| anonim_4396 a întrebat:

Cine conduce mai bine masina, femeia sau barbatul?

Asta e o intrebare capcana, de fapt vreau sa vad care useri sunt barbati si care sunt femei. laughing
Pentru ca ma indoiesc sa existe vreun barbat pe planeta asta care sa nu spuna ca "barbatii conduc mai bine". Dar daca exista cu adevarat acel barbat, tot respectul pentru el si pentru sinceritatea lui.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Femeile conduc mai bine decat barbatii.

Barbatii doar se c*ca pe ei, dar in realitate 95% din accidente ei le produc, nu femeile.
Deci iti jur ca am intalnit pana acum o gramada de barbati care habar nu au sa conduca, sa parcheze, sa schimbe vitezele. Vai de ei saracii.
Am un unchi care e politist si e examinator pentru traseul auto. Si imi povestea acum cateva saptamani ca barbatii sunt speriati de bombe la traseu, frate zici ca ii mananca cineva. Femeile sunt mult atente si stiu regulile de circulatie mult mai bine. Femeile nu fac atatea greseli ca barbatii. Mi-a spus unchiul meu ca a dat permisul din prima multor femei.
Barbatilor le moare motorul, schimba viteza aiurea, incurca stanga cu dreapta, nu acorda prioritate, nu stiu sa parcheze... tot tacamul. Si vorbesc de barbatii in toata firea, nu de baietii de 18-19 ani in caz ca va intrebati.
Efectiv barbati de 30-40 de ani care au nevoie de enspe mii de incercari ca sa ia un permis.

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

Conduc mai bine, pentru că sunt ceva fricoase.

88 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Barbatul in general, e mai 'facut' pentru condus, e mai stapan. Dar am intalnit si femei care conduc bine, ele sunt mai prudente, nu merg cu viteza, dar iti lovesc masina in parcare )))) a patit-o un prieten. Accidentele rutiere sunt facute 90% de barbati, sunt mai tampiti, teribilisti, merg cu viteza, urca beti, drogati la volan, ce bine ar fi ca atunci cand dai in trafic de un d-asta sa te fereasca, dar din pacate in multe cazuri mor multi nevinovati, familii distruse si astia abia daca au o zgarietura.

| Drimmero a răspuns:

Acum pe sinceritate, nu cumva ti-ai dat funda la celalalt cont al tau? Bwhahahaha. Iti cunosc stilul, dai block celor cu care nu esti tu de acord, celor cu care te contrezi.

O alta intrebare: De ce dracu mai cereti opinii daca vreti sa auziti numai ce va convine? Nu am inteles niciodata logica asta, asta daca exista vreuna aici, nu mai suport feministele, din ce in ce mai lipsite de ratiune au ajuns.

| OFQuestions a răspuns (pentru Drimmero):

Nu cumva voi imi comentati mie cu mai multe conturi si va aparati unul pe altul?

Dau block needucatilor care arunca cu insulte gratuite. Nu imi spune tu mie ca daca eram face to face cu ei mai aveau tupeul asta mizerabil. Daca il aveau, le dadeam o palma sanatoasa in secunda 2.

Iar eu nu mai suport misoginii si indivizii plini de stereotipuri.

| Drimmero a răspuns (pentru OFQuestions):

"Nu cumva voi imi comentati mie cu mai multe conturi si va aparati unul pe altul?" Asta ar fi una dintre glume daca ai ajuns sa ma compari cu Sirus, in primul rand ca ala m-a blocat acum ceva timp dupa ce l-am contrazis la o prostie zisa de el, dar in fine. Am numai un cont aici, printre putinii care au ramas cu o singura personalitate.

Asa periculoasa esti de dai palme? Uf, am zambit mult cand am citit, esti simpatica cat de cat pe acolo.

Daca nu suporti stereotipurile cred ca ar fi mai bine sa nu mai provoci din ele, un stereotip naste alt stereotip, lasa rautatile gratuite, accepta si opinia altora chiar daca nu-ti convine, fii deschisa si la altceva. Nu stau sa ma cert sau te jignesc, oricine greseste si o ia pe repede inainte, trebuie sa stim sa fim si toleranti, e uman pana la urma.

| OFQuestions a răspuns (pentru Drimmero):

Am si eu o intrebare.
De ce aproape toti barbatii insista ca ei sunt mai buni la condus si daca le aduci argumente/stiri/filmati/dovezi care dovedesc ca ei nu sunt atat de buni pe cat se cred, incep sa jigneasca aiurea?

