| Ionut_sterie_1991 a întrebat:

Cineva care se pricepe la electrotehnica pe aici gasesc?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cat de cat. Am facut repartii radio-tv pe vremea lui Ceausescu. Zii!

| Ionut_sterie_1991 explică (pentru Salontanul):

Te pricepi sa faci amplificator audio de 500w?

| Salontanul a răspuns (pentru Ionut_sterie_1991):

Ma pricep. Daca ai schema si piesele nu-i greu. Ideea este ca eu n-am mai lucrat din 1990 si nu mai am nici substante decapante, placute pentru montaj, etc. Credeam ca ai ceva nelamuriri.

| Ionut_sterie_1991 explică (pentru Salontanul):

Am un amplificator dar la un anumit volum mai risicat intra in protectie si se opreste volumul, la asta ce se intampla?

| Salontanul a răspuns (pentru Ionut_sterie_1991):

Poate fi un condensator stricat. Poate fi o piesa schimbata si nu s-a pus una identica. Sau cipul (daca are cipuri) defect. Ar trebui masurati curentii si asta numai daca ai schema sau verificate o gramada de piese. La condensatorii electrolitici se vede ca sunt umflati.