| Arthiom a întrebat:

Imi poate explica cineva care se pricepe la electronica si electrotehnica care este diferenta dintre un tranzistor pnp si unul npn? Adica diferenta de functionalitate(la ce foloseste unul si la ce foloseste celalalt)

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Ambele functioneaza la fel, diferenta e ca au sensurile curentilor schimbate.
Un tranzistor are rolul de a amplifica curentul - cu un curent mic, poti comanda un curent mai mare - aproape proportional cu factorul de amplificare in curent al tranzistorului = raportul dintre curentul comandat si cel de comanda.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Un tranzistor pnp, nu poate inlocui un tranzistor npn (la fel si invers ) - sensurile curentilor nu coincid.