| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca barbatii sunt superiori femeilor? Adica femeia nu inseamna si ea nimic? Mai aud des barbati spunand: femeia nu are voie sa insele, femeia nu e egala cu barbatul, femeia nu aduce bani in casa, femeia trebuie sa se supuna barbatului. Iar barbatul e barbat, poate sa insele ca nah e barbat, atata timp cat aduce bani in casa si intretine femeia, are dreptul la orice. Exista si femei independente, si ele muncesc si aduc bani in casa, fac copii, ii cresc, fac curatenie, mancare. Pe scurt, femeia poate sa faca mult mai multe ca un barbat! De ce exista atata discriminare? Nu mai suntem ca pe timpuri, ca femeia sa ia bataie de la barbat, sa o insele si ea sa taca si sa stea ca proasta. Prea mult misoginism in ziua de astazi. Voi ce parere aveti despre asta?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Helene biologic vorbind femeile sunt mult superioare barbatilor, in primul rand biologic vorbind aparitia cromozonului y a fost o eroare genetica, plus ca cromozonul y e mult mai slab ca x, aceste aiureli cum ca barbatul e superior sunt porcari nu e adevarat asa ceva, femeile sunt mai mature, inteligente, rationale ca barbati, pai la bac majoritatea notelor de 10 au fost luate de fete,barbati ca niste besti au sclavit femeile pret de multe mileni cand azi femeile vor ceea ce le cuvine apar frustrati si complexat,pana mea cum sa nu fie femeia superioara,femeia da viata,barbatul da viata cumva? eu am intarnit mult mai multe femei inteligente ca barbati,daca privim comportamentul barbatilor vedem ca inca nu au scapat din jungla sunt tot la fel de badarani,violenti,prosti majoritatea,si eu sunt asa zis misogism nu cred in femei dar a spune ca barbati sunt superiori nu e adevarat asa ceva,plus ca femeile pot face mai multe lucruri in acelasi timp, in Romania inca mai e asa dincolo s-au schimbat lucrurile, dar vezi tu si prea mult feminism strica apar tot felul de aiureli gen femeia sa devina barbat iar barbatul femeie, traim intr-o lume haotica lipsita de ratiune, natura a lasat ca femeia sa se ocupe de casa iar barbatul de vanat, femeile sunt de 3 ori mai depresive decat erau acum 10-15 ani, fiecare individ are abilitatile lui indiferent de sex, dar a spune ca barbati sunt superiori e mare miciuna si einstein avea creier de femeie, femeile nu erau lasate sa studieze, sa invete de asta nu au fost multe femei care sa inventeze ceva ele mai mereu au fost cu casa si copii atat

14 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu exista o egalitate biologica,, intelectuala sau fizica, sunt lucruri pe care doar barbatii le pot face si lucruri pe care doar femeile le pot face,, de aici si echilibrul asta care tinda sa fie o 'egalitate'. Nu putem compara barbatii cu femeile, pentru ca ambele fiinte sunt facute pentru lucruri diferite, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa acordam drepturi unora sau altora. Eu sustin femeia, as fi cretin sa fiu impotriva unei fiinte care mi-a dat viata/
Ce nu sufar eu, sunt feministele alea care condamna la moarte si chinuri pe barbati total eronat... si cum striga in gura mare ca ele se pot descurca fara barbati, dar barbatii nu se pot descurca fara ele, alea sunt batute in cap si e grav daca ajung sa faca pui.

| Legiuitorul00 a răspuns (pentru Drimmero):

Pe tine nu te doare deloc mintea aia ce ar trebui sa fie sub medicatie? Asa educatie precara aveti unii pe site, mai sunteti si useri cu activitate intensa.

