| horansgang a întrebat:

Considerati ca judecata sotilor Ceausescu si executia lor a fost o alegere gresita?

48 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Romanii nu au trait in veci bine si atunci majoritatea era saraca si o mica parte bogata, de la dacii pana azi acest popor a servit mereu altora asta e adevarul, mereu in genuchi in fata altora

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

E ok sau nu, era o situatie de criza si eu spun ca bine au facut. Punctum happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu stii tu ce a fost sau nu, te-au informat gresit, intreaba pe cei batrini.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt pro comunism omule,dupa cum am spus,toate sistemele fac din oamenii sclavi pentru idelaurile celor mai mari,nici democratia nu-i rea, privind rational e un sistem foarte bun, dar trebuie facute niste modificari ca orice om sa poate sa traiasca decent, in Romania nu e demoratie, pentru ca cei din politica sunt vechi comunisti

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost o lovitura de stat care avea ca scop terminarea economiei, ce varsta ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea era indicat sa mergi pe strada, normal ca majoritatea oamenilor au stat in casa si nonstop se uitau la televizor. Pe strazi erau multi golani care spargeau magazine sau provocau scandaluri, se luau la intamplare de cate unul si le bateau.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de cei batrani,e vorba de fapte, nu poti compara perioada aia cand aveai un loc de munca, azi e plin de someri, salarii minzerii, saracie

Răspuns utilizator avertizat
| DonaldTrump a răspuns:

Nu, a fost o alegere buna, trebuia sa scapam de comunisti.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru RAY):

Copy -paste... macar daca indicai sursa...
Ai trait tu acele vremuri.Ray?

| Fatamuntilor a răspuns:

Judecata a fost formala, executia a fost luata gresit!

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Sursa e wikipedia, nu angy, asta nu inseamna ca nu ma pot exprima, au trait parintii mei

| RAY a răspuns (pentru DonaldTrump):

Si sa fim condusi de alti comunisti care cica au devenit democratici peste noapte

| DonaldTrump a răspuns (pentru RAY):

Imi este indiferent care este forma de guvernamant atata timp cat pot pleca oricand din Romania.

| DonaldTrump a răspuns (pentru RAY):

Democratie e doar cu numele ca suntem condusi de aceiasi "vechi tovarasi"

| RAY a răspuns (pentru DonaldTrump):

Clar asa e

| Necula_Vasile_1987 a răspuns:

Caderea sotilor Ceausescu și a comunismului a fost aranjata de cele doua mari puteri, respectiv SUA si Rusia, nu ar fi avut nimeni curaj sa iasa sa rastoarne regimul daca nu era totul aranjat. Iata un articol cu cateva informatii din presa actuala a rusiei: http://www.jurnalul24.ro/......c-al-nato/

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Oameni i-au vrut capul, uni din ura, alti din disperare si cine suntem noi sa ii judecam.

Intr-o tara civilizata (nu chiar) ca America poti fi executat si pentru lucruri simple ca publicarea de informatilor clasificate.

E usor sa spui acum ca atunci nu era asa de rau si ca Ceausescu nu merita mortea dar asta nu shimba nimic.