| Dragotta a întrebat:

Cine la creat pe Dumnezeu

Se zice ca universul,fiintele si nefiintele a fost creat de Dumnezeu, si ca un om inteligent nu poate exista singur.Inteligenta si moralitatea de la Dumnezeu.Dar Dumnezeu este inteligent is moral (ma rog si criminal avand in vedere ca in biblie se spune ca a omorat in total peste 2 milioane de oameni). Deci Dumnezeu este inteligent presupun,este moral deci cine l-a creat? Daca ziceti ca s-a creat singur sau ca a existat intotdeauna, pai...atunci de ce nu credeti ca universul a existat dintotdeauna sau ca noi am evoluat singuri. Daca ziceci ca omul a fost creat atunci de ce Dumnezeu nu a fost creat? Atunci de ce va luati de atei cand ei nu cred in basmele voastre,care fata de evolutie,nu are evidenta,nu poate fi testata, deci nu exista.Deci nu poti invinui un ateu pentru un Dumnezeu incompetent,care nu face nimic sa salveze lumea si cei suferinzi,deoarece planul lui este "misterios".

Creatorul lui Dumnezeu si a tutoror zeilor a fost o fiinta care poate sa mute munti,sa nu fie egoist si care cauta mereu raspunsuri,

Omul, umanitatea.Omul cand nu isi putea explica unele chestii cum ar fi fulgerul inventau povesti pentru a nu ramane fara raspunsuri.
Omul este cel atot puternic nu Dumnezeu,omul este cel ce poate salva alti oameni nu Dumnezeu,omul este capabil de lucruri marete, nu Dumnezeu care este o fictiune.

Dumnezeul lui Dumnezeu:
http://www.youtube.com/watch?v=ODetOE6cbbc

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Dumnezeu este divinitate, nu poate fi asemuit cu nicio alta fiinta umana.

| pietrean a răspuns:

Pe "Dumnezeu" l-a creat oamenii, pentru a indoctrina si a tine sub auturitatea lor, pe alti oameni, care pot devini "sclavii lor spirituali", pentru a se imbogati de pe urma lor.Nu vezi ca in numele religiei sau purtat razboaie,au loc atrocitati, sinucideri, atacuri armate, atentate. Dumnezeu sau Alah sau Buda sau ce-ar mai fi, toti sunt creati cu acelasi scop:imbogatire si putere.