| anonim_4396 a întrebat:

Consideri ca minciuna are sau nu picioare scurte? De ce?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Are.
Pentru ca nu poate fi dovedita (in fals) la nesfarsit.

| Mosotti a răspuns:

Nu neaparat are picioare scurte, asta e asa la intimidare, de multe ori nu se afla daca te duce capul sa minti.
Te prinde doar din greseala in general.

Are picioare scurte pentru aia fraieri care nu stiu sa minta, si care pot fi prinsi, si la care se poate arata ca ai mintit.
Altfel nici vorba, nu minti cu ceva ce se poate arata sau afla.
De ex nu minti ca ai luat nota cutare desi nu ai luat, si altele de genul.

De ex daca nu am voie sa mananc ceva si fam se supara ca mananc, niciodata nu poate sa te prinda ca tu afara ai mancat 5 merdenele de ex, si ai zis ca n-ai mancat, i-ai mintit si mintiti raman, nu au cum demonstra ca ai mancat.

Eu am mintit medicul de diabet ca fac miscare, nu poate arata ca nu fac, nu are cum sa ma prinda cu minciuna.
Ptr ca sunt slab si nu poate zice "nu faci. miscare de fapt".

Sau alt exemplu, de ex oamenii de obicei mint la medic ca au avut valori mai mici desi valorile lor erau mari la glicemie, ca sa nu ii certe ca n-a tinut regimu si altele.
Daca le cere aparatul, ii prinde, le zice sa vina cu ap sa masuram sa faci comparatie cu al medicului, nu le spune de ce, de fapt el verifica memoria ca sa te prinda, sa vada valorile.

Dar daca eu cu alt aparat aranjez sa am valori mai mici (exista o metoda), si il duc pe ala, ala nu se prinde ca am mintit. Si pe alea reale le iau cu alt ap pe care-l las acasa.

Astea au fost doar niste exemple cand minciuna are picioare lungi.
Si sunt n altele la fel.

Deci minciuni care la nesfarsit merg, dar trebuie facute cu cap.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru că "Poți păcăli unii oameni tot timpul și toți oamenii un timp dar nu poți păcali toții oamenii tot timpul" - Abraham Lincoln

| Larianiel a răspuns:

Hey! Are, deoarece poți afla orice, oricând. Oamenii, în general, sunt ușor de citit. Dacă deschizi ochii un piculeț, vezi când cineva minte. Poate are anumite ticuri sau expresii. Se fâstâcește sau chiar se pierde în minciuni și explicații. Oricum ar fi, sunt multe modalități să îți dai seama că ai în față un mincinos ordinar?