| Cristian2003 a întrebat:

Uciderea fictiva este considerata un pacat?

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Faptul de a te gandi si in joaca la ucidere poate avea o influenta asupra minti si sa devi o persoana mai agresiva.

| sublime89 a răspuns:

Doar daca o faci cu intentiehee hee

| Radu284 a răspuns:

Nu, desi daca te gandesti ca omori pe cineva real (la nervi, de exemplu) teoretic e un pacat. Adica, Isus a zis ca poti pacatui si cu gandul. Asta daca esti crestin.

| wolder a răspuns:

Adevaratele pacate ar trebui cunoscute de toti si nu trebuie scrise, ele exista in legea firii.
Legea firii noastre e sa ne hranim si sa ne inmultim. Sa omoram pentru hrana n-ar fi pacat, sa omoram in gand nu e nici asta un pacat.

| Deaad a răspuns:

Da' bineinteles.Si sa bei apa e pacat.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Incearca sa discerni principiu ce se desprinde din urmatoarele cuvinte: Aţi auzit că s-a zis: «Să nu comiţi adulter». Dar eu vă spun că cine priveşte insistent o femeie în aşa fel încât s-o poftească a şi comis adulter cu ea în inima lui. (Matei 5:28, 29)

Cum crezi: ce idee a vrut sa sublinieze Isus prin acest exemplu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu este un pacat laughing Nu exista pacate, totul este doar un mod de guvernare.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Dupa logica bisericii si sa respiri e pacat...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Si dupa fiecare gura de aer, sa ii multumesti Domnului ca ai avut de unde... =p~

| DarkAndDreary a răspuns:

Nici sa gandesti nu mai ai voie.

| Aida55 a răspuns:

"Ucidere fictiva"?! Hmm. e ca atunci cand dai un headshot pe counter-strike?

Neah, nu este pacat! oh go on

| marYmaraYa a răspuns:

Nu este un pacat dar tu esti unul care iubeste violenta.Biblia spune in Psalmul 11:5... Dumnezeu il uraste negresit pe ce-l ce iubeste violenta.

| marYmaraYa a răspuns:

Citeste cu atentie Psalmul 11:5 si daca vrei si Proverbele 22:24, 25. Creatorul nostru cunoaste natura noastra umana mult mai bine decat noi. El ne indeamna sa evitam chiar orice ce ne-ar putea face sa iubim violenta. Chiar daca nu o practicam in realitate, divertizmentele sau jocurile pline de violenta ne invata sa ucidem si sa ne placa lucrul acesta, devenim insensibili la durerea si suferinta altora, iar acest lucru se va vedea si in comportamentul nostru. Romani 12:9.

| Paul3kileDeCurcan a răspuns:

Ce probleme de lumea intailaughing
in primul rand e irelevant. in al doilea rand raspunsul e nu.