"Nu putem compara barbatii cu femeile, pentru ca ambele fiinte sunt facute pentru lucruri diferite"

Iar la sfarsit cu atat mai rau ai dat cu bata-n balta. Nimeni n-are nevoie de nimeni decat din punct de vedere sexual pentru perpetuarea speciei!
Hai, sictir, primitivule!

https://www.youtube.com/watch?v=6uHRUIv6ePY

| Drimmero a răspuns (pentru Legiuitorul00):

Coquina,, ce onoare sa te intalnesc din nou,, primul specimen de genul neutru care a fost scos prin lume. Aceeasi/acelasi iremediabil/a ai ramas? Muiereo sau ce d.r.a.c.u.l.u.i mai esti tu,, dupa ce ca v-am luat apararea, mai faci si gura mare? Ciocu' mic si joc de glezna, poti plimba ursul/

| Legiuitorul00 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu am nimic cu tine bai Drimmero, dar faptul ca te punea la colt Coquina nu inseamna ca nu te pun si altii! Deh, daca postezi prostii, fara sa gandesti de doua ori inainte, primesti reclamatii pentru inducere in eroare!

| Drimmero a răspuns (pentru Legiuitorul00):

Ai citit doar printre randuri raspunsul meu,, sa mai ma ciondanesc cu tine nu as avea chef, ce ma mira pe mine e ca ti-a disparut agresivitatea. Nu e clar raspunsul meu ca sunt pro pentru drepturile femeii?

| Legiuitorul00 a răspuns (pentru Drimmero):

Ai vorbit aiureli despre feminism si despre faptul ca femeile ar face un lucru, iar barbatul altul. Nu e deloc adevarat si ti-am dat si un exemplu. Faptul ca la noi in societate se impun niste stereotipuri proaste inca de acum cateva sute de ani nu inseamna ca femeia e buna de cratita, iar barbatul de zidit si reparat mobila. In ziua de azi femeia poate face aceleasi lucruri ca si barbatul, la fel si barbatul ce poate face femeia, in afara de functiile biologice diferite. Daca nu esti educata de mica sa fii pasionata de fiare ca barbatii (prin parinti, anturaj, rude, desene la TV) nu inseamna ca te vei limita numai la ordonat si expediat hartii prin birouri si sub ele, you know what I mean...

Feminismul adevarat lupta pentru discriminari adevarate, o emancipare mai naturala a femeii, fara a fi inferioara in vreun fel barbatului, dar nici superioara, ceea ce este adevarat. Feminismul despre care vorbiti voi e doar o mizerie, de la niste misandre proaste, care duc feminismul la alt nivel si merita calcate cu trenul.
La fel exista si curentul MGTOW pentru barbati, care nu sufera femeile si jura ca nu vor mai avea de-a face cu ele. Numai ca ei macar au justificari mai bune.

| Drimmero a răspuns (pentru Legiuitorul00):

Eu sustin femeia,, sustin si faptul ca sunt lucruri pentru care barbatul e mai indemanatic si lucruri pentru ca femeia e mai indemanatica,, eu asta am vrut sa zic. Nu discriminez femeia niciodata, as fi chiar idiot daca as face-o. Dar evoluand omul pe parcursul anilor,, femeia chiar poate sa faca orice, chiar si barbatul, tind sa cred ca femeia sufera cele mai mari dureri ( la nastere), iar noi barbatii nu am putea rezista acelei dureri si multe alte exemple. Tind sa mai cred ca femeia este intelectual mai dezvoltata decat barbatii in unele cazuri, cat despre distrusele alea din America,, nu ai ce sa le ceri unor copile fara discernamant.

| Drimmero a răspuns:

Ce ma apara lumea pe aici, data viitoare ai grija cu cine incepi o conversatie!
Tu pana la urma cine esti ca nu m-am lamurit? Coquina nu pari,, sa fii oare Broken?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Îi trenuleț. Așa l-am reținut eu.

| Legiuitorul00 a răspuns (pentru Drimmero):

Ba! Ce-mi scrii mie? Scrie-i Coquinei! Nu ne mai confunda.

| Drimmero a răspuns (pentru Legiuitorul00):