Foarte bine. Daca considerati adevarul o aberatie, atunci nu mai scriu nimic. O sa va las in schimb link-uri cu dovezi, ca sa va convingeti ca ceea ce am spus e adevarat.

| Drimmero a răspuns (pentru OFQuestions):

Am si zis ca femeile sunt mai prudente in multe situatii, merg mai regulamentar, iar barbatii sunt mai tampiti si comit accidentele, chiar mai sus am zis ca macar 90% din accidente le fac barbati din cauza ca urca bauti, drogati la volan sau o dau pe teribilsme, a.k.a prostie si vor sa se dea smecheri si sfarsesc prost la 2 metri sub pamant, pe langa ei mai sufera si altii. Nu trebuie sa bagi pe toti in aceeasi oala, unii sunt experti in condus, altii mai pardafi, asa si femeile, unele sunt mai pricepute decat aia pardafi, dar altele sunt mai pardafe decat pardafii. Nu trebuie sa ne raportam la sex ci la persoane, am si zis ca unele sunt pricepute la condus (vorbesc din experienta mea cu ele), nu din auzite.

| Horus35 a răspuns (pentru Drimmero):

Las-o moarta... mi-a dat ignore doar pentru că nu i-a convenit ce am zis. rolling on the floor Nu este o persoană cu care să se poată purta o discuție în contradictoriu. Argumentul ei e "ignore".

| Drimmero a răspuns (pentru Horus35):

E cea mai sensibila de pe site-ul asta, n-am vazut persoana mai sensibila de fapt vreodata.

Cum poti scrie la intrebarea asta daca ai primit block?

| Horus35 a răspuns (pentru Drimmero):

Pentru că și-a sters întrebarea și acum apare cu "anonim"... deci nu mai e interacțiune cu ea ca noi cică n-am știi cine a pus întrebarea, dar la restul întrebărilor nu-mi da voie să scriu. Îmi apare la răspuns un chenar roșu care ma informează că ma ignoră și nu putem interacționa rolling on the floor așa ca oricum nu știu daca poate să-mi vadă răspunsurile astea.

| OFQuestions a răspuns (pentru Drimmero):

Tu nici nu stii daca in realitate sunt femeie sau barbat, dar imi place ca iti dai cu parerea despre o persoana pe care nici nu o cunosti. Hai mai spune si alte chestii ca vad ca iti place sa iti dai cu parerea despre straini.
Si imi mai place ca nu ai nimic de comentat despre ceilalti useri, care sunt plini de prejudecati si stereotipuri. Si gandeste-te ca indivizii astia intra in 2021 cu o asemenea mentalitate.

In fine. Astia suntem. O tara de rasisti, homofobi, misogini si desigur plini de stereotipuri despre femeile la volan.

Hai spuneti-mi si ca toate blondele sunt proaste si toti tiganii hoti. Ca din partea voastra nici nu ma astept la altceva.

| OFQuestions a răspuns (pentru Drimmero):

Tu ai observat ca unii de pe aici cauta scuze pentru absolut toate greselile pe care barbatii le fac la volan?
Ce naiba e asa greu sa accepte adevarul? In loc sa accepte adevarul nu fac decat sa gaseasca tot felul de scuze imbecile pentru orice. Chiar si pentru accidente. E absurd. Sunt niste gica contra toti.

Oricum se stie care e adevarul, chiar daca lor nu le convine. Si nu o spun eu. O spun toate dovezile care apar zi de zi. O spun stirile. O spune realitatea. Nu va mai cautati scuze.

| OFQuestions a răspuns (pentru Drimmero):

Si daca nu te dor degetele de la atata dat cu parerea despre straini, cred ca nu te dureau nici daca mai intai ma intrebai ce sunt. Cum naiba te adresezi la genul feminin unui user care nu a precizat daca e femeie sau barbat? Ia vezi ca aparentele insala.

| Drimmero a răspuns (pentru OFQuestions):

"Tu nici nu stii daca in realitate sunt femeie sau barbat, dar imi place ca iti dai cu parerea despre o persoana pe care nici nu o cunosti. Hai mai spune si alte chestii ca vad ca iti place sa iti dai cu parerea despre straini." Esti 100000% fata, ai mentalitatea tipic feminina, esti o feminista d-aia infocata,, te simt de la distanta. Plus de asta mereu fetele sunt mai bosumflate, mai suparacioase. Am experienta cu oamenii si ii citesc inclusiv de pe net, bag mana-n foc ca tu esti fata, ura asta pentru barbati te da de gol + ca ai zis de cateva ori pe site ca esti fata dar ai sters raspunsurile alea : D

Stii cum esti tu? Nu iti place sa generalizeze lumea dar iti place ca tu sa generalizezi ceea ce mi se pare de un amuzament colosal, ai umor involuntar spre voluntar. Mai esti si genul ''daca nu faci ca mine esti impotriva mea, esti un magar, rau, idiot, eu sunt cea mai buna'' si cand ti se da peste nas faci bot.

