea, prin cate am tecut singur, fara parinti cu a acelei persoane inclina mai mult la mine. Eu vreau decat sa o protejez, sa i zic ca nu e chiar asa cum crede ea, cunoaste multa lume, insa tot ii explic ca nu se poate baza in nimeni, si eu cunosteam multe persoane insa unii au interese la mijloc, si e nasol cand vezi asta. Am intalnit multe mentalitati, si din zone diferit ale tari, dar si ale globului am inteles oarecum, cum percep ei o situatie anume, cum vad ei familia si prieteni. Insa nu pot lasa acea persoana sa treaca prin cate am trecut eu, imi pasa prea mult, mai mult chiar decat de mine. Daca maine se cearta cu mine (ea, ca eu nu ma cert cu nimeni doar am discutii contradictorii din care nu ma supar) si se supara si Doamne fereste pateste ceva si are nevoie de sange sau de altceva as ajuta o cu drag chiar daca nu as avea, as face rost. Chiar daca ea nu ar face asta daca ar fi in locul meu.
Eu cu problemele mele sunt independent, mi le rezolv singur, chiar si daca ma tarasc tot o rezolv fara sa cer ajutor insa chestia asta habar nu am cu o pot inrepta. Ma gandesc prin cate am trecut, si vad ca ma impotmolesc in chestia asta, nici nu mi vine sa cred

| Drimmero a răspuns (pentru Hexiled):

Te inteleg perfect, ai grija de fata,, ai grija de tine si fa-o sa nu te uite!