CONCURS: Care este trasatura de caracter care te-ar face sa te indragostesti iremediabil de cineva?

Stim ca uneori dragostea poate sa fie tare complicata, asa ca alaturi de prietenii de la librarie.net va oferim 3 pachete cu carti care sa va ajute sa va mai puneti gandurile in ordine, dar sa va si amuze.

Cartile care va asteapta sunt:  Dragostea. Gene egoiste, chimie sau romantism - Richard David Precht, Psihologia femeii - Karen Horney, Paradoxul sexelor. Barbatii, femeile si adevarata prapastie dintre sexe - Susan Pinker, Cum sa cuceresti un barbat pe e-mail, messenger si Facebook - Dan Radoiu si Femeile vin de pe Venus, barbatii de la baut - Mihai Radu, Simona Tache

Daca vreti sa le castigati, toti ce trebuie sa faceti este sa ne raspundeti la intrebarea: Care este trasatura de caracter care te-ar face sa te indragostesti iremediabil de cineva?

Vom rasplati cele mai interesante 3 raspunsuri. Aveti timp pana duminica, 16 februarie, sa va postati gandurile. Va tinem pumnii :)
96 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Capacitatea de a iubi necondiţionat o nesuferită ca mine. Ştiu, n-am deloc pretenţii.hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Free huuug!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

love struck

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se spune că haina îl face pe om dar și caracterul trebuie să fie unul pe măsură!
Pa, pa.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nimic din cele de mai sus. Cand te indragostesti iremediabil, nu prea mai tii cont de trasaturi si caracter. Te-a ''lovit" si gata!hee hee
Cine a zis ca "dragostea e oarba" stia el/ea ce stia.

| positivity a răspuns:

Toți visăm la partenerul de viață perfect, la persoana potrivită pentru noi. Toți avem senzația că noi merităm tot ce mai bun de pe această planetă, însă nu facem nimic pentru a obține asta! În ziua de azi, să te îndrăgostești e floare la ureche; un fizic frumos și o minte ușor manipulabilă ar fi perfect!
Mie îmi plac persoanele curajoase, persoanele care pot spune orice adevăr, oricât de urât ar fi! Îmi plac persoanele inteligente, prietenoase.
Sincer, m-aș îndrăgosti pe loc dacă aș întâlni o persoană ce se respectă, ce are încredere în propriile forțe, ce știe să aprecieze lucrurile simple. De asemenea, ador sinceritatea! M-aș îndrăgosti iremediabil de acea persoană cu un suflet cald, cu o bunătate ce mi-ar încălzi și mie inima! De acea persoană care poate lua decizii pe loc, în orice situație. De acea persoană care m-ar face să râd nonstop. De acea persoană nebună, ciudată cu care nu te plictisești niciodată! De acea persoană cu defecte vizibile, dar neimportante! De acea persoană care iubește viața, și care se bucură de fiecare clipă, de prezent!

| Klepto a răspuns:

Dragostea este relativ simpla, trebuie sa fii la momentul potrivit, sa umplii acel gol temporar din mintea acelei persoane, sa ai acel je ne sais quoi ( care nu poate fi explicat si care nu exista, dar exista) si sa nu uiti niste reguli, "atractia are termen de valabilitate", "barbatul trebuie sa incerce, femeia o sa aleage ceea ce i se potriveste atunci" ( dar mai nou, cred ca merge varianta unisex ca si fetele agata).
Sa incetez cu gargara inutila, Kleptopatru de mine cauta (

| BubuLina999 a răspuns:

Sunt multe trasaturi de caracter care ma fac sa ma indragostesc iremediabil de o persoana, iar cateva dintre acestea sunt : atentia(a-i acorda unui om pretuirea cuvenita, concentrandu-te asupra spuselor sale), bunatatea(a manifesta respect si interes personal fata de altii), siguranta(a structura viata in jurul a ceea ce nu poate fi distrus sau înlaturat), sinceritatea(dorinta de a face ceea ce este bine din motive transparente) si voiosia(a pastra o atitudine pozitiva chiar si cand te confrunti cu situatii neplacute), care ne face sa trecem cu bine peste toate, alaturi de persoanele care cu adevarat conteaza pentru noi!