Ai primit argumente cum ca barbatii sunt mai priceputi la volan, lasa ca fac accidente ca majoritatea sunt din teribilism, cand pierzi controlul masinii sau urci sub anumite influente la volan ai creierii praf si nu mai percepi realitatea, te crezi in GTA. Femeile sunt mai prudente, mai fricoase si nu se incumeta sa faca ce fac anumiti nebuni, daca vezi accidente nu inseamna ca femeile sunt mai bune per total decat barbatii la volan, sunt o gramada femei care au facut accidente mortale, moarte de bete si drogate, asa ca sa nu generalizam. Stiu ca iti place sa fii gadilata dar nu e cazul, e chiar aiurea sa preferi pupincurism si nu raspunsuri corecte.

Exista si barbati praf la volan dar si femei praf la volan, nu e nimic nou sub Soare, esti mega feminista si o sa ai de pierdut in viata cu asemenea gandire sau ura.

| OFQuestions a răspuns (pentru Drimmero):

Tu o sa ai de pierdut in viata daca te grabesti sa tragi concluzii despre alti oameni. Si toti cei care luati in brate astfel de stereotipuri o sa aveti de pierdut.

Ma cunosti de o viata? Nu. Ma "cunosti" de ieri si imi spui mie ca sunt "feminista". Nu, sub nicio forma. Sunt pur si simplu un om care nu e de acord cu stereotipurile.
Asa cum de altfel nu sunt de acord cu rasismul sau cu homofobii. Dar asta nu inseamna ca sunt gay sau ca sunt de culoare.

Iar tu nu te mai grabi sa tragi concluzii despre un strain. Daca eram cum spui tu, acum militam pentru dreptul femeilor de a-si pastra parul pe picioare si alte chestii de genul. Chestii pe care feministele chiar le fac.

Faptul ca incerc sa va scot din cap un stereotip nu inseamna ca sunt "mega feminista".

| OFQuestions a răspuns (pentru Drimmero):

Unii dintre voi sunteti mega misogini.

| Drimmero a răspuns (pentru OFQuestions):

"Faptul ca incerc sa va scot din cap un stereotip nu inseamna ca sunt "mega feminista"." Poate ca am gresit, nu esti mega-feminista, esti putin pe acolo, dar tot esti, hehe.

Esti fata de la o posta, se simte 'parfumul' asta, un tip nu s-ar ataca din orice si nu ar fi asa acid in ceea ce zice, va dau de gol niste lucruri pe care doar un simt fin le sesizeaza, te-ai simtit atacata din cauza comentarilor de aici, tu nici nu realizezi cat te dai de gol, dar asta e partea a 2-a.

Feministele nu militeaza pentru parul de la subtrat, picioare, maini, mustata, par ce e lasat la femei acolo arata al dracu de hidos, nu stiu de ce se simt indignate de reactiile care vin din partea barbatilor cand le vad cu blana in anumite parti, dar asta e partea a 2-a.

Fii feminina, nu feminista in exces!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salutare,

Probabil o sa te surprinda raspunsul insa... femeile sunt, potrivit statisticilor si a unei cautari scurte pe Google :-?
https://www.google.com/......n-1.985365

Plus ca aici: https://www.google.com/......ly/5892233

zice ca barbatii sunt responsabili pentru 59% dintre accidente, iar femeile pentru 38%.

Sa fie asta din cauza ca sunt mai multi soferi barbati? Posibil.

Parerea mea este ca sunt si femei mai bune la volan decat barbatii si invers. Nu am un raspuns exact, care sa prezinte o extrema. Pana la urma, totul depinde de ceva.

Tu ce crezi? :)

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

59+38 da 97 confused 3% sunt intre? Sau masini fara șofer(inteligente)?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca ai intrebat happy

In linkul dat de mine, se mentiona asta: "In the remaining 3% of cases, the no sex was identified for the responsible party."

Dar ai fost perspicace big grin

| LoveSleep a răspuns:

O să zic că bărbații doar pentru că din 10 femei, 8 n-o să-ți dea avarii dupa ce le-ai lăsat să se bage, ca și cum asta trebuie să faci tu, sclavule, că doar ele sunt femei.
Astea săracele încă iau bătaie acasă și mai încearcă și ele să fie șmechere, măcar în trafic.

| OldSoul a răspuns:

Sunt curios cei ce au facut sondajele alea cu accidentele, au tinut cont si ca numarul barbatilor care conduc este mult mai mare fata de al femeilor?
Ca din ce pare, se refera strict la nr accidentelor produse.
Si oarecum, e la mintea cocosului ca daca in trafic sunt 90 de barbati, si 10 femei, e clar ca barbatii au mai mari sanse sa faca accident.
Logica de clasa a-2-a.

