| Dyana_3851 a întrebat:

Cine ma poate ajuta la problemele astea, plzz funda:X

1)Suma a 3 nr. este 1012. Aflati nr. stiind ca al II-lea este cu 40 mai mare decat jumatate din primul, iar al III-lea este triplul primului nr.

2) Suma a 3 nr. naturale este 710. Aflati nr. stiind ca al II-lea nr. e cu 15 mai mare decat dublul primului nr., iar al III-lea nr. e cu 25 mai mic decat triplul celui de-al II-lea nr.

3) Doua carti costau impreuna 125 lei. Stiind ca pretul uneia a crescut cu 10%, iar al celeilalte cu 20% si ca dupa cresterea preturilor ele c ostau impreuna 143, 5 lei, aflati pretul initial al fiecarei carti.

4) La o benzinarie s-a vandut intr-o zi 1 supra 6 din benzina aflata-n rezervor, a doua zi 3 supra 9 dein ce a ramas in rezervor, iar a treia zi 0, 25 din ce a ramas. Stiind ca in rezervor mai sunt acum 810 l de nezina, ce cantitate de benzina a fost intial in rezervor?
5) Prin impartirea a 2 nr. naturale se obtine catul 2 si restul 8. Stiind ca o treime din nr. cel mik este agala cu o optime din nr. cel mare, aflati nr.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai hotarit sa iti faci toate temele pe TPU? Nu stii ca este interzis?

| Dyana_3851 explică (pentru anonim_4396):

Vezi-ti de treaba ta si lasa-ma pe mine!

| DarkShadow26 a răspuns:

Are dreptate ivancea. Nu te ajutăm cu nimic dacă îţi facem temele. Dacă te descurci singură ai de câştigat. Sunt simple, trebuie să ai puţină bibilică şi ai terminat. Pace şi Paşte Fericit!

| Dyana_3851 explică (pentru DarkShadow26):

Daca sunt simple atunci ia zi-mi cum sa fac si eu