| AdeeXd a întrebat:

Comentati proverbul : "A gresi e omeneste, a starui in greseala e diavoleste" Fundaa rapid! :* Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| iwill a răspuns:

E simplu, fiecare om greseste pentru ca perfectiunea fie ca vrem fie ca nu ramane la stadiul de iluzie.Ca sa fim sinceri ar trebui sa recunoastem ca fara greselile de zi cu zi existenta noastra ar fi banala si-ar pierde un pic din imprevizibil.Problema nu-i atunci cand faci greseli, deoarece se spune ca doar cel ce doreste sa invete, sa progreseze e vulnerabil greselilor.Lucrurile se complica atunci cand intentionat repetam greselile trecute, ne incapatanam sa credem ca daca continuam sa le facem avem cine stie ce beneficii.Nimic mai fals pentru ca nu facem decat sa ne impotmolim fericirea intr-un fel de labirint complicat din care riscam sa numai iesim.Bineinteles ca a ramane la stadiul unei greseli pe care am facut-o deja o data e un lucru oarecum comfortabil, suntem tentati sa ne spunem de exemplubig grine ce sa nu-i mint pe ai mei ca am nevoie de bani pentru scoala doar ca sa am bani pentru alte lucruri mai''importante'' in privinta noastra? Asta-i parerea mea fiindca atata timp cat cat nu ne mobilizam sa invatam din greseli sa profitam de viata in adevaratul sens al cuvantului, ceea ce inseamna sa ne asumam riscuri si automat sa mai facem si greseli nu ne vom maturiza niciodata.Totusi dorinta de a experimenta sa zic asa''alte greseli''... face toata diferenta deoarece inseamna ca esti dispus sa mai urci o treapta inspre dezvoltarea ta (care o fi aia)si esti constient ca o anumita greseala are rostul ei in lumea asta pentru ca nu degeaba unii oameni zic ca succesul e un esec intors pe dos:*