In alta ordine de idei, sunt si barbati care conduc prost, dar si femei care conduc bine.
Eu de exemplu cunosc o femeie pe care o apreciez pentru modul in care conduce, nu am nimic de-i reprosat cand e la volan, si am incredere in ea astfel incat sa-i dau orice masina as avea la dispozitie.
Insa in schimb, cunosc si unele fetmei in care nu as avea incredere sa le dau masina mea, si nu pentru ca ar conduce prost, ci pentru ca au in ele o frica de condus, iar daca in trafic nu esti sigur pe tine, sansele de a fi implicat intr-un eveniment rutier, cresc, deoarece sub aceea presiune, sub emotii, sansele de a gresi cresc si ele la randul lor.

| OFQuestions a răspuns (pentru OldSoul):

Si daca ar fi in trafic un numar egal de femei si barbati, tot barbatii ar face mai multe accidente.

| OldSoul a răspuns (pentru OFQuestions):

Pe ce te bazezi cand afirmi asta?

| Sofer a răspuns:

Depinde ce sa conducă ca nu ai menționat? Casa sau mașina sa conduca? O las sa conducă cu plăcere mașina eu stând relaxat până la destinație.
Referitor ca cine conduce mai bine : depinde de fiecare om în parte. Sunt femei care conduc mai bine ca un bărbat, femei care lucrează pe un camion și fac meseria asta de transporturi pe tir.

| OFQuestions a răspuns (pentru Sofer):

Masina. Am modificat acum.

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns (pentru OFQuestions):

Tu ai pus întrebarea de mai sus?
că văd că tu ai un nume de profil, iar cel care a pus întrebarea este complet anonim și nu-i pot accesa nici profilul măcar?

| LPCTSTR a răspuns:

Toata lumea are defectele lor.
In mentalitatea de masa inca exista notiunea de "sex tare", notiune care cred c-a existat de cand notiunea de lider, deci nu-i de mirare de ce mentalitatea a inclinat spre barbat, cel care are mai multa forta musculara, presupun.
Acum... abilitatea de a fi lider nu stiu in ce masura este innascuta sau dobandita, insa cert este ca procentul liderilor care chiar pot fi numiti lideri este destul de foarte mic, cam de asta atatia incompetenti care-i pun in lumina pe cei mai... competenti. Deci, in cazul asta, nici barbatul, nici femeia nu pot fi clasati drept bun sau rau lider, caci marea majoritate a compozitiei liderilor de ambele sexe strica calculele.

| Holiday a răspuns:

Raspunsul e simplu. Ia vezi cate femei si cati barbati sunt piloti in competitiile auto si moto? Oare de ce?
Mai mult, cate femei au avut vreodata succes in astfel de competitii? In afara de Jutta Kleinschmidt, eu nu cunosc vreuna.
Diferentele se pastreaza si pe strada.

| OFQuestions a răspuns (pentru Holiday):

Beryl Swain, Patsy Quick, Michelle Duff, Katja Poensgen, Laia Sanz, Maria Costello, María Herrera Muñoz, Jenny Tinmouth, Jane Daniel, Ana Carrasco... sa iti mai zic?

| Holiday a răspuns (pentru OFQuestions):

Poti sa mai spui. Deocamdata nu ai ajuns nici la numarul de piloti barbati din Campionatul de Raliuri al Romaniei, de exemplu. De asemenea specifica si ce "mari" rezultate au avut.

| Nemessys a răspuns:

Persoanele responsabile si atente. Alea conduc cel mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Deci esti genul de sofer atent, responsabil, care nu intra niciodata in depasiri si nu depaseste limita de viteza?

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

In depasiri as intra pentru ca nu este un lucru ilegal, insa as face-o in siguranta. Asta insemand. drum drept, bun, conditii meteo bune, vizibilitatea la fel si in fata mea sa fie doar o masina sau un tir, nu 10.

Eu nu respect cu sfintenie legislatia, nu zic ca o dau naibii si sunt un teribilist, dar tot ce conteaza este sa fac manevre in siguranta fara sa pun viata altora sau viata mea in pericol. Uneori 10-20 km/h in plus nu strica, dar alteori, oricine ar fi cu mine in masina, m-ar injura la cat de lent as merge.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

" oricine ar fi cu mine in masina, m-ar injura la cat de lent as merge"
Deci ar fi un drum plictisitor cu tine la volan sad

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca se mai afla ceva inaiaintea propozitiei la care ai dat copy/paste.,, dar alteori". Asta insemnand : noapte, ceata, curbe pericoloase, drum prost / aglomerat, conditii meteo nefavorabile.

Plictisitor? Te las pe tine atunci. happy Adica stai, daca-l las pe little devil sa conduca, stiu unde o sa ma duca, in iad. sad

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Da,vad,dar fac abstractie.
Si voiai sa ajungi in rai? sad Plictisitor, din nou.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Voiam doar sa mai raman pe pamant. si asta e plictisitor? xD

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Nu conduc atat de prost, n-ai fi in pericol.Ma rog, nu prea mare pericol.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Clar... destinatia : Iadul.
Tu in persoana esti un pericol. Sa mai si conduci... vai de mine xD

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Daca te consoleaza cu ceva, eu inca sunt vie.Si tu nu pari genul care ajunge in iad.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Glumeam doar.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Stiu,nu mai era nevoie sa mentionezi.

| Yuoia a răspuns:

