| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cred ca frica mortii este starea naturala a omului,toata viata ne hranim frica mortii cu sperante,cu vorbe,cu minciuni, ca sa uitam de moarte.Totusi,de unde vin sperantele?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| BlackRose03 a răspuns:

Cand te gandesti la moarte ai un sentiment straniu de singuratate, simti un gol pe dinauntru.Nimeni nu vrea sa aiba un astfel de sentiment, asa ca ne mintim imaginandu-ne acel ceva numit speranta care ne ajuta sa scapam de aceste ganduri si sa simtim fericirea, sa putem visa, sa realizam lucruri si sa trecem peste problemele din viata de zi cu zi.Deci cred ca sperantele vin din frica de a ramane cu un gol pe interior.

| Niklauss a răspuns:

Mie unul nu îmi este frica de moarte este ceva normal, toti oamenii ajung sa o experimenteze degeaba ai tu sperente sau frici.