| horansgang a întrebat:

Considerati ca judecata sotilor Ceausescu si executia lor a fost o alegere gresita?

48 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parerea mea: a fost o crima. Un proces nu poate dura cateva ceasuri si nu poti omora niste oameni pe niste acuzatii nedocumentate. Mai mult, sa spui ca esti crestin si sa-i omori in ziua de Craciun este o scarbostenie.

| RAY a răspuns:

Da, asa ceva nu se intampla intro tara normala oamenii aia au fost omorati ca niste animale, ce avocati au avut? sti ca nici nu s-a dovedit nici o acuzatie dupa 26 de ani?

Capetele de acuzare erau:
Genocid - peste 60.000 victime;
Subminarea puterii de stat prin organizarea de acțiuni armate împotriva poporului și a puterii de stat. Infracțiunea de distrugere a bunurilor obștești, prin distrugerea și avarierea unor clădiri, explozii în orașe etc.
Subminarea economiei naționale.
Încercarea de a fugi din țară pe baza unor fonduri de peste un miliard de dolari depuse la bănci în străinătate.
Aceste acuzații n-au fost dovedite, ci doar numite de acuzatori împreună cu menționarea descrierilor făcute de presă ale unor infracțiuni atribuite de jurnaliști Ceaușeștilor.[9][10] Avocații impuși cuplului i-au acuzat în loc să-i apere.[9][10] Nicolae Ceaușescu a afirmat că nu recunoaște tribunalul[9] și se pare că avea dreptate în această privință, singura calitate oficială a celui care a semnat decretul era cea de a fi unul din liderii loviturii de stat.
Nici până azi nu a putut fi dovedită existența unor conturi secrete care ar fi conținut banii menționați de acuzatori.[10][11] Acuzația de genocid nu a fost probată nici până acum.

| R0R0 a răspuns (pentru RAY):

Ce documentat esti!

| RAY a răspuns (pentru R0R0):

Trebuie sa dovedesti ceea ce afirmi rational

| R0R0 a răspuns (pentru RAY):

Inteleg.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru RAY):

Copy -paste... macar daca indicai sursa...
Ai trait tu acele vremuri.Ray?

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Sursa e wikipedia, nu angy, asta nu inseamna ca nu ma pot exprima, au trait parintii mei

| DonaldTrump a răspuns (pentru RAY):

Imi este indiferent care este forma de guvernamant atata timp cat pot pleca oricand din Romania.

| corbulalbrosu a răspuns:

Condamnarea si executarea celor 2 Ceausescu a fost decisa intr-un cadru restrans de catre cei care urmau sa-i ia locul, "emanatii" din FSN pentru a fi asigurati ca nu se va relua nici "din greseala" procesul intr-un alt climat social.

| Fatamuntilor a răspuns:

Judecata a fost formala, executia a fost luata gresit!

| LoveSleep a răspuns:

Yep.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai conteaza daca a fost sau nu o greseala executia lor, tara a vrut sa scapa de ei, de comunism - DEFINITIV.

| horansgang explică (pentru anonim_4396):

Da, ar fi putut sa-i inchida, dar nu sa-i omoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru horansgang):

Era necesar sa moara, oamenii nu au vrut sa risca sa scapa cumva.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Care oamenii? aia nu erau oamenii si gunoaie umane, era necesar sa-i omoare ca sa distruga tara asta timp de 26 de ani

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Toata lumea s-a usurat cand ei au murit, atunci s-a simtit tara prima data libera.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

S-a simtit pe naiba, ai fost acolo? acuma cum se simte acuma?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu am fost acolo, dar am vazut la televizor.
Merita sa moara de atata ori decat au murit oameni din cauza lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Si stii ceva? cred ca era cel mai curajos lucru ce au facut romanii de la comunism incoace!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cati au murit din cauza lor? tu nu vezi ca scrie ca nici o acuzatie impotriva lor nu s-a dovedit, deci ce vezi la tv e adevarat pe bune? la otv vorbeau vrajitoarele cu mortii e adevarat nu?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce au facut romanii? aloooooooooo romanii nu au facut nimic, oamenii nici nu stiau ce se intampla au fost manipulati, mintiti, e ceva curajos daca isi omori conductori de craciun, parca voi sunteti popor crestin nu? aia 6 milioane care tiau parasit familie nu au fost curajosi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Multi oameni au murit din cauza regimului Ceausescu! multi au disparut fara urme, securitatatea si-a facut treaba, stiu de la parintii mei, bunicii mei (care au trait in ambele razboaie mondiale si au avut mult de suferit din cauza comunistilor).