De fiecare parte exista persoane care conduc si bine si prost. Numai ca... nu toti recunosc. Sau nici nu-si dau seama cat de prosti soferi sunt.

| Legion7X a răspuns:

Bărbatul conduce și tot el este interesat de piese, motoare, și tot ce ține de mașină. Ai văzut tu două femei că vorbesc de mașini, curbe, depășiri, reparații etc eu n-am auzit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Barbatii.

| OFQuestions a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti barbat, nu?

| anonim_4396 explică (pentru OFQuestions):

Nu

| OFQuestions a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma mir.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea cred ca exista așa ceva. Eu nu imi pot imagina un "stil feminin de a conduce" și un "stil masculin de a conduce". Am vazut diferite stiluri in ambele categorii incât nu am o imagine clara. Totusi sunt constient ca exista stereotipuri de genul. Barbatul: conduce mai bine la viteza mare, mai agresiv, se bagă pe linia de tramvai, fenteaza coada, trece pe roșu. Femeia: merge mai incet, sta dupa pietoni, se opreste prost(de exemplu opreste pe trecerea de pietoni sau parcheaza in câș). DAR astea sunt doar ce am auzit ca crede lumea. Eu am vazut exemple si exceptii din ambele parti, nu cred ca este o categorisire corecte. Totusi, daca ne luam dupa stereotipuri, linia de baza ar fi ca femeile tind sa conduca mai regulamentar, dar mai neindemanatic ("sa incurce traficul"), iar barbatii tind sa conduca mai neregulamentar, dar fiindca toti fac asta, merg in pas cu lumea si nu le reproșeaza nimeni. Daca treaba asta ar fi adevarata si general valabila as zice ca femeile conduc mai bine. In sensul in care siguranța si respectul primeaza smecheriei si condusului cu o mâna(sau un deget). Dar nu este chiar asa... ambele sexe pot conduce atat perfect regulamentar si frumos cât si agresiv si nesimțit. In viața reala este egală treaba.

| OFQuestions a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma dezamageste faptul ca desi suntem aproape in 2021, inca nu am evoluat suficient incat sa scapam de stereotipul asta de 2 bani.
Si mi se pare absurd ca barbatii mai indraznesc sa ciripeasca ceva negativ despre cum conduc femeile, in conditiile in care aproape toate accidentele rutiere sunt din vina barbatilor.
Nici nu ma mai obosesc sa le raspund.

| StefanChriss a răspuns (pentru OFQuestions):

Salut! Pe mine ma dezamageste faptul ca suntem aproape in 2021 si inca nu am evoulat suficient cat sa intelegem ca femeile si barbatii gandesc diferit si isi folosesc diferite zone din creier la intensitati diferite! Iar acest aspect nu denota nici inferioritate, nici ceva negativ. Pur si simplu (majoritatea) functioneaza diferit in functie de sex. Femeile au avantajele si dezvantajele lor, la fel ca barbatii! Daca femeile nu exceleaza la condus, asta nu inseamna ca nu exceleaza in alte domenii, in care sunt superioare barbatilor.
Fratilor, trebuie sa intelegem ca NU este o competitie intre sexe! Ele se completeaza reciproc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si tu asta care comentezi la
mine, hai fii tu mai presus si da un raspuns corect si fara "aberatii".
Ce zici, esti in stare? Esti in stare sa recunosti si sa accepti adevarul, fara sa cauti scuze pentru accidentele facute de barbati? Sau doar o sa arunci cu noroi in femei si pe barbati ii pui pe un piedestal?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Accidentele le faceti pentru ca NU STITI sa conduceti. Nu mai mancati cacao dragilor. Faceti accidente pentru ca nu stiti sa conduceti, nu pentru ca ati petrece voi prea multe ore la volan.

| Adrian5575 a răspuns:

Toata lumea stie ca femeile conduc mai bine.

| badpanda a răspuns (pentru Adrian5575):

Bine este relativ.
Nu provoaca prea multe accidente pentru ca barbatii reusesc sa le evite.

| OFQuestions a răspuns (pentru badpanda):

Femeile nu provoaca accidente pentru ca spre deosebire de barbati, ele nu isi obtin permisul contra-cost, nu se urca baute la volan, stiu care sunt regulile de circulatie, respecta regulile de circulatie, nu depasesc viteza legala s-a.m.d.

| OFQuestions a răspuns (pentru Adrian5575):

Adevarat. Numai ca barbatii nu vor sa recunoasca asta. Ii doare adevarul laughing

| badpanda a răspuns (pentru OFQuestions):

"43% dintre femeile din Marea Britanie care au participat la sondaj au spus că obişnuiesc să se machieze când se află în trafic, chiar dacă sunt conştiente că fac un lucru periculos, în timp ce 46 % recurg doar la mici retuşuri, cel mai adesea când se află la semafoare sau la cozi, scrie ziarul britanic Daily Mail, citat de agenția Mediafax.

