| anonim_4396 a întrebat:

Contradictia poate lamuri dilema intre doua tabere sau gandirea la unison?

3 răspunsuri:
| carminaburana43 a răspuns:

Contradictie exista si va fi cit lumea si Pamintul.Contradictia misca Pamintul si stelele.Nu lamureste dar e necesara ca lumea sa nu stagneze sa nu adoarma ci pune in miscare gindirea, actiunea etc.In rest idem mih 33.Nu-mi plac contradictiile, dar sunt necesare.Chiar daca e un proces dureros dar duce la evolutie pe toate planurile.

| micurutza2005 a răspuns:

Contradictia din start arata" un posibil razboi " si o nelamurire a problemei, a te contrazice cu cineva nu aduce niciodata rezolvarea problemei ci complicarea ei pentru ca nici una din tabere nu e de acord cu cealalta si deci se contrazic si nu mai pot gandi in acelasi sens, fiecare isi expune ideea sau felul de a gandi despre acea problema si se contrazice cu celalalt doar daca o tabara lasa dupa cealalta la un moment dat, contradictia va lua sfarsit si apoi posibil lamurirea dilemei in cele din urma.

| Alphawolf a răspuns:

Depinde de foarte multe lucruri. Depinde de ce fel de tabere(ma refer la multimea dintr-o tabara), depinde de persoanele aflate in cele doua tabere cit sunt de deschise sa ia argumentele propuse in considerare, depinde de argumentele aduse daca sunt doveditoare...