| Mari03 a întrebat:

Recent am vrut sa trimit un plic prin Posta Romana si m-am lovit de o dilema. Ma poate lamuri cineva cum se poate trimite (simpla, recomandata), si ce reprezinta fiecare termen?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Fiecare mod de expediere (simpla, recomandata) presupune niste costuri. Scrisoarea recomandata ajunge, teoretic, mai repede, motiv pentru care are un pret un pic mai mare decat expedierea simpla. Alte diferente nu stiu sa existe.

| Mari03 explică (pentru dannyel86):

Deci exista numai 2 moduri de trimitere: simplu și recomandat?

| dannyel86 a răspuns (pentru Mari03):

Exista mai multe optiuni, in functie de necesitatea celui care apeleaza la serviciile Postei Romane.
Pentru a nu gresi, e recomandat sa accesam informatiile oficiale, acolo unde aflam si tarifele aferente:
https://www.posta-romana.ro/servicii-expeditori.html