| Delya_2771 a întrebat:

Cine imi poate spune cum sa invat mai usor?

Răspuns Câştigător
| Andreea_7327 a răspuns:

Organizat. Citeşte mai întâi textul pe care trebuie să-l înveţi. Asigură-te că îţi sunt cunoscute toate noţiunile enunţate şi că nici un cuvânt nu are sens ambiguu pentru tine. Caută apoi să înţelegi pe de-a întregul mesajul. Odată ce ai înţeles despre ce-i vorba şi-ţi stau la dispoziţie cuvintele necesare poţi reda oricând aceea lecţie.

funda?

6 răspunsuri:
| Naspa6969 a răspuns:

Pune'ti primele 3 degete ca si cum te'ai inchina si spune asa vreau sa invat lectia cu tare din manualul cu tare de scris de... si. si
dupa aia ramai cu degetele asa si citesti lectia. Asa m-a invatat si tata. Bafta la scoala!

| Flaviuka a răspuns:

Facand schita la ce ai de invatat, sintetizand. Scri frumos cu manuta ce ii mai important dupa care inveti. Sau subliniezi ce`i mai important de retinut. Se spune ca atunci cand scrii memorezi mai bine happy in cazu` meu asa e.

| albastrualb77 a răspuns:

Pai, eu una zic ca ar trebui sa gasesti tu singura metoda ta, sunt fffffff multe metode, da fiecare si-o cunoaste pe a lui, degeaba iti dau eu metoda mea ca poate la tine nu are efect. Sper sa gasesti singura metoda cea mai usoara, important e sa inveti logic si sa iti stea capul la ce inveti, bafta.

| Autumn_8765 a răspuns:

Simplu! Te uiti pe text, scoti frazele mai importante, apoi le scrii pe o foaie. Scrisul te ajuta sa reti mai bine decat daca vei invata mecanic! Si poti sa iti subliniezi cu niste culori care sa iti "sara in ochi" cuvintele cheie.

| Blabla76 a răspuns:

In primul rand inchide calculator televizor si nu sta cu telefonul langa tine. apoi citeste de cateva ori si scrie strict de ai retinut. dupa care repeta dar fara a scrie ce deja ai retinut
la final scrie totul cap coada daca nu, COPIE pe o foaie totul de 2 -3 ori. si incearca sa citesti mai multwinking...dau ia memo plunrolling on the floor{glumeam}

| thebestking98 a răspuns:

Auzi eu citesc o data ma inregistrez la telefon si ascult toata noaptea lecctia!laughingpe bune chiar daca e ciudatbig grin