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu de care romanii imi vorbesti acuma? de hoti care au furat tara asta timp de 26 de ani? da aia au avut curajul sa termine tara asta si sa devenim sclavi ue, ultimi din ue, ai habar cati saraci sunt in tara asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ca toate astea s-a intamplat de craciun, era pura intamplare, deja in europa a pornit caderea pe rand a socialismului, urma si Romania.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

In ambele razboaie nici nu era comunism in Romania, habar nu ai ce scrii

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Asta e alta poveste, dar chiar au furat tara, bogatia noastra cei care au ajuns sa conduca tara dupa caderea comunismului.
Si inca se mai fura, parca romanii nu se pot opri din asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eu am spus doar ca bunicii mei au prins ambele razboaie.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca a fost de stat e altceva, dar numi spune ca romanii au vrut asta, majoritatea nici nu erau in strada, in strada au iesit o mana de oamenii, ca si acuma niste gunaoie care urla in favoarea cuiva, dar numi vorbi mie de curaj a romaniilor, curaj e cand pornesti razboi mondial tu singur impotriva tuturor nu cand isi tradezi aliati in tren g

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Stiu ce scriu, tu nu ai inteles, era o vreme intre cele doua razboaie cand era viata buna pe aici. Dar nu a durat mult.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu sunt pro comunism, democratie, ca in orice sistem exista hoti si prosti care le intretin, dar nu e ok cum le-au omorat, acuma ca au omorat pe alti care urla pe ei e ceva firesc uman

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Se pare ca tu esti un comunist inrait, n-am de ce sa iit schimb parerea happy
Ar fi ca pisatul in vant sau sa ma cert cu un pocait.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Romanii nu au trait in veci bine si atunci majoritatea era saraca si o mica parte bogata, de la dacii pana azi acest popor a servit mereu altora asta e adevarul, mereu in genuchi in fata altora

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

E ok sau nu, era o situatie de criza si eu spun ca bine au facut. Punctum happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu stii tu ce a fost sau nu, te-au informat gresit, intreaba pe cei batrini.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt pro comunism omule,dupa cum am spus,toate sistemele fac din oamenii sclavi pentru idelaurile celor mai mari,nici democratia nu-i rea, privind rational e un sistem foarte bun, dar trebuie facute niste modificari ca orice om sa poate sa traiasca decent, in Romania nu e demoratie, pentru ca cei din politica sunt vechi comunisti

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost o lovitura de stat care avea ca scop terminarea economiei, ce varsta ai?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de cei batrani,e vorba de fapte, nu poti compara perioada aia cand aveai un loc de munca, azi e plin de someri, salarii minzerii, saracie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, nu ştiu ce să spun, vezi foarte bine că părerile sunt împărţite.
Unii oameni o să considere că a fost bine că au scăpat de comunism, de obsesia lui Ceauşescu de a plăti datoriile noastre şi de faptul că trebuia să cumpere mâncare pe cartelă.
Alţii or să zică "ce bine era pe vremea lui Ceauşescu, nimeni nu murea de foame, toţi aveau locuinţe şi locuri de muncă"
Eu cred că lucrurile astea ar fi trebuit să fie într-un oarecare echilibru în timpul comunismului, faptul că oamenii aveau locuinţe şi că atât tinerii cât şi vârstnicii aveau locuri de muncă era un lucru excelent, însă faptul că majoritatea alimentelor şi a lucrurilor (vata) erau la limită, că primeai 1\2 dintr-o pâine pe persoană nu era bine.
Unele părţi ale regimului lui au fost bine puse la punct, altele desigur că au lăsat de dorit.
Sunt conştientă că pot să-mi schimb părerea oricând, am nevoie de ceva mărturii de la oameni care se pricep, sau ceva documentare, a, şi mai era faza ciudată cu idolatrizarea lui şi cum planta "flori" de formă când era în direct şi scotea copiii din clase ca să-l aclame.
Dar eu am crezut şi că Ion Antonescu a fost un nemernic şi ceva m-a zdrucinat, am realizat că nu a fost chiar aşa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea era indicat sa mergi pe strada, normal ca majoritatea oamenilor au stat in casa si nonstop se uitau la televizor. Pe strazi erau multi golani care spargeau magazine sau provocau scandaluri, se luau la intamplare de cate unul si le bateau.

| DonaldTrump a răspuns:

Nu, a fost o alegere buna, trebuia sa scapam de comunisti.

| RAY a răspuns (pentru DonaldTrump):

Si sa fim condusi de alti comunisti care cica au devenit democratici peste noapte

| DonaldTrump a răspuns (pentru RAY):

Democratie e doar cu numele ca suntem condusi de aceiasi "vechi tovarasi"

| RAY a răspuns (pentru DonaldTrump):

Clar asa e

Răspuns utilizator avertizat
| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Oameni i-au vrut capul, uni din ura, alti din disperare si cine suntem noi sa ii judecam.

Intr-o tara civilizata (nu chiar) ca America poti fi executat si pentru lucruri simple ca publicarea de informatilor clasificate.

E usor sa spui acum ca atunci nu era asa de rau si ca Ceausescu nu merita mortea dar asta nu shimba nimic.

| Necula_Vasile_1987 a răspuns:

Caderea sotilor Ceausescu și a comunismului a fost aranjata de cele doua mari puteri, respectiv SUA si Rusia, nu ar fi avut nimeni curaj sa iasa sa rastoarne regimul daca nu era totul aranjat. Iata un articol cu cateva informatii din presa actuala a rusiei: http://www.jurnalul24.ro/......c-al-nato/