| Dyana_3851 a întrebat:

Ma ajutati plzz la problemele urmatoare? funda!:X

Suma a 3 nr. este 1012. Aflati nr. stiind ca al II-lea este cu 40 mai mare decat jumatate din primul, iar al III-lea este triplul primului nr

2) Suma a 3 nr. naturale este 710. Aflati nr. stiind ca al II-lea nr. e cu 15 mai mare decat dublul primului nr., iar al III-lea nr. e cu 25 mai mic decat triplul celui de-al II-lea nr.
3) Doua carti costau impreuna 125 lei. Stiind ca pretul uneia a crescut cu 10%, iar al celeilalte cu 20% si ca dupa cresterea preturilor ele c ostau impreuna 143, 5 lei, aflati pretul initial al fiecarei carti.
4) La o benzinarie s-a vandut intr-o zi 1 supra 6 din benzina aflata-n rezervor, a doua zi 3 supra 9 dein ce a ramas in rezervor,iar a treia zi 0, 25 din ce a ramas. Stiind ca in rezervor mai sunt acum 810 l de nezina, ce cantitate de benzina a fost intial in rezervor?

Răspuns Câştigător
| Skeez a răspuns:

1 se face asa
a+b+c = 1012
b= a : 2 + 40
c= 3a

-> a + a:2 + 40 + 3a= 1012
4, 5a + 40 = 1012
4, 5aa = 1012 - 40
4, 5a = 972
a = 216 sper ca n-am omis nimic
de aici ies b si c

2)a + b + c = 710
b = a x 2 + 15
c = (a x 2 + 15 ) x 3 - 25

-> a + 2a + 15 + 6a + 45 - 25 = 710
9a + 35 = 710
a = (710 - 35) : 9
a=75
si de aici afli b si c

3) a + b = 125 lei
a + 10% a + b + 20% b = 143, 5 lei
110% a + 120%b = 143, 5 lei
mai departe nu fac... gandeste-e si tu... pe TPU e interzis sa faci asta nu ai voie sa iti faci temelewinking

| Dyana_3851 explică (pentru Skeez):

Ms mult :*
Pakat ca nu ai stiut ultima problema, dar nah asta esad

| Skeez a răspuns (pentru Dyana_3851):

laughing nu am stiut
ti-am zis ca nu am continuat fiindca incalci politica TPUwinking

| Dyana_3851 explică (pentru Skeez):

Daa...da..sigurlaughinglaughing

| Skeez a răspuns (pentru Dyana_3851):

Ce,,incerci,, e cum sa spun eu hmmm copilaresc
si spun incerci pentru ca nu am 2ani ca sa ma fraieresti cu chestia asta
Ma rog... la ce sa ma astept de la un biet copil care nu stie sa faca probleme de clasa a 5-a
PRAF thumbs down

| Dyana_3851 explică (pentru Skeez):

Mai taci, fraiere~!

| Skeez a răspuns (pentru Dyana_3851):

No comment

| AndraRox a răspuns (pentru Dyana_3851):

Fraier, fraier, dar te-a ajutat cu primele probleme. tongue
In ce clasa esti?

| Dyana_3851 explică (pentru AndraRox):

Vin a 8 a