"Potrivit estimărilor făcute de asiguratori, 450.000 de accidente sunt cauzate în fiecare an in Marea Britanie de femeile care sunt distrase la volan de aplicarea machiajului.

| OFQuestions a răspuns (pentru badpanda):

Si ce zic estimarilea alea de barbati?
Daca 450.000 sunt facute de femei, inseamna ca barbatii fac cel putin dublu. Si ei nu se machiaza, dar in schimb beau alcool inainte sa se urce la volan.

| badpanda a răspuns (pentru OFQuestions):

Barbatii fac de 1000 de ori mai multi km. Curierii sunt barbati, soferii de Tir barbati, soferii care fac aprovizionare cu dube tot barbati, taximetristii barbati.
O femeie face intr-o viata km pe care ii face un curier intr-o luna.

| anonim_4396 explică (pentru badpanda):

"O femeie face intr-o viata km pe care ii face un curier intr-o luna."

Exagerezi. Bine ca nu ai zis ca o femeie face intr-o viata km pe care ii face un curier in 3 secunde.

Si motivul pentru care tiristii si curierii de la Glovo sunt in mare parte barbati, este acela ca femeile pot mai mult de atat. Femeile nu lucreaza pe post de sofer. Femeile lucreaza ca medici, avocati, lucreaza in afaceri etc.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Femeile nu lucreaza pe post de sofer. Femeile lucreaza ca medici, avocati, lucreaza in afaceri etc."

De fapt niciuna dintre categoriile profesionale enuntate de tine mai sus nu e dominata de femei.

"...este acela ca femeile pot mai mult de atat."

Majoritatea nu sunt capabile sa faca meseria asta. Adica pot MAI PUTIN, nu mai mult.

| Drimmero a răspuns (pentru Holiday):

Stii ce e trist? Ca e adevarat, le vezi in trafic stand pe Facebook, cum se rujeaza, cum sta coloana in spatele lor si se face verde si daca le injuri tot noi suntem nesimtiti ))).

Se pitiponcesc si barbatii, au ajuns si astia sa stea pe telefon in trafic, sa se rujeze, etc. Apoi daca intra in tine (ma refer la tamponare usoara) si ii intrebi " ce ai facut, Bobita?" O sa-ti raspunda ca nu stie, ca nu e de aici. Femeia e mai prudenta, merge mai mosnegeste, e mai sofer de duminica, dar cand ti-e lumea mai draga iti stramba bara in parcare, mai un stop spart, tabla indoita, viata e frumoasa. Barbatii sunt mai handicapati in sensul ca multi urca bauti si drogati, accidentele sunt cu precadere produse de barbati pentru ca am sezatia uneori ca doar barbati vezi pe sosele ))).

Oricum, intrebarea asta e clar cu o directie feminista, chit ca a zis ca vrea sinceritate dar vad ca sinceritatea doare.

| OFQuestions a răspuns (pentru Drimmero):

Care sinceritate ca aproape toti barbatii de aici au zis numai ce le convine lor si ce e in favoarea lor.
Ca sa nu mai zic ca unu' chiar a scris ca daca vede o masina care merge haotic, crede ca e o femeie la volan. Si asta e cea mai mare
mizerie si insulta posibila. Cum poate cineva sa spuna ca daca o masina merge gresit, inseamna ca e o femeie la volan? Asta e o insulta spusa in mod intentionat. Mi-e scarba de barbatii care spun chestia asta!
"Ah, uite o masina care merge aiurea, sigur e o femeie la volan!" Mi-e scaaarbaaaaaaaa baaaa!

Si nu am vazut in viata mea o femeie care sa se rujeze la volan.

Adrian5575 a fost singurul 100% sincer.

| Drimmero a răspuns (pentru OFQuestions):

Ceea ce voiai sa vezi erau raspunsurile "femeile sunt cele mai bune la condus", ceea ce era irealist. Sunt si femei care dau clasa unor barbati la condus, dar foarte multi barbati care dau clasa femeilor la asta, au orientare in spatiu mai buna, pai fac unii un slalom cu duba pe niste alei de zici ca sunt cu bicicleta, barbatii au reflexele mai bune, au pasiunea pentru masini mult mai adanc intiparita, dar cu toate astea fac multe accidente, multe grave.

E rautate gratuita faza cu femeia in masina, dar per total barbatii sunt mai priceputi. Teribilismul ii impinge la accidente, dar asta nu inseamna ca nu stiu sa conduca, e un moment de adrenalina, inconstienta care costa vieti in multe cazuri, din pacate vieti nevinovate.

