| BamBum_3904 a întrebat:

Cine credeti ca va castiga Campionatul Mondial? Eu tin cu Spania. voi cine credeti?

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Si eu cred ca Spania castiga. Tin cu Spania dar sper sa faca si Grecia o figura frumoasa.

| gabriela a răspuns:

Brazilia, Argentina?

| BamBum_3904 explică:

Si Brazilia este o forta.

| BamBum_3904 explică:

Reprezentantii PricewaterhouseCoopers (PwC) au efectuat un raport din care a reiesit faptul ca Brazilia este principala favorita la castigarea Cupei Mondiale, tarile dezvoltate din punct de vedere economic nedepasind ca performante echipele nationale de fotbal ale statelor mai sarace.
Astfel, in raportul PwC intitulat "Ce ne poate invata econometria despre performanta la Cupa Mondiala?" se precizeaza ca nu exista o legatura semnificativa intre nivelul produsului intern brut pe cap de locuitor si succesul la turneele finale.
Statele cu nivele relativ reduse ale veniturilor din America Latina s-au ridicat deseori la nivelul sau chiar au depasit rivalele lor mai bogate din Europa.
Totodata, dimensiunea populatiei are un anumit impact asupra performantei la Cupa Mondiala, insa nu este relevant din punct de vedere statistic.
In plus, avantajul terenului propriu si soliditatea traditiei fotbalistice s-ar putea dovedi factorii-cheie la editia 2010 a Cupei Mondiale.
"Brazilia ramane favorita pentru a cuceri Cupa Mondiala in acest an din postura de lider in clasamentul FIFA si fiind singura echipa nationala care a castigat turneul final in afara regiunii sale de origine. Anglia pare sa aiba sanse reale de a ajunge in sferturile de finala daca ne bazam pe clasamentul actual FIFA, dar si pe rezultatele anterioare de la Cupa Mondiala. insa ar fi o adevarata performanta daca va trece de aceasta faza – tinand cont de faptul ca nu a reusit niciodata acest lucru atunci cand a jucat in afara Europei", au precizat reprezentantii PwC.

| stefycrazygirl a răspuns:

Cred ca o sa castige Spania sau Argentina... Dar e posibil sa castige si Brazilia