Nu se numeste cumva 'conversatii' categoria? Spamm-ul e deja alta mancare de peste. Deja esti obraznic si presimt ca dispari rapid din peisaj si nu o sa fie vina mea,, eu unul chiar nu-mi bat capul cu voi, nu ma cobor atat de jos dand de petrol si panze freatice.

| Legiuitorul00 a răspuns (pentru Drimmero):

Minti cu nerusinare, bwahahahaitule.
Este exact mancarea de peste pe care o imparti tu cu Titi al tau pe unde apuci. "Conversatii" e pentru intrebarile conversationale pe un anumit subiect!
Nu face pe desteptul cu mine, ca n-ai tu cate clase am eu!

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Mi-ai nenorocit inima crezand ca Trenuletz este de fapt eu crying. DIspar 2 zile si pierd tot gossip-ul laughing.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Greseala mea,, dar nici tu nu esti departe ca fiind suspect si iesind din sleahta astora, n-a fost cu rautate/

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Daca era sa zic ceva o ziceam cu acest cont, deocamdata ma tin de el. Asta pana nu imi iau iar ban permanent laughing.

| Drimmero a răspuns:

Bwhahahahahaha,, medicamente, ba, medicamente!
Primul specimen neutru care a aparut la explozitie, salutari simpatico,, care mai e viata ta?

| Drimmero a răspuns:

Locomotivo,, a 3-a optiune era sa te demaschez, dar nu eram 100% sigur pe convingerea mea, am avut ceva dubii cand am vazut videoclipul cu femeia aia din gara, trebuia sa bag la pariuri pontul vandut de tine,, a aparut si carpa ta ( Cocina), vad ca deja ma venereaza/

| Legiuitorul00 a răspuns (pentru Drimmero):

A treia optiune? Care erau celelalte doua? Pai tu nu vezi bai bwaahahaitule ca trebuie sa-ti spuna GreyN, ca singur nu esti in stare?

Imi place cum va completati unul pe altul, voi doi, such a bromance!

| Legiuitorul00 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu mai faceti voi si un chat interminabil despre fotbal? Asa imi place sa rontai popcorn la spam-ul vostru!

| Drimmero a răspuns (pentru Legiuitorul00):

Gata, hodorogule,, plimba ursul!

| T0T a răspuns:

Eu am părerea că fiecare are voie să facă după efortul depus. De asemenea trebuie să existe egalitate. Niciunul nu are voie să înșele. Dacă deja îți pui problema asta în relația ta nu există mai deloc dragoste. Copiii pot fi crescuți și de un bărbat. Și un bărbat poate face curățenie. Vezi? Pentru că te simți discriminată ai tendința să discriminezi la rândul tău. Adoptă o judecată mai limpede.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat egali. Nu ar trebui sa existe o asemena gândire. Cei care au o gândire despre faptul ca femeia e slaba, e pentru ca au crescut intr-un mediu și cu o astfel de mentalitate. Un bărbat adevărat își respecta, ajuta și iubește soția, nu o înșală și nici nu se considera superior.

| justanotheruser99 a răspuns:

