| Vreausapot a întrebat:

Cine ne-a dat numele de familie?
Mereu m-am intrebat de unde vine numele meu de familie.
De exemplu Popa. Cine a fost persoana care a avut acest nume pe care l-a transmis mai departe generatii intregi.
Astept pareri.

5 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Gândește te de unde vine numele cuiva pe care îl cheamă Popândache

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prin secolul 10 cred ca a inceput oficial sa se foloseasca numele de familie.
Inainte lumea avea un singur nume, dar cum populatia incepea sa creasca se identificau si ei dupa diverse caracteristici.
Pe taicatu il chema Ion era a lui Ion/ Ionescu
Erai din Moldova te chema Moldovanu, Munteanu
Erai popa te chema popa / popescu
erai fierar te chema fieraru samd

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiecare cu aleluia.
Șerbănescu - șerban - șerb - serv - sclav, servitor, iobag. Deci un strămoș sărac, fără pământ sau altă avere.

| Furnicuta000 a răspuns:

Stiu ca mai demult se putea da nume de familie dupa cum aveai chef.
De ex strabunicul meu a avut 3 fii si nu a vrut sa ii cheme pe toti la fel. Asa ca la 2 dintre ei le-a pus numele lui de familie si la cel de-al 3 lea i-a pus un nume la intamplare. Nu prea inteleg de ce dar asa era atunci laughing