| Schnitzel a întrebat:

O maxima latina spune ca "a gresi e omeneste, dar a persista in greseala este diabolic". Daca greseala unui om este de a fi prea bun si milos cu ceilalti, persistenta lui in greseala mai este diabolica?

Răspuns Câştigător
| AlinaLV a răspuns:

Orice greseala repetata va fi pedepsita. Banuiesc ca problema ta este ca oamenii isi bat joc de tine, dar tu ii ajuti in continuare cu drag. Ei bine, diabolismul greselii este durerea ta. Aceasta durere se va rasfrange pana la urma si asupra celorlalti, chiar daca nu ii vor face sa se gandeasca la faptul ca tie ti-au facut rau. Schimba "greseala", nu mai cadea de fraier/a, impune-te. Dar nu devenit fitoasa sau mandra. Fii dragut, dar mai pune si piciorul in prag. Daca la asta te-ai referit, sper ca ti-am fost de ajutor! happy

3 răspunsuri:
| ThePoet a răspuns:

Da, intr-adevar ii aduce lui rau, asa ca este clar diabolica. E o logica in chestia asta.

| harciog a răspuns:

Daca omul este nascut asa si starea lui naturala este asta,nu putem vorbi de nici o greseala. Vorbim de greseli cind ne impunem sa fim milosi, sa fim prea buni, din cauza ca o demonstram din plin ca nu sintem asa in realitate.De aia probabil s-a nascut vorba de a fi tu insuti(a).

| Casandra a răspuns:

Nu am prea inteles intrebarea ta, dar eu o sa-ti zic inca o chestie
"a gresi e omeneste, a ierta e crestineste"winkingkiss