Ar fi ipocrit din partea mea sa ma consider egala cu un barbat, cat timp nu sunt. Da, e adevarat, nu pot face tot ce face un bărbat, insa sunt capabila de alte lucruri, cu care plusez. Dar asta nu înseamnă ca nu avem aceleași drepturi. Toți suntem oameni, iar daca o iei analitic se numeste "Declarația omului si a cetateanului", nu e specificat nimic care sa vizeze doar genul masculin.
Mergând mai departe
"Adica femeia nu inseamna si ea nimic?", cine te-a suparat? laughing Cum sa nu insemne nimic? Ce ar fi bărbatul fara femeie? Exact. insa chestia asta merge si invers (ce ar fi o femeie fara un bărbat?), deci ai grija sa nu ti se urce la cap.
"Exista si femei independente, si ele muncesc si aduc bani in casa, fac copii, ii cresc, fac curatenie, mancare." Da, e adevarat, insa si bărbați independenți exista. Nu apostrofa.
"De ce exista atata discriminare?" laughing draga mea, mai sus chiar tu discriminai bărbații. Citez: "femeia poate sa faca mult mai multe ca un barbat!"
"Nu mai suntem ca pe timpuri", da, nu suntem in secolul 18, dar tu te cam simți pe acolo. Nu înseamnă ca daca in familia ta sau in colectivul in care trăiești auzi cam des cuvinte ce subestimeaza capacitatea unei femei, gata, instant tot mapamondul gândește așa. Fiecare are propria mentalitate, insa ale unora coincide datorita spiritului de turma.
Deci "egalitate exista doar in matematica", nu poți pretinde sa fii egala cu un bărbat daca tu nu poți de exemplu căra 10 kg de cartofi, nu poți rezista anumitor presiuni la care un bărbat poate, ș.a.
Ideea e ca daca TU te consideri inferioară, nu înțeleg de ce te deranjează părerile altora cat timp o reflectă pe a ta.
Misoginism? Da, exista, mai mult decât e necesar, insa personal nu poți face nimic.

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

SE pare ca astepta raspunsul lui Ray nu gluma laughing.

| justanotheruser99 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Putea spune de la inceput ca vrea sa fie mintita si o faceam, dar asta e. Unora chiar nu le place adevarul. Iar tipa cred ca e traumatizata de amintirile din copilarie in care tacsu' o batea pe ma-sa si acum s-a trezit ca vrea consolare. E bine ca are de la cine sa o primeasca. Ce s-ar face fara Ray? laughing

| Deyne a răspuns (pentru justanotheruser99):

Habar nu ai ce vorbesti! Pur si simplu era o intrebare. Nu are nici o legatura cu parintii mei. Baiatul caruia i-am oferit funda, a dat un raspuns frumos si deloc ironic, nu cum faceti multi dintre voi. Si am cerut parerea fiecaruia, nu sa fiu ironizata pe aici pentru o banala intrebare.

| RAY a răspuns (pentru justanotheruser99):

Eu nu am raspuns ca sa imi dea fundita sau sa-i fac pe plac, ceea ce am afirmat pot dovedi stiintific fiecare argument pe care l-am scris, eu nu consolez pe nimeni ca adevarul doare mereu

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai rar asa ceva ca o fata sa se astepte sa-i raspund

| Legiuitorul00 a răspuns (pentru justanotheruser99):

Si tu ai scris mult si prost. E o tendinta pe acest site, se pare. Nu doar iepuroaica Oo tampenii.

"nu poți pretinde sa fii egala cu un bărbat daca tu nu poți de exemplu căra 10 kg de cartofi, nu poți rezista anumitor presiuni la care un bărbat poate,"

Mai intai de toate esti om si poti sa le faci pe ambele daca te duce capul. Cartofii se cara intr-un carucior/troler. Forta fizica adevarata (nu aia standard de la natura) nu e in ziua de azi doar specifica barbatilor, nu toti barbatii merg la sala si au masa musculara. Tocmai ca in ultima vreme e tot mai comun in noile generatii sa vezi adevarate piz.de cu craci subtiri si plete care nu pot sa ridice o cana la cat sunt de comozi, desi au buletin de barbat. Dar ce conteaza, fetelor (bolnav de multe) le place de ei.