N-ai vazut femei sa se rujeze la volan? Cred ca ma pun pe facut poze cand mai vad la semafor, macar 2-3 prind pe zi in diferite momente ale zilei

| siriusblack98 a răspuns (pentru OFQuestions):

Doamne câtă generalizare rolling on the floor Dacă citea un polițist de la circulație ce ai scris, leșina de râs. Îmi place gândirea asta a ta de " nu este ok că bărbații generalizează cum că toate femeile sunt așa și în felul x " dar ți se pare ok să zici că toți bărbații conduc mai prost ori sunt bețivi, nu cunosc circulație etc. Pentru că spunând treaba asta, deja i-ai inclus pe toți într-o anume catogorie și pe femei în alta. Ca și cum tu mi-ai zice mie că sunt prost dar eu dacă îți zic ție, te pui pe plâns. Ți-a răspuns oricum utilizatorul Holiday absolut perfect dar e problema ta că nu vrei să vezi adevărul. " Barbatii doar se c*ca pe ei, dar in realitate 95% din accidente ei le produc, nu femeile. " Fata mea, zic să cauți procentul de șoferi bărbați de pe glob și apoi pe cel de șoferițe. Este ca și cum ai întreba de ce în China mor zilnic mai multe persoane decât în România. Îmi place că ai dat fundă unui utlizator avertizat care ți-a zis doar ce ai vrut să auzi chiar dacă sunt numai aberații.

| OFQuestions a răspuns (pentru siriusblack98):

Daca zici tu ca sunt aberatii nu inseamna ca asa si e.
De ce nu zici ca sunt aberatii si comentariile jignitoare despre femei? Ah, stai, alea nu te deranjeaza.

Am dreptul sa dau funda oricui o merita si nu esti tu in masura sa comentezi doar pentru ca nu iti convine tie acel raspuns.

Si eu cu tine nu sunt "fata mea". Poate in realitate nici nu sunt fata.

| OFQuestions a răspuns (pentru siriusblack98):

Daca nu iti convine tie raspunsul cu funda nu inseamna ca "sunt doar aberatii". E pur si simplu un raspuns perfect adevarat dar care nu iti convine.

| anonim_4396 explică (pentru OFQuestions):

Da-i naibii ca au ramas cu mentalitatea in 1900 toamna astia care inca pun botul la stereotipul asta. Pentru ca asta e, un stereotip si atat.

Logic ca daca le zici ca ei fac cele mai multe accidente nu le convine. Si vin cu scuza asta penibila ca "ei conduc mai mult". Daca ar stii sa conduca nu ar mai pune accidentele pe seama celor 2 metri in plus de condus.
Daca le zici ca sunt betivi iar nu le convine. Ii doare adevarul. Dar cu milioanele de stiri de pe tot globul despre betivi care fac accidente cu masina ce facem? Le ascundem sub pres ca nu ne convin? laughing

Cei care o tineti una si buna cu stereotipul asta, sa ramaneti in 2020. 2021 nu are nevoie de voi si nici de misogini, nesimtiti si indivizi carora nu le convine adevarul si il baga sub pres.

| siriusblack98 a răspuns (pentru OFQuestions):

1. "Daca zici tu ca sunt aberatii nu inseamna ca asa si e." Dacă zici tu că ce spune ăla cu fundă este adevărat, nu înseamnă că așa este.
2. "De ce nu zici ca sunt aberatii si comentariile jignitoare despre femei?" Pentru că aici era vorba despre ce ai zis tu, ne raportăm strict la ce ai afirmat tu. Mie îmi place să păstrez firul narativ, nu să o dau din fanta în sprite cum faci tu.
3. "Am dreptul sa dau funda oricui o merita si nu esti tu in masura sa comentezi doar pentru ca nu iti convine tie acel raspuns." Am tot dreptul să comentez în secțiunea de comentarii.
4. "Si eu cu tine nu sunt "fata mea". Poate in realitate nici nu sunt fata." Mi se rupe că ești sau nu fată. Îți zic după felul cum gândești.
5. "Daca nu iti convine tie raspunsul cu funda nu inseamna ca "sunt doar aberatii". E pur si simplu un raspuns perfect adevarat dar care nu iti convine." Un răspuns perfect adevărat este ăla de l-am zis eu și cu Holiday cu procentajul de bărbați șoferi și piloți de curse profesioniști bărbați. Ce ai zis tu și cu Mr. Fundă sunt doar frustrări inventate și răutăți gratuite. Într-un cuvânt aberații. Tu ești genul de persoană care apreciază o minciună mascată frumos, nu un adevăr dureros dar constructiv. Este ultima notificare la care îți răspund că nu îmi place să mă cobor 10 etaje ca să fiu pe înțelesul tău. De regulă când văd o persoană cu niște concepții fixiste care o ține pe a ei deși aberează grav și-i spune toată lumea treaba asta, prefer să nici nu mă complic. Baftă fata mea!

| badpanda a răspuns:

Cand vad in trafic o masina care se misca haotic imi spun trebuie sa fie vorba despre o femeie si in 99% din cazuri asa este.

| OFQuestions a răspuns (pentru badpanda):

Si tu esti barbat, pun pariu. Numai un barbat as putea abera asa ceva.

| OFQuestions a răspuns (pentru badpanda):

