| Dismally a întrebat:

Considerati ca sunteti o persoana inteligenta? Si de ce? Stiu ca este o parere subiectiva dar este parerea voastra si pe asta vreau sa o aud happy

53 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tinand cont de ceea ce fac in viata da.

| Dismally explică (pentru mgtow):

Ce faci in viata? happy

| mgtow a răspuns (pentru Dismally):

Casa masina femei plimbari. Fara dusmanie

| Dismally explică (pentru mgtow):

Pff, pai daca n-ai dusmani nu ai valoare laughing

| mgtow a răspuns (pentru Dismally):

Nu scapi de ei oriunde te-ai duce. Oameni prosti dusmanii aia

| Emazio a răspuns:

Mai degraba curios, cred ca inteligenta se vede mai tarziu in viata.

| Dismally explică (pentru Emazio):

Curiozitatea este foarte importanta pentru dezvoltarea inteligentei.

| Emazio a răspuns (pentru Dismally):

Daca esti destul de curios esti automat inteligent, deci le vad sinonime. Apoi cum poti cuantifica diferitele tipuri de inteligenta? Mie mi se pare prea abstracta inteligenta.

| Dismally explică (pentru Emazio):

Nu prea poate fi cuantificata happy

| RAY a răspuns:

Consider ca toata existenta este un absurd si ca absolut nimic nu are sens,rost indiferent de cum esti, eu ma consider curios de fel, imi place stiinta, tehnologia, creativitatea

| Drimmero a răspuns:

Sunt destul de, ma consider foarte descurcaret si mi-am demonstrat-o in nunemarate randuri, e loc de mult mai bine, dar astea vor veni in timp, mai am multe de cunoscut dar sunt pe un drum bun. Am capacitatea de a avea dialog cu absolut orice fel de persoana, oricat de dificila ar fi si sa scot cuvinte de la ea, sa o fac sa se deschida, pot vorbi pe destule subiecte, cunosc cate putin din fiecare, nu m-am facut de ras niciodata cand am purtat dialoguri fata-n fata cu cineva, ca ma mai prostesc pe net e alta treaba, nu stau mereu sa fiu serios.

| Dismally explică (pentru Drimmero):

Nici nu e bine sa fii mereu serios happy

| Drimmero a răspuns (pentru Dismally):

Normal, trebuie sa fii adaptabil, acum depinde si de cine dai incat sa-ti dea vibe-ul peste cap

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum am zis mereu, sa nu se faca o confuzie intre "a fi destept" si "a fi inteligent".
Dar oricat de mult as vrea sa iti dau un raspuns, nu prea as putea. Oricat de mult as explica tot as trezi cumva si partea de egoism vazut poate de altii in raspuns, fara sa vreau. Desi nu prea stiu cum as putea sa il evit. Dar lasand asta si cu riscul ca poate chiar asa o sa fie... ca raspund, probabil ca DA, intr-o oarecare masura. Dar sunt constient ca mai este cale lunga pana la mai multe.

Tu insa?

| troleibuz a răspuns (pentru DoarBogdan):

Care e diferenta?

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

Tot timpul se poate mai mult deci drumul acela este infinit happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru troleibuz):

Nu stiu insa daca ai intrebat asta intr-o maniera ironica sau chiar vrei sa stii care este diferenta. Sau poate vrei doar parerea mea.

Asa ca pentru a nu o dezvolta... cea mai simpla definitie, un om destept poseda anumite cunostinte, pe care stie sa le aplice practic sau teoretic, totul bazandu-se pe acestea, incercand sa rezolve o problema. Unul inteligent incearca sa gaseasca o cale de mijloc favorabila diferitelor parti. Acum ca poate asta se intalnteste la ceeasi persoana... asta este.