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Legiuitorul00):

In primul rand, raspunsul nu ti-a fost dedicat, deci nu vad cu ce te deranjeaza pe tine. E usor sa nu raspunzi la o intrebare, dar in schimb sa critici raspunsurile altora.
Plus ca intrebarea cerea păreri. O opinie nu poate sa fie proastă sau greșită, cat timp fiecare gândește intr-un alt mod. E o idioțenie sa pretinzi ca, doar felul in care tu gândești e cel corect si pe deasupra nici macar nu poți accepta ceva, ce nu e procesat de rotitele tale.
In al doilea rand, sacul acela de cartofi era un exemplu primitiv, pentru a fi pe înțelesul tuturor.
Cat despre preferințe, aceste diferă. Nu comentez nimic. Eu respect preferințele altora (chiar daca nu coincid cu ale mele), fara sa le judec.
Si apropo, daca cu asta ți-ai propus sa faci atac la persoana mea, ai eșuat. Eu nu mi-am propus sa ma cert cu tine.
O zi buna!

| Legiuitorul00 a răspuns (pentru justanotheruser99):

Pai am raspuns la intrebare prin negarea raspunsurilor voastre deosebite. Ba da, o opinie poate fi in orice fel, iar eu pot sa imi spun opinia despre opinii!

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Legiuitorul00):

Nimic nu e mai deosebit decât criticile tale constructive. Salve! Ai reușit imposibilul. După ce realizezi baremul acela pentru clasificarea opinilor sa ma anunti si pe mine. (Poate ti se va acorda premiul Nobel) Pana atunci, fa-mi o favoare: nu te mai obosi sa răspunzi. Va fi un efort prea mare sa îți coordonezi activitatea cerebrala cu cea fizica si sa tastezi un răspuns decent.
O seara frumoasa!

| Legiuitorul00 a răspuns (pentru justanotheruser99):

Nu imi pasa cum sunt considerate criticile mele. Normal ca nu sunt primite bine si unii de pe aici nici nu se sfiesc sa arate fix ce reactie le-a produs critica mea.

Cum ziceam, educatia precara isi spune cuvantul!
Nu exista superioritate intre oricare sex. Numai un primitiv crede asta. Oamenii se completeaza prin sex, pe langa faptul ca sunt generati prin sex!

Sper ca nu se simte cineva ofuscat ca nu m-am luat si de Ray. Dar poate oricine isi da seama ca n-are rost.

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Legiuitorul00):

De remarcat e faptul ca ai si tu ceva util in raspunsul tau. Bravos! Nu contest ultima fraza.
Cat despre restul, nu are sens sa ma cert cu tine. Pot trai si fara asta. Insa eu ma îngrijorez pentru integritatea sistemului tau nervos central. Ai grija sa nu distrugi si ultimele sinapse. E greu sa iti pui in functiune toti neuronii ramasi pentru a elabora un raspuns coerent.

| Legiuitorul00 a răspuns (pentru justanotheruser99):

Repet: educatia precara, pe langa care se adauga si nesimtire!
La "ultima fraza" ma refeream la faptul ca oricum acel user e caz pierdut. Mi-e sa nu fi inteles tu altceva, avand in vedere ca in general intelegi gresit multe aspecte in viata.

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Legiuitorul00):

Mea culpa! Ultima fraza pe care am citit-o era aceasta: "Oamenii se completeaza prin sex, pe langa faptul ca sunt generati prin sex!"
Cat despre restul, bunul simt ma oprește sa mai comentez.

| PersonajFictiv a răspuns:

Suntem egali, avem roluri diferite.
Multi sunt gen "sunt "usoare toate " ( nu ma lasa sa folosesc alte cuvinte )dar daca te iei de mama unuia si ii zici"la fel ca maica'ta" imediat vine replica " vezi cum vorbesti! " laughing
Sunt femei si sunt si biciz( cenzurati si pe asta? sper ca nu). Organul genital nu te face femeie, caracterul te face femeie sau bici.
Puteam sa scriu un roman sa para mai convingator dar stii tu, n-am chef.

| PersonajFictiv a răspuns:

laughing) Ai vazut " femeile sunt mult superioare barbatilor " si BANG! Funda : )) asta ai vrut sa auzi, nu? smug ai vrea sa fie si adevarat? smug

| Deaad a răspuns:

De ce ar trebui sa consider femeia egala cu barbatul?
Cum poti sa afirmi asta?
Femeia nu e egala cu barbatul iar barbatul nu e egal cu femeia.
Nu discriminez pe nimeni, ci asa e.
Barbatul e facut pentru ceva, femeia pentru altceva.
Nu e misoginism.Pe femei le apreciez mult mai mult pentru ca sunt de sex opus.

