| FunnyLoOVe a întrebat:

Cine stie o superstitie despre culori? Am de facut o tema la engleza si nu stiu nici o superstitie despre culori.

Răspuns Câştigător
| AmyAmaLyAAA a răspuns:

Semnificatiile unor culori
- Alb – liniste, inocenta, virtute, castitate, impacare
- caracterizeaza persoanele expansive, suave, puritane.
- Albastru – liniste, satisfactie, tandrete, iubire, afectiune
- caracterizeaza persoanele concentrice, pasive, senzitive, perceptive, unificative
- Galben – aspiratie, originalitate, veselie, spontaneitate
- caracterizeaza persoanele active, proiective, expansive, investigative.
- Gri - melancolie, tristete, plictiseala
- caracterizeaza persoanele deprimate, inchise, cu tendinte de izolare, cu stare de amaraciune.
- Negru – sobrietate, tristete, doliu, singuratate, despartire, moarte
- Portocaliu – exprima dorinta, excitabilitate, dominanta, erotism
- este specifica pesoanei active, ofensive, competitive, sociabile.
- Rosu - vointa, dominanta, ardoare, erotism, actiune, insufletire
- specifica persoanei active, excentrice, autonome, locomotorie, dominatoare, erotice, competitive.
- Verde - concentrare, renastere, siguranta, indrazneala, abstinenta, autoevaluare, persistenta
- caracterizeaza persoanele pasive, defensive, autonome, retinute, posesive, imuabile.
...mai multe! funda?