Sau si mai simplu zis, creativitatea big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dismally):

Da... dar tot nu ai zis parerea ta big grin

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

Stiu, voiam sa vad mai multe pareri inainte happy Eu sunt cu siguranta, de multe ori nu-mi vine sa cred nici mie ce solutii ingenioase am putut gasi la unele probleme big grin

| GabiDumitrescu a răspuns:

Din pacate da. Nu ma raportez la scoala, pe care am terminat-o de mult si unde m-a ajutat sa iau note mari fara sa invat mai nimic timp de 12 ani. Ma raportez la cum nu pot sta naibii linistit si sa imi functioneze creierul in mod Vaslui - bere, ***, bere, ***, bere, ***, bere, ***, bere, ***, bere, ***...

| Dismally explică (pentru GabiDumitrescu):

Aia se numeste sete nu inteligenta laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dismally):

Mi-a cenzurat breh, era intercalata berea cu peezdaa. Now you get it. Cind vrei prea multe chestii de la viata si descoperi ca ai mai multe nevoi decat alea de baza-baza... si incet-incet concluzionezi ca esti inconjurat de idioti dar cumva te bucuri ca unii se pot simti PLINI cu foarte putin.

| Freya1 a răspuns:

Un om destept/inteligent nu va spune niciodata despre el ca e destept/inteligent.
Era si un proverb despre asta.

| Dismally explică (pentru Freya1):

Asta merge si invers - trebuie sa-ti mearga putin mintea pentru a realiza cat de prost esti big grin

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Asta era ideea.Proverbul era ca un om destept întotdeauna isi pune problema ca poate fi prost.

| Dismally explică (pentru Freya1):

Da, dar in acelasi timp, uitandu-se in jur, isi poate da seama ca nu este chiar asa de prost big grin

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Ion Creangă "Stiu că-s prost, dar cand ma uit in jur prind curaj"
laughing

| Dismally explică (pentru Freya1):

Exact laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Și mai era faza cu "Dacă proștii ar avea luminițe, m-aș simți ca în Las Vegas.". laughing

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si totusi "Nu râde de prostia altuia.Ea poate fi sansa ta" laughing

| Dismally explică (pentru Freya1):

Da, nu rade de prostia altuia, profita de ea laughing

| Catrice a răspuns:

Pai da' nu se știe deja că sunt un geniu ascuns?! thinking

| Dismally explică (pentru Catrice):

Pai daca esti ascuns, de asta nu se stie big grin

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

Hmm auzisem ca unii ar știi de mine din profeții.

| LoveSleep a răspuns:

Da, sunt deștept.
Londra e țară sau oraș?

| Dismally explică (pentru LoveSleep):

E cel mai mare oras din Belgia, nimic nu stii laughing

| LoveSleep a răspuns (pentru Dismally):

Belgia nu era oraș din Olanda?

| Frank51 a răspuns:

Tine foarte mult de niste aspecte. Desigur ca avem momente in care dam dovada de inteligenta, dar si momente foarte proaste. Eu o sa presupun ca luam media momentelor, daca ar fi sa consideram asta ca fiind rezultatul final, in proportie mare sunt inteligent happy dar chiar si asa voi continua sa am momente nasoale din care invat, deci nu cred ca exista cineva cu media momentelor 10, cred ca nici Einstein.

| Dismally explică (pentru Frank51):

Momente proaste are oricine happy

| SilentRain a răspuns:

Nu

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Cum asa? big grin Nu se poate

| SilentRain a răspuns (pentru Dismally):

laughing
Cum sa nu?

| Ineys a răspuns:

Defineste inteligent mai intai.

| Dismally explică (pentru Ineys):

INTELIGÉNȚĂ, inteligențe, s. f. 1. Capacitatea de a înțelege ușor și bine, de a sesiza ceea ce este esențial, de a rezolva situații sau probleme noi pe baza experienței acumulate anterior;

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Atata timp cat nu ma f+ut in c+ur ca cei din Occident SUA si europa de vest pot spune cu mana pe inima ca nunt o persoana inteligenta.

| DonEduardo a răspuns:

Pe total, da. De obicei, iau note mari la scoala.

| Dismally explică (pentru DonEduardo):

Bravo big grin In ce clasa esti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prieten mi-a zis recent că îs inteliGeantă. Și eu îl cred.
Părerea mea? N-am. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt peste 30 de raspunsuri aici. Nu am citit niciunul dar pot sa jur ca toti se considera inteligenti... laughing

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Tu cum te consideri? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Tinand cont ca pana acum am realizat in viata tot ce mi-am propus, ma consider o persoana inteligenta.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Care a fost cea mai importanta realizare din viata ta? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa ii dai funda celui care va recunoaste ca e prost. laughing