De cate ori vad eu o masina care se misca haotic sau vreun accident in trafic, imi spun ca la volan nu poate fi altceva decat un barbat.
Si in 100% din cazuri asa si e.

kiss

| Horus35 a răspuns:

Bărbații

| OFQuestions a răspuns (pentru Horus35):

Altul care scrie "barbatii" doar pentru ca e si el barbat.

| Horus35 a răspuns:

"Altul care scrie "barbatii" doar pentru ca e si el barbat." Au rolling on the floor) ești tu așa sigură?

| Horus35 a răspuns:

Au. Dar pe cine am jignit, baby? Te-am insultat? Adica ești genul de persoană cu care se poate purta o discuție în contradoctotiu vrei să zici? O să ignorăm faptul că m-ai blocat și practic nu ți-am mai putut răspunde la toate presupunerile tale eronate până n-ai șters-o? Adevăru' supară? Eu chiar am fost finuță la capitolul limbaj așa că-s ultima persoană de care te-ai putea lega că te-a insultat. Care argumentele celorlalți?
"Bărbații doar se c*ca pe ei, dar în realitate 95% din accidente ei le produc"
"Îmi povestea acum câteva săptămâni că bărbații sunt speriați de bombe la traseu"
"Femeile nu provoacă accidente pentru că spre deosebire de bărbați, ele nu își obțin permisu contra-cost, nu se urcă băute la volan, stiu care sunt regulile de circulație..."
Astea-s argumente? Scoateți pixu și notați:
Care bărbat a coborât vreodata din mașina sa zica "Am ajuuns! Vino să-mi parchezi mașina!"? Ea nu parchează lateral, ea nu parchează cu spatele și când parchează ocupa două locuri, ea nu conduce masini cu transmisie manuală, ea conduce numai mașini micuțe, ea nu conduce noaptea, ea nu conduce în oraș când e aglomerat, ea nu știe care-i stânga și care-i dreapta, vezi ca e a XVIII-a oara cand ți se oprește motoru-n giratoriuuu! Despre ce vorbim?! hai să nu ne mai... pe noi. La modul general, ca despre asta vorbim, barbații îs superiori din punctul ăsta de vedere. Bineînțeles că există și femei care conduc bine, dar alea-s cazuri particulare și generalizarea unui caz particular nu duce nicaieri în realitate. Partea buna e că e ceva ce poate fi exersat și cu cât conduci mai mult devii mai bun. Vrei să fii mai bună și să ne dai clasă la condus? Exersează. Natural bărbații au în general o înclinație spre asta și nu putem sa ne prefacem că nu doar de dragul unor femei care se uită în oglindă și zic "și noi putem fi bărbaaați!"

| Onisim10 a răspuns:

Contează de intenții.

| OFQuestions a răspuns:

@siriusblack

Te intinzi mai mult decat ti-e plapuma. Eu zic sa iti masori cuvintele si sa le gandesti de 10 ori inainte sa le scrii. Daca nu din educatie (care din cate vad iti lipseste), macar fa-o pentru ca site-ul asta are niste reguli pe care tu le cam incalci cu limbajul tau si afirmatiile jignitoare.

As vrea sa te vad si in realitate. Sa vad de la ce etaj inalt te cobori tu. Sau ma rog, de la ce etaj visezi tu ca esti. Nu esti in masura sa deschizi botul in conditiile in care faci exact ce zici altora sa nu faca.

Gata, acum poti sa urci inapoi la etajul ala inalt rau din care ai coborat.

| OFQuestions a răspuns:

Vezi ca inventile alea ale noastre sunt realitatea desteptule.

E plin netul de stiri si filmari cu betivi care fac accidente. Nu le ascunde sub pres

| OFQuestions a răspuns:

Oricum pun pariu ca o sa revii aici sa vezi daca ti-am raspuns. Cu ocazia asta te anunt ca o sa trimit un mail adminilor cu ss-uri cutoate comentariile tale. Asa ca daca mai ai ceva de comentat, poate iti masori si vorbele.

Vorbeste cu mama ta asa, cu fratii, surorile dar nu cu mine. Nu ne stim de la gradinita sa ne tragem de sireturi.

| OFQuestions a răspuns:

@horus35

Dar cu tine se poate purta o discutie? Esti in stare sa accepti si argumentele celorlalti sau pur si simplu incepi sa insulti si sa te contrazici daca nu iti convine ceva?

| OFQuestions a răspuns:

Vad ca s-a creat o confuzie aici. Verificati-mi profilul inainte sa imi mai lasati vreun comentariu.

| OFQuestions a răspuns:

Eu doar incerc sa va scot stereotipul asta din cap.

| UniData a răspuns:

Femeia conduce si pe autostrada nu doar prin oras cu 25 de km, de asta nu face mai nici una accident.

| gumball1627 a răspuns:

Condusul nu depinde de asta, si femeile si barbatii fac accidente rutiere din cate observi.