Dar nu suport feministele astea infecte care disrug orice valoare dupa parerea mea.
Si da,nu suport nici femei care isi fac unghiile,si nu spala vase pentru ca si le strica,sau vai,nu face mancare pentru ca "da,ce? Eu sunt supusa ta?"
Dar niciodata nu a fost vorba de asta.
Femeia ar trebui sa faca mancare unui barabt din placere,sa aiba grija de un copil cu placere, nu ca e supusa.

De exemplu, daca nevasta mea nu ar face mancare si ar propune sa fac eu in schimb, sau sa comandam ceva:
Daca sunt in casa ei, ma car noaptea, la 1 noaptea,asa cum sunt,in pijama.
Daca sunt acasa la mine,o dau afara.
Daca avem noi locuinta noastra,plec eu primul si chiar ajung sa divortez doar din cauza asta.

De ce? Pentur ca mi se pare o lipsa de respect.
Mi-e scarba de feministe si de corporatii de astea:"Anti-barbati",fanatice.

"Vaaai, faaataaa, eu sunt o feministaaa, ma bronzez la solar si ii spun pe prosutl ala sa-si faca mancare, ce, sunt eu supusa lui?------->>Da-te dracu de tarfa ordinara.

| Legiuitorul00 a răspuns (pentru Deaad):

Alt needucat si bulversat despre feminism, desi habar n-are ce e.

| Deaad a răspuns (pentru Legiuitorul00):

Ma doare in *** de ironizarea ta si de faptul ca vorbesti despre mine la persoana a 3-a.
Stiu perfect ce e feminismul si il contest total.

Dispari.

| Deaad a răspuns:

Vai,ma uimești, domnule.
M-ai lovit sub centura cu aceasta replica.

Ești doar un cretin care ii ia pe toți la rand si ii face cu ou si cu oțet.

Nu-mi bat capul cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce parere sa am cand am citit asta. Nu puteam crede ca poate exista atata prostie intr-o singura intrebare. Lumea nu este cum spui tu in intrebare Helena. Barbatul este superior in anumite aspecte, cum este si inferior in alte aspecte fata de femeie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

PS. stai ca nu ma puteam abtine din ras, acum ca m-am linistit putin. Cei care spun "femeia nu are voie sa insele, femeia nu e egala cu barbatul, femeia nu aduce bani in casa, femeia trebuie sa se supuna barbatului" sunt niste frustrati narcisisti si foarte morti dupa control. Genul ala de barbat care te cauta si la wc sa vada ce faci. Aia nu fac parte din cei normali. E haios totusi cum tu auzi ce zic doar prostii, nu si cei mai la locul lor. Poate pentru ca asa sunt toti pe langa tine, cine stie. Doar tu. Si un barbat poate munci, sa vina acasa sa gateasca si sa ajute copilul la teme si altele. De ce descriminez TU acum? De ce ai tu impresia ca numai femeia poate asa ceva, hmm? Daca tatal e genul de barbat care dupa ce vine de la munca se baga in fata la tv sa vada meciu si auzi sa spuna " femeia vrea sunca sa mananc, misca-te mai repede" nu inseamna ca toti tatii de pe planeta sunt asa.

| Adiq a răspuns:

Parerea mea este ca o persoana culta, poate sa-si dea seama ca nici barbatul nu e superior femeii si nici femeia barbatului( asa cum se intelege din ce ai afirmat ). Nu sunt egali, deoarece fiecare are punctele forte, lucrurile la care un sex e mai bun decat celalalt, dar si invers.