| Jean_2915 a întrebat:

Cine sunt paramedicii?

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Paramedicul sau lucratorul pe ambulanta acorda servicii de prim ajutor calificat în cazul victimelor accidentelor si dezastrelor naturale sau acelora a caror viata este în pericol din alte motive, sau celor care au urgente medicale si solicita transport imediat la spital,, stii ceva mai mult ca noi? o zi buna!

| Corina a răspuns:

Paramedicii sunt persoane care au facut curs de prim ajutor de 4 saptamani, din care o saptamana notiuni de descarcerare. Paramedicul este calificat in acordarea primului ajutor si defibrilare semiautomata. Manevrele pe care le face sunt deocamdata reduse ca, complexitate.Verificarea si mentinerea functiilor vitale (respiratie, puls), asta insemnand, daca este cazul RCP (masaj cardiac si ventilatie artificial cu balon ), defibrilare semiautomata. Alte manevre: imobilizarea victimelor (fracturi, traume caderi de la inaltime), hemostaza (oprirea hemoragiei in caz de agresiuni, plagi taiate, accidente rutiere etc), administrare de oxigen.
Daca un echipaj SMURD B cu 3 paramedici ajunge la pacient si acesta este in SCR (fara puls fara respiratie ) incepe manevrele de resuscitare cardiopulmonara si cere sprijin ambulanta cu MEDIC care are altfel de competente fie ca vine de la SMURD, fie ca vine de la ambulanta.
De obicei, paramedicii sunt angajati ISU, adica pompieri.

| TrendyHedgehog a răspuns:

Paramedicii sunt doctorii care sunt in ambulanta care ajuta pacientii pana ce acestia ajung la spital.

| Baky a răspuns:

Aia care stau in ambulanta sa au grija de pacient pana ajunge la spital

| byyo a răspuns:

Medicul din ambulanta... cei care ajuta victima/pacientul in ambulanta pana la spital