| spintecatoru a întrebat:

Cine stie un nume de fata care sa nu se termine in A?

47 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Avem chiar un utilizator printre noi, April.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Carmen

| User a răspuns:

Miley, hannah si schizofrenica aia albastra din avatar. imi scapa numele laughing Hai cu fundeledrooling

| User a răspuns:

A, era si carmenlaughing

| elena a răspuns:

Lenus, Carmen, Kati, Mitzi, Zoe, Lorelay, Ingrid, Alice, Beatrice...sunt mai multe, dar nu ai specificat daca aceste nume trebuie sa fie romanesti.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Stelapopescu rolling on the floor

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Beatrice, Brigit, Carmen, Celine, Edith, Gertrude, Giselle, Heidi, Ingrid, Margot, Nadine, Odette, Yvonne

| eveline a răspuns:

Da, stiu multe dar decat astea imi vin in minte acu':Beatrice, Betty, Bridget, Cati, Cerise, Cindy, Claire, Consuelo, Renee, Roxanne, Odette, Alice, Annemarie, Isabel, Rocio...cam atat. Zbye

| Yly a răspuns:

Lisa. etc :p

| anna01 a răspuns:

Romanesc, strain? Vrei prescurtari:Ani, Andrea-nume de baiat la italieni.Agnes, Cati, Jeni.

| madycoco a răspuns:

Iris

| Zambet a răspuns:

Criss-asa ma cheama pe mine.Este numele luat de la cea mai buna prietena a mamei care locuieste in America.

| madutza_ubytzik a răspuns:

Beatrice-nume care nu se termina cu A insa nu este romanesc

| madutza_ubytzik a răspuns:

Haide spintecatorule nu ne dai fundite? Da-ne macar "folositor"! Pai ne-am strofocat creierele aiurea pentru nimic? Hai cu fundele mai repede laughing

| doar.eu a răspuns:

Ingrid. hmm, nu stiam ca sunt fundite albe laughing

| ZuuZaaA a răspuns:

Maaa. spintecatorul se referea probabil la nume ROMANESTI! asa ca.
@Alisia, nici macar Carmen nu e nume romanesc

| ZuuZaaA a răspuns:

@Katya
Tocmai, ca nume romanesti nu exista fara sa se termine in litera a!
Asa...sunt multe nume(de alta nationalitate)care nu se termina in a, probabil ca stia si spintecatorul astahappy
Pa, pawinking

| ₣e†ĺ†α Ŕ嚃å†α†ħå a răspuns:

Agnes - deriva din grecul agnos ce inseamna "pur, cast"

April - inseamna "aprilie" (de la numele lunii), la origine deriva din latinul aperire, "a deschide"

Beatrice - provine de la Viatrix, forma feminina a a numelui latin Viator care inseamna "voiajor, calator"

Brigitte - deriva din numele irlandez Brighid, "slavita". In motologia irlandeza era zeita focului, a poeziei si a intelepciunii.

Celine - deriva din latinul caelum, "cer, paradis"

Edit - forma ungureasca a numelui Edith, la origine format din 2 elemente: ead, "bogatie" si gyæ, "razboi"

Erin - nume englezesc si irlandez, inseamna chiar "irlandez"

Ingrid – origine scandinavica, inseamna "Ing este frumos", Ing era zeul scandinav al fertilitatii

Iris - inseamna "curcubeu" in limba greaca. Iris era numele zeitatii grecesti a curcubeului. Este de asemenea numele unei flori si a partii colorate a ochiului.

Miriam - forma originala ebraica a numelui Maria. In Vechiul Testament Miriam era sora mai mare al lui Moise si Aaron.

Naomi - origine ebraica, inseamna "placut, atractiv", este si nume japonez, "frumusete"

Noemi - forma italiana, spaniola sau portugheza a numelui Naomi

Odette – nume francez, contine elementul germanic od, "bogatie, avere"

Zoe – inseamna "viata" in limba greaca

cred ca eu merit fundita big grinbig grin

| aragon18 a răspuns:

Ruxi, teo, gaby thinking

| larrii a răspuns:

Carmen Ingrid Iris

| adyymuresan a răspuns:

Carmen fundita

| Nuuu a răspuns:

Alice

| loredana2012 a răspuns:

Evelyn

| RougeEttiquete a răspuns:

Carmen, ingrid, jane, jannet ff multe

| ☆ Danny☆ a răspuns:

Bridget, Betty, Beatrice, Cindy, Carmen, Felicey, Florice etc

| ecristinamc a răspuns:

Nu exista nume de fata romanesc care sa nu se termine in a, cum la fel de bine nu exista nume de baiat romanesc terminat in a

| hubbelllllll a răspuns:

Paithinking
beatrice
miriam
Jasmine
Jennie
Jacqueline
Josephine
Solene
Emily
Annelise.
izabell
noemi
zoe
carmen

| danyel_1802 a răspuns:

Mimi, Kati, Tusi, Carmen,

| sy46 a răspuns:

Catrinel, Carmen.

| me_3408 a răspuns:

Romanesc: Carmen