Pentru mine, aceste trasaturi si valori conteaza cel mai mult, iar ultima caracteristica va avea intotdeauna un impact asupra mea, deorece vreau ca intotdeauna eu si partenerul meu sa fim cu zambetul pe bune, indiferent de obstacole pe care le intalnim in viata, si sa ne bucuram de tot ce ne ofera aceasta.

Multumesc!

| TheCritic a răspuns:

Eu m-am indragostit deja si cred ca simtul umorului a fost prima trasatura de caracter pe care am observat-o la el. Apoi, inteligena lui, charmul, respectul si bunul simt au fost printre aspectele pe care le apreciez la orice potential prieten. Numai bine! happy

| adriangabor92 a răspuns:

Bunatatea, sinceritatea

| Musique a răspuns:

Răbdare.Un temperament cald, calm și puțin sensibil.

| Chrristina a răspuns:

Simtul umorului

| MysticWayz a răspuns:

Sensibilitatea şi tandreţea.

| cristinna23 a răspuns:

Principala caracteristica care m-ar determina sa ma indragostesc de un baiat este optimismul.
Cred ca este bine sa ai in preajma pe cineva care poate privi partea buna a lucrurilor, sa se bucure de lucrurile mici, pe care le ofera fiecare zi, astfel tu poti ajunge sa devii la fel ca aceea persoana, vei avea mai mult succes in ceea ce intreprinzi si de asemenea o viata mai buna si mai fericita.

| Geochoco a răspuns:

Pai,as zice ca principala trasatura ar fi simtul umorului.Sa nu faca glume de prost gust si sa stie cum sa se poarte cu o fata.Un baiat care sa fie dragut si care sa ma faca sa rad si ma ma simt bine cand sunt cu el.
Un asemenea baiat m-ar face sa ma indragostesc de el fara sa-mi dau seama.happy

| Dariusuu a răspuns:

Sensibilitatea, bunătatea, şi dacă are şi simţul umorului ascuţit ca o lamă de cuţit înseamnă că am găsit ce căutam.

Cum să nu te îndrăgosteşti de trăsăturile ăstea?

| Felys a răspuns:

Inteligenta si seriozitatea

| LTAA a răspuns:

Eu nu am nevoie de vreun element adițional care să "aprindă" dragostea. Doar inima să bată puternic (vă spun din experiență), iar restul vine de la sine.

| AtateaConditii a răspuns:

Simtul umorului.

| ElenaSA a răspuns:

Principala trasatura care m-a determinat sa ma indragostesc iremediabil de partener este rabdarea cu mine:
-aici includ calmul ce-l caracterizeaza atunci cand sunt suparata,
-faptul ca nu tine suparare-vorbim normal chiar daca am avut o disputa amandoi cu cinci minute inainte,
-faptul ca nu critica si nu reproseaza foarte des;
-faptul ca daca dau de o problema existentiala ma asculta mereu cu rabdare si cautam impreuna solutii;

| MaliciousDeath a răspuns:

Sa fie o persoana directa(e un plus). Sincer, mie imi lipseste asta si chiar o consider o trasatura admirabila.Privind partea buna a lucrurilor, imi ofera mai multa siguranta de sine cand cineva imi spune clar ce vrea de la mine.Meh...

| Latinmoon a răspuns:

Trasatura de caracter prin care te indragostesti iremediabil de cineva este sinceritarea. Prin sinceritate ne putem exprima liber sentimentele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna seara!
Trasaturile care sa m-ar face sa ma indragostesc iremediabil de cineva ar fi urmatoarele, iar aici ma voi referiin cazul unei persoane de sex masculin.
Nu foarte inalt, constructie atletica, destept, frumos, sensibil, sa stie sa aiba simtul umorului, apreciez bunatatea, nobletea, intelegerea, dar mai ales sinceritatea, care in ziua de astazi o putem asemana florii de colt, o floare rara!
Pentru mine cel mai mult in lumea aceasta conteaza IUBIREA si RESPECTUL!
Într-o zi esti totul pentru cineva, in alta nu mai esti nimic!
Iubirea si respectul sunt cadouri scumpe... nu le astepta de la oameni ieftini.
Sunt persoane care te calca pe picior si isi cer scuze... şi persoane care te calca pe inima si nici macar nu isi dau seama...
O seara frumoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, principala trasatura pe care o poate avea un baiat sa ma faca sa ma indragostesc de el ar fi felul sau de a fi, trebuie sa existe acel ceva care sa imi dea dependenta: ))... Viata te surprinde de cele mai multe ori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fie carismatic, sa poata face haz de necaz, bland, intelegator, optimist dar ce ma atrage cel mai mult este atitudinea aceea de filozof care ma intriga si fascineaza iremediabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! O sa fiu cat se poate de sincera. La prima vedere sa aiba un aspect placut, nu zic sa fie frumosul frumosilor dar nici chiar urat de tot. Atunci cand vezi o persoana pentru prima data dupa cum am spus ii vezi aspectul dar si gesturile sau vorbele care le zice. Cateva secunde si gata dragostea te ameteste si te indragostesti. Iar trasatura de caracter e sensibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteligenta.
Inteligenta face totul.
Pana la urma nu vei frumos toata viata si daca ai stat cu cineva ceva timp pentru aspectul sau fizic vei realiza ca ai ai gresit, rau de tot.
Evident ca e nevoie de o infatisare placuta dar fara creier degeaba.
Inteligenta, ceva pe cale de disparitie.
Din punctul meu de vedere, inteligenta e punctul forte care ma atrage la o femeie.
E dragut sa porti conversatii inteligente despre orice subiect si sa ai o minte deschisa.
Viata de cuplu nu va fi niciodata plictisitoare asa, punct.
Happy Valentine`s Day! >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, greu de spus avand in vedere ca nu am mai fost indragostit de nimeni pana acum.
Cred ca aleg sinceritatea. Intotdeauna am considerat ca adevarul e cel mai bun in viata indiferent cat de placut sau neplacut e. Cred ca toti ne dorim alaturi pe cineva sincer, care atunci cand ne spune "Te iubesc!" sa o spuna sincer, din inima, nu doar de dragul de a o spune.

| M1hai a răspuns:

Ochii happy si delicatetea

| MiruD a răspuns:

Buzele.

| gingergirl1 a răspuns:

Trasatura de caracter?thinking Sa stie sa se poarte, sa aiba simtul umorului si sa se comporte frumos (gen nu imi plac baietii care injura doar de dragul atentiei straight face sau mai stiu eu ce ...sa fie linistit laughing

| BlackEyedGirl a răspuns:

Principala trasatura pe care o poate avea un baiat ca sa ma faca sa ma indragostesc de el ar fi sa aiba simtul umorului. Sa stie sa glumeasca, sa ma faca sa rad, dar nu sa spuna glume de prost gust. Dupa parerea mea, un baiat care stie sa ii faca pe cei din jurul lui sa rada este la randul sau o persoana vesela, care stie sa se distreze. In functie de aceasta calitate, am impresia ca se poate descoperi in mare parte si caracterul acestei persoane, deci daca un baiat are simtul umorului instantaneu mi se pare mult mai dragut si sunt sanse mult mai mari sa ma indragostesc de el.

| LoseControL a răspuns (pentru BlackEyedGirl):

Hai sa iti spun ceva, am trasaturile enumerate mai sus, dar le am doar in public, odata ce stau cu o fata caracterul mi se schimba complet, devin tacut incep sa analizez situatia sa vad ce e de capul ei, o pun la incercare sa vad daca chiar vrea o relatie cu mine sau e doar vrajeala iar pe parcurs daca totul decurge bine incep sa imi revin la comportamentul normal. Deci sa nu te astepti ca persoana care o cunosti intr-un mediu public sa se comporte din prima cum se comporta ea de obicei.